Walgreens možná přeci jen dostane svolení pro skoupení většinového podílu v Rite Aid. Akcie si libují

13:56 | Ne Ro | Diskuze

Sloučení lékárenských řetězců Walgreen Boots Alliance, Inc. (WBA) a Rite Aid Corp. (RAD), které bylo dříve zablokováno regulačnímu úřady USA, nyní možná přeci jen dostane zelenou.

Foto: Mike Mozart

Uvěříme-li prohlášení Walgreens, je dohoda před uzavřením, což téměř žádný z investorů ještě minulý týden nepředpokládal. Nabídková cena od Walgreens zní 9,00 USD za akcii Rite Aid (akcie Rire včera uzavírali +5,94% na 8,21 dolarech). Skoupení většinového podílu v Rite Aid je přitom na pořadu dne již více jak jeden rok, bylo nicméně dosud blokováno regulačními úřady USA, především Federální obchodní komisí USA, která se obávala přespříliš velkého podílu na trhu, který by společnost Walgreens získala, pakliže by se zmiňovaný obchod uskutečnil.

Společnost Walgreens původně předpokládala, že se zbaví 500 prodejních míst. Nicméně zástupci Walgreens nyní naznačili, že očekávají zavření necelých 1000 prodejních míst Rite Aid, aby získali souhlas úřadů k odkupu Rite Aid. Toto prohlášení by mohlo vést k přehodnocení stanoviska úřadů. Ostatně, nic na Wall Street není zadarmo. V některých ohledech vykazuje stávající situace podobné rysy s jinou, taktéž zablokovanou dohodou Staples-OfficeMax-Office Depot, nicméně v jiných ohledech nikoli, jelikož v sektoru maloobchodního lékárenství by stále existovali konkurenti společnosti Walgreens.

Společnost Leerink poznamenala, že prohlášení Walgreen představuje pozitivní signál, který by mohl vést k tomu, že Walgreens od regulačních úřadů povolení nakonec obdrží. V této souvislosti pak uvedla, že Walgreens stále „špekuluje“, jak by získal 1 miliardu USD následkem případného sloučení zpět, pokud by se zbavil více prodejních míst, než původně předpokládal.

Credit Suisse před nedávnem přidala společnost Walgreens na svůj seznam Focus List, přičemž poznamenala, že vzestup na žebříčku je podmíněn povolením citovaného sloučení Walgreens s Rite Aid.

Společnost ve Spojených státech amerických momentálně provozuje více než 8100 maloobchodních prodejen pod značkami Walgreens a Duane Reade. Mimoto působí pod značkou Boots a dalšími značkami ve Velké Británii a v dalších evropských zemích i jinde, a to v rámci více než 4600 prodejen.

Společnost Rite Aid začátkem roku 2016 provozovala cirka 4561 prodejen v 31 spolkových státech USA a v D.C.

InterNations uvádí, že v USA přitom existuje okolo 67000 lékáren. Vedoucí řetězce přitom provozují 28000 z nich. Kupříkladu CVS Pharmacy má více jak 9600 lékáren v USA. Ostatní vedoucí lékárenské řetězce, které jsou obvykle obchodem v obchodě, mají své pobočky v řetězcích Wal-Mart, Kroger, Target, Kaiser Permanente, Sears, Dominick’s, Publix, Costco a dalších.

Zdroj:24/7 WS, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.