VZP pravděpodobně vykáže za letošní rok o 3,5 miliardy korun vyšší než plánovaný hospodářský výsledek

17:42 | wa pe | Diskuze

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) bude mít na konci roku podle odhadů hospodářský výsledek asi o 3,5 miliardy lepší, než s jakým počítal zdravotně pojistný plán pro letošní rok. Novinářům to dnes po jednání správní rady řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Pojišťovna by podle něj měla mít přebytek 500 milionů korun, celkem měla hospodařit s téměř 183 miliardami korun. VZP je největší zdravotní pojišťovna, má asi 5,9 milionu klientů. Systém veřejného zdravotního pojištění, ve kterém působí sedm pojišťoven, hospodaří letos zhruba s 299 miliardami korun.

"Příjmy rostou díky růstu ekonomiky, platů a snížení nezaměstnanosti zhruba o tři procenta rychleji," vysvětlil Kabátek. Původně pojišťovna počítala s nárůstem o 6,8 procenta.

Peníze pojišťovně plynou od zaměstnavatelů, kteří platí zdravotní pojištění za své zaměstnance, podnikatelů, kteří ho za sebe odvádějí, a za takzvané státní pojištěnce. Jsou to děti, senioři, nezaměstnaní nebo vězni, stát za ně měsíčně hradí 1018 korun. Tvoří necelou čtvrtinu příjmů zdravotního pojištění, výdajů ale spotřebují většinu.

Plnění zdravotně pojistného plánu na daný rok je jedním z kritérií, podle kterého se určuje každoroční odměna ředitele VZP. Ta dosavadní podle předsedkyně správní rady, poslankyně ANO Věry Adámkové, radu neuspokojovala, proto je zpřísnila. Provázela to podle ní "nejbouřlivější debata" ze všech bodů programu.

Dosavadní kritéria vyházela z naplňování zdravotně pojistného plánu, dodržování zásad aktivní smluvní politiky, orientovanosti VZP na pojištěnce, personální politiky a aktivní komunikace s odbornou a laickou veřejností. "Nebyl souhlas s tím, že jsou jasná a k dobru věci," dodala.

Konkrétní znění neuvedla, obecně se opět týkají pojistného plánu, služeb pro pacienty nebo získávání nových pojištěnců. "Různé váhy se přiřazují různým věcem, které může ředitel ovlivnit," vysvětlila.

Správní rada má 30 členů. Deset nominuje vláda na návrh ministra zdravotnictví. Dvacet míst, které obsazuje Sněmovna, si strany dělí podle poměrného zastoupení v dolní komoře. Vítězné hnutí ANO má v radě osm zástupců, ODS má tři, Piráti a SPD po dvou a po jednom ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Zástupce Pirátů Zdeněk Hřib po jednání rady uvedl, že navrhoval, aby kritéria pro hodnocení práce ředitele byla ještě přísnější. Chtěl, aby byl ředitel hodnocen i za to, jestli pojišťovna dodrží nařízení vlády, aby každý pojištěnec měl zdravotní služby do 35 minut jízdy autem, což podle něj není dodržováno ani v současné době. Navrhoval také, aby místo praktických lékařů informovaly pojištěnce o blížící se preventivní prohlídce nebo končící platnosti očkování, třeba SMS zprávou nebo mailem, pojišťovny. Jeho návrhy ale rada neschválila.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Velká změna pro klienty VZP, čeká je výměna průkazů

Ilustrativní obrázek

Valná hromada ČEZ má politickou dohru, s KSČM prý nebyly nominace konzultovány, zlobí se Filip

Ilustrativní obrázek

Novela protikuřáckého zákona neprošla v poslanecké sněmovně ani úvodním kolem

Ilustrativní obrázek

Předložený návrh na omezení EET bude poslanci nejspíše zamítnut

Ilustrativní obrázek

Prague City Tourism se od července změní v akciovou společnost

Ilustrativní obrázek

Sněmovní výbor doporučil přijmout pirátskou novelu, která by přiměla ČEZ a další státní podniky zveřejňovat své smlouvyČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.