Z poklesu ceny akcií Gilead Sciences může profitovat vaše portfolio

16:20 | fa ra | Diskuze

Vysoké náklady na zdravotní péči představují jednu z hlavních obav všech voličů bez ohledu na stranické preference.

Foto: Nicolas Nova

Jsou totiž zátěží pro rodinné rozpočty a některým lidem mnohdy brání v tom, aby absolvovali potřebnou léčbu. I proto nepřekvapí, že se politici ve svých předvolebních kampaních zaměřili na hlavního viníka – ceny léků.

Je to zvláštní, vezmeme-li v úvahu, že řada nejdražších léčiv ve skutečnosti šetří peníze, aby lidé nemuseli podstupovat ještě dražší léčbu. Farmaceutický průmysl navíc obecně na lécích vydělává mnohem méně, než se zdá, započítáme-li náklady na neúspěšné léky. Náklady na léky tvoří relativně nízké procento celkových nákladů na zdravotnictví (podle odhadů 15 až 25 %).

Vedle federálních snah se na ceny léků zaměřily i některé státy. Velcí plátci, jako je např. Medicare, Veteran’s Administration a soukromé zdravotní pojišťovny, se nyní snaží tlačit ceny léků dolů.

To vše způsobuje zmatek ve vývoji akcií biotechnologických společností. Silně byly postiženy zejména akcie společnosti Gilead Sciences, která prodává nákladné léky na léčbu žloutenky. Ve druhém čtvrtletí šly tržby z prodeje výrobků dolů o 6 % a tržby z prodeje léku proti žloutence typu C (HCV) klesly v USA o 33 %. Horší ovšem je, že podle vyjádření společnosti zůstává nejasné, jak dlouho tento vývoj může trvat. 

Investoři zvyklí na pravidelné a vysoké růsty tržeb biotechnologických společností se stáhli, načež cena akcií Gilead Sciences spadla pod 80 USD z více než 120 USD, za kterou se prodávaly před rokem. Na této úrovni se zdá, že by akcie Gilead Sciences mohly představovat skvělou příležitost ke koupi. Pokud byste někdy chtěli investovat do akcií biotechnologické společnosti, tak právě nastal ten pravý čas. Zde uvádíme několik důvodů proč:

 

1. Za cenu 80 USD za akcii získáte přístup k produktům ve stadiu výzkumu a vývoje prakticky zadarmo. Akcie Gilead Sciences byly zasaženy tak silně, že investoři nepřikládají výzkumu, který má značný potenciál, výraznou hodnotu. Gilead má 34 produktů ve stadiu vývoje pro léčbu nejrůznějších onemocnění, od rakoviny, Crohnovy choroby a jaterních onemocnění až po léčbu plicní arteriální hypertenze. Další výzkum by se měl zaměřit na žloutenku typu C. Sedm z těchto produktů je v pokročilém stadiu vývoje (fáze III) a osmnáct je ve stadiu II.

I pokud předpokládáme, že tržby z léčby žloutenky typu C poklesnou v příštích pěti letech o 50 % a že strmě padnou i tržby související s léčbou HIV, pohybuje se hodnota základního portfolia společnosti (s výjimkou léků ve stadiu výzkumu) mezi 75 a 80 USD na akcii, uvedl analytik RBC Capital Markets Michael Yee. Analytička Credit Suisse Alethia Young odhadla hodnotu základního portfolia na 84 USD/akcii.

 

2.Stávající produktová řada není zase až tak hrozná. Investoři sice panikaří ohledně „znepokojujícího“ výhledu tržeb za léčbu HCV, ale dotčené léky (Sovaldi, Harvoni a Epclusa) jsou natolik dobré, že pacienty léčí, místo aby je zatěžovaly. Tím se dostávají do hry o výši tržeb pacienti, což vyrovnává možný „odchod těchto léků do důchodu“. Nejnemocnější pacienti totiž bývají vyléčeni a ostatní tyto léky tak nutně nepotřebují. Další výzvou je mezinárodní expanze společnosti do zemí, které jsou méně ochotny přijmout závratné ceny léků.

