Vyznáte se v daních při prodeji nemovitosti?

15:15 | E V | Diskuze

Velkou novinkou během koronavirové krize bylo zrušení daně z nabytí nemovitosti.

Ilustrativní obrázek
Foto: shutterstock

Po schválení návrhu zrušení daně z nabytí nemovitosti jsou této povinnosti zbaveni všichni, kteří práva k nemovitosti vložili do katastru v prosinci 2019 a později. Ještě loni museli kupující odvést státu čtyři procenta z kupní ceny. Letos už jsou od tohoto poplatku lidé osvobozeni.

 Daňové povinnosti jsou proměnlivé a pravidelně tyto změny sledují jen odborníci, kteří se daným oborem zabývají. Čtyři procenta se můžou zdát zanedbatelná, ale většina kupujících si bere úvěr. Z vlastních zdrojů dávají dohromady jen 20–30 % z prodejní ceny. V tu chvíli už mohou být 4 % rozhodující. Proto nikdy nedejte na zaručené rady od sousedů a známých. Vždy je lepší se poradit s právníkem, zvláště pokud se jedná o daně u prodeje nebo nákupu nemovitosti. “Lidé, kteří se rozhodnou pro prodej s realitní kanceláří se často neorientují v legislativních změnách týkajících se daní a prodeje nemovitostí. Mnozí například stále počítají s daní z převodu nemovitosti, která se přitom neplatí od roku 2014. V tomtéž roce byla zrušena i dědická daň,” přibližuje situaci ředitel Maxima Reality Vladimír Zuzák.

Zákony jsou mnohdy projednávány v několika čteních a není snadné se v nich orientovat. Nejste si jisti, jaké daně jsou tedy aktuálně platné? Momentálně se na zisk z prodeje vztahuje daň z příjmu. Záleží na tom, za kolik jste nemovitost pořídili a za kolik ji nyní prodáváte. Rozdíl mezi pořizovací a prodejní cenou je zisk, který se daní patnácti procenty. Ve většině případů jsou prodávající od této daně osvobozeni. Daň z příjmu se vztahuje hlavně na spekulanty, kteří nemovitosti často nakupují a zase prodávají, aby na tom vydělali. Jste vlastníkem nemovitosti nebo družstevního podílu déle než 5 let? Nebo tam déle jak dva roky bydlíte? Případně využijete peníze z prodeje na nové bydlení? V žádném z těchto případů daň neplatíte.

Pak je tu ještě jedna daň, a to DPH. Ani ta se většiny prodávaných nemovitostí netýká. Nevztahuje se na fyzické osoby, které nejsou plátci DPH. Navíc se platí jen pět let po kolaudaci. To znamená pět let po dokončení stavby nebo po zásadní rekonstrukci. Obvykle si tedy DPH připočítávají jen developeři k prodejní ceně novostaveb. Nakonec je tu ještě daň z nemovitosti, která se platí každý rok. Nový vlastník bytu, domu nebo pozemku musí podat speciální daňové přiznání nejpozději do konce ledna následujícího roku. Složenku s vyčíslenou daní pak najde v poštovní schránce. “Z průzkumu Maximy také vyplynulo, že třetina lidí se při prodeji nejvíce obává složité byrokracie s tím spojené,” dodává Zuzák. Právě z těchto důvodů má Maxima Reality k dispozici interně tým právníků, který sleduje veškeré legislativní změny, a za klienty vše vyřizuje.

Zdroj:Martina Jiroušová, AMI Communications
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

RSTS poskytuje na družstevní bydlení až 2 miliony bez zajištění, Splatnost úvěru prodlužuje až na 25 let

Ilustrativní obrázek

Lidé touží po rekreačních nemovitostech. Zájem vzrostl o třetinu a ceny také

Ilustrativní obrázek

Expandující české e-shopy už mají jen měsíc na změnu fakturace v Maďarsku.

Ilustrativní obrázek

Jak nyní požádat o hypotéku a jakých chyb se vyvarovat?

Ilustrativní obrázek

Do konce února musí firmy nahlásit přeshraniční daňová uspořádání. Nejasnosti bude řešit soud EU

Ilustrativní obrázek

Jak financovat koupi nemovitosti, když jejich ceny nadále rostou?Čti více
Ilustrativní obrázek

PFNonwovens obdrželo oznámení o uplatnění práva na dorovnání vytěsněným akcionářem

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela ve ztrátě

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 5.3.2021

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes padaly

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 5.3.2021

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.