Yeti aneb jak se z 67miliónové investice společnosti Cortec stalo nečekaných 3,3 miliardy USD

12:05 | Ne Ro | Diskuze

Soukromá kapitálová společnost Cortec má naději, že vydělá 50násobek svých peněz vložených do výrobce chladicích obalů Yeti, který se chystá provést IPO. Akcie vypadají opravdu slibně.

Foto: GotCredit

Malá soukromá kapitálová společnost možná dostane velký obnos peněz za to, že si dříve vsadila chladicí obaly. Pokud půjde všechno hladce, mohla by si společnost Cortec Group, která zaměstnává pouhých 20 lidí v Midtown Manhattan, vydělat v blížící se první veřejné nabídce akcií společnosti Yeti Holdings Inc. okolo 3,3 miliardy, sdělily zdroje blízké této záležitosti.

Zmiňovaná společnost si od IPO, které by mohlo proběhnout již v říjnu, slibuje, že jí přinese okolo 5 miliard USD. Společnost Cortec v roce 2012 koupila přibližně dvoutřetinový podíl ve společnosti Yeti za cca „pouhých“ 67 miliónů USD, uvádějí výše citované zdroje. Valuace ve výši 5 miliard USD by pro společnost Yeti znamenala 36násobek jejích zisků roku 2015 před zdaněním, úroky a odpisy ve výši 137 miliónů USD. Společnost však roste rychle a svou valuaci založí na navrhované hodnotě v souladu s nejnovějšími daty a předpověďmi.

Obecnou situaci známe: Akciové indexy USA se pohybují blízko svých historických maxim, zatímco růst ekonomiky zadrhává. Společnosti s horkými produkty se obchodují vzhledem ke svým ziskům za vysoké ceny. ArmourInc. je ohodnocena na 67násobku předpokládaných letošních zisků, zatímco výrobce lyžařských bund MonclerSpA se obchoduje na 20násobku letošního očekávaného příjmu, uvádí agentura FactSet. A přesto, návrat 50násobku prostředků investovaných před čtyřmi lety je jeví takřka neslýchaným pro kruh soukromých kapitálových společností.  Je totiž dosti vzácný i pro svět vysokonávratových investic do technologických startupů.

Cortec letos již inkasovala dividendu od Yeti ve výši 312 miliónů USD, uvádí hlášení pro SEC. Výtěžek odráží růst společnosti Yeti od specializovaného dodavatele určitého artiklu směrem k fenoménu masového trhu. Bratři z Texasu, Roy a Ryan Seidersovi, založili společnost Yeti před deseti lety a začínali s prodejem chladicích tašek myslivcům a rybářům z Mexického zálivu. Od doby svého založení jejich společnost rozšířila svůj sortiment mj. o chlazení nápojových lahví, které momentálně dělají 62 % tržeb. Nabízené hrnečky z nerezové oceli byly ještě v roce 2015 poměrně těžko sehnatelným prázdninovým dárkem, což bylo částečně dáno pochvalnými tweety majitelů těchto hrnečků, kteří si cenili schopností těchto hrnků udržet po dlouhé hodiny nápoje teplé či studené. Mimoto, bedny na led vyráběné touto společností jsou tak populární, že se staly oblíbeným cílem zlodějíčků. Nabízené chladicí obaly Yeti začínají na ceně 250 USD a končí na 1300 USD.

Tržby společnosti Yeti se v roce 2015 více než ztrojnásobily na 469 miliónů USD. Společnost nabízí bezešvé konstrukce chladicích obalů a dvouplášťovou konstrukci z nerez oceli, která vytváří vakuovou izolační vrstvu v konstrukci hrnku. Společnost také zdárně využila sociálních sítí, které nabízený specifický výrobek pomohly rozšířit mezi potencionální kupce, díky čemuž zaznamenala explozivní růst.

Zdroj:WSJ, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.