Z krále ovocných barů superfarmářem

15:15 | E V | Diskuze

Naučil Čechy pít vitamínové koktejly.

Ilustrativní obrázek
Foto: Farm Planet

Po Fruitisimu nyní podnikatel Tomáš Lichtenberg přichází s řešením potravinové soběstačnosti České republiky. Jeho potravinářský startup Farm Planet chce do půl roku otevřít první hydroponickou laboratoř zaměřenou na bylinky, saláty a klíčky.

 

Během působení v čele úspěšné sítě ovocných barů Fruitisimo se Tomáš Lichtenberg neustále setkával s řadou proměnných, které určovaly cenu a kvalitu poptávaného ovoce a zeleniny. „Česká republika je v tomto segmentu soběstačná pouze ze 30 %. Vše se tedy dováží několik dní z Itálie, Španělska nebo Maroka,” popisuje současnou situaci na českém trhu Lichtenberg. „Dovoz pak má výrazný dopad nejen na nutriční hodnotu potravin, ale také na cenu, kterou může až ze dvou třetin tvořit právě přirážka za přepravu. A to ani nemluvím o ekologickém dopadu převážení nezralého ovoce přes půl Evropy. Už teď je navíc jasné, že ceny ovoce a zeleniny budou trvale růst, kromě současné pandemie, která omezila mezinárodní obchod, je další příčinou také dlouhodobé sucho,” uvádí Lichtenberg.

 

Řešením jsou moderní způsoby pěstování

Jednou z možností, která by mohla pomoci tento růst cen regulovat a zároveň uspíšit větší potravinovou nezávislost České republiky, je podle Lichtenberga právě hydroponie. Ta by mohla vyřešit nejen otázku absence zemědělských pěstebních ploch a skleníků, ale také nešetrného zavlažování. „Způsob pěstování rostlin v regulovaném vodním prostředí dokáže ušetřit až 95 % vody. Do procesu také nevstupují žádná umělá hnojiva, pesticidy ani těžká technika,” dodává Lichtenberg.

 

Hydroponickou produkci společně s provozem a technickým vybavením nyní dolaďuje s experty z Německa, Nizozemska nebo Finska, kde zažívá hydroponický business silný boom. Už několik let se také účastní všech světových konferencí o hydroponii a je také prvním Čechem v evropské Asociaci vertikálního farmaření. Do půl roku nyní plánuje otevření hydroponické laboratoře v Praze. „V první fázi se zaměříme především na pěstování bylinek, klíčků a salátů. Chceme Čechům hydroponii ukázat zblízka, nechat je ochutnat opravdu supralokální, chutné, zdravotně nezávadné a maximálně čerstvé potraviny. Přestože jsme zatím jen v přípravné fázi, investoři již sami projevují zájem a chtějí se o projektu dozvědět více,” uvádí Lichtenberg. Do budoucna by se měla produkce rozjet ve velkém a po celém CEE regionu by měla vzniknout síť hi-tech vertikálních farem. Už nyní jsou v jednání tři lokality.

 

Startup nyní na své komunikační identitě spolupracuje s kreativním studiem Brainz Disruptive. „Hydroponie má potenciál změnit potravinářský i zemědělský průmysl. Proto jsme si jako strategického partnera zvolili firmu Štěpána Kleníka a Robina Pultery, která má se stavbou disruptivních brandů řadu zkušeností. Kromě komunikační strategie diskutujeme také distribuční možnosti, nabídku produktů, zkrátka jak z této technologie budoucnosti dostat maximální potenciál. Tak, aby to bylo výhodné pro zákazníky, i pro nás,“ vysvětluje Lichtenberg.

 

Hydroponii věří Bezos i Musk

V současné době zažívá hydroponie největší boom ve Spojených státech, Japonsku nebo Nizozemsku. O možnosti využití se zajímá i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Do hydroponických projektů investovali také nejbohatší muž planety Jeff Bezos nebo Kimbal Musk, bratr amerického vizionáře Elona Muska. Očekává se, že hydroponie bude nedílnou součástí řešení jak uživit neustále rostoucí lidskou populaci. Podle odhadů Organizace spojených národů by mělo na Zemi v roce 2050 žít 9,7 miliardy lidí a právě hydroponie je jednou z cest, jak tuto situaci zvládnout. Podle francouzské firmy ReportLinker bude mít v příštích letech trh s vertikálním farmařením hodnotu více než 10 miliard dolarů.

Zdroj:Tereza Kosáková, BRAINZ STUDIOS
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak hodnotí zástupci firem napříč segmenty rok 2020. A co očekávají od roku 2021

Ilustrativní obrázek

Svět potřebuje podniky, které se nebojí převzít zodpovědnost a hledají vyšší smysl své existence

Ilustrativní obrázek

Nejoblíbenějším nástrojem pro externí financování malých a středních firem je leasing

Ilustrativní obrázek

Největší rizika podnikání: znehodnocení značky, počítačová kriminalita a ekonomické zpomalení

Ilustrativní obrázek

Zásady pro úspěšnou expanzi do NěmeckaČti více
Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.