Wall Street znovu srážel vytrvalý sestup cen ropy

07:45 | fa ra | Diskuze

Americké akcie dnes obnovily výrazný pokles a jejich hlavní indexy ztrácely během dne až více než tři procenta; ke konci obchodování ale trh značnou část ztrát smazal. Wall Street znovu srážel vytrvalý sestup cen ropy na mnohaletá minima a trhu nepomohly ani nevalné výsledky některých velkých společností.

Foto: Butz.2013

 

Dow Jonesův index v závěru klesl o 1,56 procenta na 16.766,74 bodu a předtím sestoupil až na 15,450 bodů. Širší index Standard & Poor's 500 ztratil 1,17 procenta na 1859,33 bodu a sestoupil na minimum za více než rok. Index technologického trhu Nasdaq skončil na 4471,69 bodu se ztrátou 0,12 procenta. Od počátku roku ztrácejí hlavní indexy téměř deset procent; pro americký trh je to nejhorší začátek roku v historii.

Pokles táhl sektor energetiky, který během dne ztrácel až pět procent. Americká ropa WTI se dnes poprvé od září 2003 propadla pod 27 dolarů za barel, což prudce srazilo akcie ropných koncernů Exxon Mobil a Chevron.

K poklesu přispěly nečekaně slabé výsledky velkých společností. Výrazně klesly akcie technologické skupiny IBM a banky Goldman Sachs. K závěrečnému částečnému oživení přispěl nejvíce technologický sektor a akcie menších firem.

Světové akcie měřené indexem MSCI už z květnových maxim klesly o více než 20 procent, a oficiálně se tak dostaly do fáze "medvědího trhu", tedy dlouhodobě klesajícího trendu. Globální index MSCI od počátku roku klesl o více než 11 procent a je nejníže od června 2013. Míří tak k nejhlubšímu měsíčnímu poklesu od října 2008, kdy krachem banky Lehman Brothers eskalovala globální finanční krize. Světové akcie sráží zrychlený propad cen ropy a zpomalování ekonomického růstu v Číně a dalších zemích.

Na devizovém trhu dnes kvůli zvýšené averzi investorů k rizikovým aktivům posílil výrazně japonský jen, který proti dolaru stoupl nejvýše za poslední rok. Ke ztrátám dolaru přispělo i to, že investoři omezil svá očekávání růstu úrokových sazeb v USA.

Ke konci obchodování japonský jen vůči dolaru vzrostl o 0,6 procenta na 116,94 JPY a během dne vystoupil až na 115,97 JPY, nejvýše od ledna 2015. K euru japonská měna stoupla o 0,75 procenta na 127,26 JPY. Euro vůči dolaru kleslo o 0,15 procenta na 1,0895 USD. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,1 procenta.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.