WP: Oživení tvaru V nebo W?

16:16 | A O | Diskuze

Zatímco americká vláda hovoří o tom, že ekonomika by mohla již letos v létě projít oživením ve tvaru V, roste pravděpodobnost, že jeho tvar bude připomínat spíše W. 

Ilustrativní obrázek
Foto: Anders Sandberg

Zatímco americká vláda hovoří o tom, že ekonomika by mohla již letos v létě projít oživením ve tvaru V, roste pravděpodobnost, že jeho tvar bude připomínat spíše W. Píše to Washington Post s tím, že v takovém případě by po krátkém oživení nastal znovu pokles.

Jeho příčinou by mohla být další vlna epidemie spojená s rostoucím počtem bankrotů. Například Diane Swonk, která působí jako hlavní ekonomka v Grant Thornton, se domnívá, že je omylem předstírat, že svět se vrátí k normálu během tří nebo šesti měsíců. Anthony S. Fauci z National Institute of Allergy and Infectious Diseases zase na otázku, kdy se znovu zaplní baseballové stadiony, odpověděl, že letos nepředpokládá návrat k tomu, co považujeme za normální.

Washington Post píše, že ke scénáři W by mohlo přispět i příliš rychlé otevření ekonomiky, pokud by přineslo další růst počtu zemřelých na COVID-19. Ernie Tedeschi, který dříve působil jako ekonom na ministerstvu financí, se podle svých slov oživení ve tvaru W velmi obává a přispět k němu může podle něj chování spotřebitele. I ti, kteří mají zaměstnání, totiž mohou začít více šetřit. Z jejich pohledu by to byl racionální krok, ale v agregátním měřítku by pozdržel oživení.

 


„Varovné signály už jsou tu. Společnosti jako Macy’s, Neiman Marcus a Lord & Taylor čelí významným finančním tlakům a analytici očekávají, že tento retailový sektor postihnou bankroty. Energetický sektor je zase zasažen nízkými cenami ropy a Rystad Energy očekává, že do konce roku 2021 zkrachuje minimálně 500 amerických firem v tomto odvětví. Americká vláda sice schválila program podpory dosahující 3 bilionů dolarů a Fed se snaží také pomoci, ale Washington Post tvrdí, že vládní podpora nebude povětšinou trvat déle než do druhé poloviny tohoto roku. A někteří američtí politici se domnívají, že s další pomoci by se již mělo nakládat opatrně, i když jednotlivé státy žádají o miliardy dolarů, aby mohly zajistit služby a nemusely propustit velký počet lidí.

 

KPMG očekává, že během letošního jara přijde o zaměstnání minimálně 25 milionů Američanů a podle ekonomů by na konci roku měla nezaměstnanost dosahovat přibližně 10 %. Washington Post popisuje rostoucí problémy Američanů i příběhem o jednom pastorovi, který nabídl lidem 2 700 vajec, která jeho kostelu daroval jeden farmář. Pastor odhadoval, že vejce rozdá za pár dní, ale realita byla taková, že byla pryč během 28 minut. Pastor ale až do večera stál na parkovišti, kam přijížděla další a další auta, a říkal lidem, že mu je líto, ale vejce došla. Řada lidí mu vysvětlovala, že právě přišli o zaměstnání.

Washington Post na závěr cituje Sung Won Sohna z SS Economics, který připomíná, že epidemie SARS i španělská chřipka si prošly několika vrcholy předtím, než úplně utichly. Goldman Sachs pak očekává, že firemní investice letos klesnou o 27 %.

Zdroj: The Washington Post

Zdroj:Patria Finance
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Pořizujete klimatizaci? Podle čeho a jakou vybrat?

Ilustrativní obrázek

Měsíční předpovědi 4.6.2020

Ilustrativní obrázek

GLS podporuje začínající podnikatelky v e-commerce

Ilustrativní obrázek

FedEx zvyšuje své ceny a přidává příplatky v reakci na dopady pandemie

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k průměrné mzdě

Ilustrativní obrázek

Video komunikační služba Zoom reportovala čísla za 1Q FY21 i výhled nad očekávánímČti více
Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely mírně v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše mírně posilují

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely opět v kladném teritoriu

Ilustrativní obrázek

OPEC+ je blízko dohody o prodloužení snížené těžby ropy, píše Bloomberg

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.