Wall Street naplno zasáhla technologická revoluce. Počítače obchodují akcie lépe než lidé

10:36 | wa pe | Diskuze

V minulém roce dosáhly poprvé v historii Wall Street společnosti obchodující na burze akcie , komodity , forex a další pomocí počítačových modelů a algoritmů podstatně lepších výsledků než investoři z masa a kostí.

Foto: Public Domain

 

Institucionální investoři každoročně zveřejňují žebříčky těch nejvýkonnějších manažerů hedge fondů. V minulém roce se se mezi osmi nejlepšími umístilo šest manažerů, jejichž fondy se spoléhají na kvantitativní analýzu a počítačem řízené obchodování. Ještě v roce 2002 se na žebříčku nacházely pouze dvě společnosti investující pomocí počítačových modelů.

Na žebříčku letos najdeme například  jména jako Ken Griffin z hedge fondu Citadel, Jim Simons z Renaissance Technology nebo John Overdeck a David Siegel z Two Sigma. Tyto hedge fondy často také označované jako quant fondy jsou založeny na jednoduchém předpokladu, pokud dnes počítač dokáže porazit nejlepšího lidského šachistu, proč by nemohl porazit své protivníky na Wall Street? Počítačový model není na rozdíl od lidského obchodníka ovládán emocemi a má nesrovnatelně rychlejší čas rozhodování. Rozhodnutí o nákupu či prodeji aktiv je založeno čistě na na základě předem daného kvantitativního modelu, u mnoha firem však do rozhodování vstupuje i investiční manažer se svým lidským úsudkem jako doplněk.

Vzestup těchto fondů je jen jednou částí z velké technologické revoluce, která se dnes na Wall Street odehrává. Technologie hraje čím dál větší a dnes již zcela nezastupitelnou úlohu ve světě financí a investic. Rozvoj internetových sociálních sítí a chytré spotřební elektroniky produkuje obrovské množství údajů o spotřebních návycích uživatelů, které dokáží zpracovat a přetavit do marketingově využitelné podoby právě počítače a jejich pokročilý software. Počítače díky své obrovské výpočetní síle dnes dokážou lépe odhadnout budoucí vývoj trhu než sebelepší analytik, stále však potřebují vývojáře a programátory, kteří dodají příslušné kvantitativní modely a software. I to je důvodem, proč dnes IT špičky míří právě do investičních společností. Programátory bez jakékoli zkušenosti s finančnictvím hledají například v Renaissance a v Two Sigma je zase sháňka po odbornících na počítačové zpracování dat, cloud computing a vývoj software. Tyto fondy se snaží razantně rozšířit podíl systematického rozhodování bez účasti lidského faktoru, což je mimo jiné umožněno i přechodem současného obchodování s akciemi na elektronickou bázi.

Revoluce na Wall Street dávno nestojí přede dveřmi, ale probíhá v plné síle. Na burze začínají dominovat vysokofrekvenční obchodníci (HFT)  a dokonce ikony amerického finančního systému, investiční banky Goldman Sachs a JPMorgan se pomalu začínají samy označovat za technologické společnosti.  

 

 

 

 

 

Líbil se vám článek?
+2 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.