Warren Buffett a jeho investice opět překonávají trhy

26.04.2016 16:15 | Redakce W4T | Diskuze

Po těžkém roce 2015 se Warren Buffett opět vrací na trh ve skvělé formě. Podle serveru CNNMoney zaznamenaly akcie jeho holdingu Berkshire Hathaway letos růst až o 11 % oproti pouhému dvouprocentnímu růstu většiny společností zařazených do indexu S&P 500.

Foto: Live Media

 

 
Také akcie některých z jeho největších společností, především Kraft Heinz (KHC), IBM (IBM) nebo Coca-Cola (KO), překonávají vývoj na trhu a vyrovnávají tak pokles akcií Wells Fargo (WFC) a dalších bank, v nichž Berkshire vlastní podíly.

Tyto výsledky dozajista potěší mnoho akcionářů, kteří se o víkendu sejdou na valné hromadě společnosti v Omaze.

Buffett ani viceprezident Charlie Munger se zřejmě nebudou k tomuto vývoji nijak zvlášť výrazně vyjadřovat, neboť oba dva zdůrazňují význam primárně dlouhodobých investic. Však Berkshire také drtí širší trhy již několik desítek let.

I proto si Buffetta váží celá řada investorů, kteří se sjedou do Omahy, aby si vyslechli jejich vystoupení. A mnoho dalších bude pravděpodobně sledovat i živý přenos prezentace na Yahoo Finance.

 

Diskuze se tento víkend zaměří i na těchto pět bodů:

1)     Budou další velké transakce? Investoři si vyslechnou informace o dalších možných akvizicích Berkshire.

Buffett v několika posledních letech nakupoval jako o závod, když například se soukromou investiční společností 3G získal Heinz a následně Kraft, železničního přepravce Burlington Northern Santa Fe nebo výrobce letadlových komponent Precision Castparts.

Koupě Precision Castparts v hodnotě 37,2 miliard dolarů byla vůbec největší akvizicí v historii firmy. Buffett však často dával v několika posledních letech najevo, že chce holding Berkshire ještě dále zvětšovat.

2)     Obhajoba 3G a propouštění. Několik akcionářů loni Buffetta kritizovalo za společnou investici s 3G.

3G a Berkshire jsou hlavními investory v Kraft Heinz. Berkshire má ještě podíl ve společnosti Restaurant Brands (QSR), která vlastní restaurace Burger King a Tim Hortons.

3G ale často propouští zaměstnance svých akvizic. Propouštění se již dotklo firem Heinz i Kraft. Pro některé investory, kteří se ztotožňují s myšlenkou, že Buffett je hodný strýček Warren, to však představuje problém.

V dopise zaslaném letos akcionářům Buffett striktně obhajuje postup 3G a odůvodňuje jej potřebou eliminovat zbytečné náklady v zakoupených společnostech. Zároveň také nevyloučil další možnou investiční spolupráci s 3G.

3)     Kritika Trumpa? Buffett jako demokrat již vyjádřil podporu prezidentské kandidátce Hillary Clinton.

A přestože Munger směřuje trochu víc doprava, nezdá se, že by byl velkým zastáncem republikánského favorita Donalda Trumpa. Při letošní valné hromadě nakladatelství vydávající deník Daily Journal, jehož je Munger prezident, uvedl, že Trump nemá „morální kvalifikaci“, aby zasedl v Oválné pracovně. Otázkou zůstává, zda se letošní valná hromada Berkshire nepromění v mítink na podporu Hillary Clinton.

4)     Konec AmEx? Investice do American Express patří mezi největší transakce Berkshire, ovšem společnost čelí v poslední době několika problémům. Přišla mj. o některé z klíčových partnerů pro kreditní karty včetně Costco (COST) a JetBlue (JBLU). Zřejmě ztratí i hotelový řetězec (HOT), který fúzuje s hotely Marriott (MAR), jejichž karetní bonusové programy jsou spojeny se společnostmi JPMorgan Chase (JPM) a Visa (V).

Buffett se v minulosti velmi snažil AmEx i jejího ředitele Kena Chenaulta chválit a podporovat. Zdá se ale, že mu pomalu dochází trpělivost. Akcie AmExu se sice odrazily od minimálních hodnot, podobně jako zbytek trhu, přesto však zůstávají na velmi nízkých hodnotách.

5)     Kdo bude další Warren? Letos se koná 51. valná hromada společnosti a Buffettovi je 85. Člověk nemusí být ani geniální matematik, aby mu vyšlo, že Buffett nebude v čele Berkshire stát věčně. On sám diskrétně naznačil, že ví, kdo bude jeho nástupce. Samozřejmě, že to nebude Munger, kterému je 92.

Také Munger se loni zmínil o dvou možných kandidátech - Ajitovi Jainovi, který má na starosti pojišťovnictví, a Gregovi Abelovi, jenž odpovídá za energetický sektor.

Pro mnohé investory to je signál, že Buffett do čela Berkshire preferuje někoho se zkušenostmi z praxe oproti investičním manažerům, jako je Ted Weschler nebo Todd Combs.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.