 

Výhled v oblasti léčby žloutenky typu C je značně komplexní, jak se k vývoji vyjádřil finanční ředitel společnosti Robin Washington. Stále ještě ale existují potenciální pacienti se žloutenkou. V USA jsou infikovány na tři miliony lidí a sotva polovina z nich byla diagnostikována. Společnost věří, že tito pacienti budou mít z léčby prospěch, což může dlouhodobě znamenat dobré tržby, silné cash-flow a zisk na akcii.

Kromě léčby žloutenky typu C má Gilead silnou nabídku léků pro léčbu a prevenci HIV. V tomto segmentu se tržby v USA zvýšily ve druhém čtvrtletí meziročně o 23 %, především díky uvedení Genvoya, Odefsey a Descovy a rostoucímu užívání Truvady, která dokáže zabránit infekci virem HIV. Ve druhé polovině roku by společnost měla léky na HIV uvést ve Francii, Itálii a Velké Británii. Alethia Young dodává, že významné tržby budou z těchto segmentů plynout mnohem déle, než investoři očekávají.

 

3. Gilead Sciences se chystá uzavřít obchody, které by mohly celou situaci obrátit. Ví totiž, kde hledat, když ostatní příležitost nevidí. Vždyť i cenný zisk franšízy na žloutenku typu C přišel s akvizicí společnosti Pharmasset před čtyřmi lety. Zisk společnosti Triangle v roce 2013 zase přinesl vědecké poznatky potřebné pro další vývoj léků na HIV.

Společnost má aktuálně nabito na další akvizice. Díky vysokým maržím z provozního zisku (cca. 66 %) jí plynou tuny hotovosti. Jen ve druhém čtvrtletí to byly 4,9 miliardy USD. K dispozici má finanční prostředky ve výši 24,6 miliardy USD. I proto výmluvně zpomalila zpětné odkupy akcií. Zjevně si tak připravuje cestičku pro fúze a akvizice v příštích šesti až dvanácti měsících, podotýká analytik Barclays Geoff Meacham s tím, že i proto dává akciím rating „overweight“.

 

K obratu ve vývoji by tak mohlo dojít dříve, než by si investoři mysleli, možná před vánocemi.

Podle generálního ředitele Milligana společnost své úmysly týkající se dalších obchodů nikdy neskrývala. Do konce roku předpokládá další zlepšování interních i externích programů a doufá v pokračování dlouhodobých vyhlídek k růstu.

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Kupovat akcie Gilead Sciences? Společnosti se daří diverzifikace portfolia, tvrdí analytici BMO

Ilustrativní obrázek

Spojených státech byl nejvyšší počet nově schválených léků za 21 let

Ilustrativní obrázek

Analytici z BAML věří v dobrý letošní výkon biofarmaceutického sektoru

Ilustrativní obrázek

Bernstein: Specializované farmaspolečnosti budou mít i letos dobrý rok

Ilustrativní obrázek

Akcie Gilead možná nezažijí terno ani v nadcházejícím roce

Ilustrativní obrázek

Výhled pro biotechnologické akcie v roce 2018Čti více
Ilustrativní obrázek

Změny v News Feed sociální sítě Facebook jsou pro investory dobrou zprávou, jen o tom ještě neví

Ilustrativní obrázek

Umělá inteligence od Microsoft či Alibaba rozumí psanému textu lépe než lidé

Ilustrativní obrázek

Renault zvýšil prodeje o 8,5 procenta, rekord zaznamenal i u své značky Dacia

Ilustrativní obrázek

VIDEO: Technická analýza indexu DAX 15.1. 2018

Ilustrativní obrázek

V Jakartě se zřítil strop burzovní budovy, burza dočasně přerušila provoz

Ilustrativní obrázek

Adidas hodlá zvýšit v USA svůj tržní podíl

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.