„Lidé si myslí, že by nebylo dobré, aby britští voliči rozhodli o opuštění EU, a proto k tomu podle nich nedojde. Jenomže riziko je nezanedbatelné. Máme docela velké obavy.”
Aktugová uvedla, že její fond snižuje zastoupení společností generujících příjmy ve Velké Británii, ačkoliv nespecifikovala, kterých či v jakých oborech tyto firmy podnikají. Koš akcií firem, které jsou nejvíce vystaveny riziku, sestavený společností JPMorgan Chase, který zahrnuje mj. Net a London Stock Exchange Group, letos ztratil 18 %, tj. téměř dvakrát více než benchmark index FTSE 100.
Největší škody by v souvislosti s odchodem Británie z EU utrpěly menší společnosti, protože by nemohly těžit z oživení evropské ekonomiky a zároveň by se musely vyrovnávat s tíhou zpomalení domácí komiky. Pokud Spojené království opustí EU, mohla by se jeho ekonomika propadnout do recese, uvedla ve své zprávě pro investory v úterý společnost Nomura International. Navzdory tomuto riziku index očekávání volatility pro britské akcie zůstává nižší než evropský průměr.
Obavy, že odchod z Evropské unie by ohrozil roli Londýna jakožto globálního finančního centra přiměly bankovní průmysl k vyjádření podpory pro setrvání před referendem, které se podle oznámení premiéra Davida Camerona bude konat 23. června. Podle průzkumů z minulého týdne mají zastánci Brexitu před stoupenci EU náskok 9 procentních bodů. Téměř pětina respondentů však byla nerozhodnutá.
Devizoví obchodníci by měli tato rizika zahrnout do svých analýz, tvrdí Aktugová. Odchod z EU by podle zprávy analytiku skupiny Goldman Sachs ze 4. února vedl k „náhlému a úplnému přerušení“ přílivu kapitálu, a kurz libry by se propadl až o 20%. Obchodníci s opcemi letos vůči britské libře zastávají právě kvůli této nejistotě více medvědí postoj. Kurz libry na tom není vzrozna nejlépe a odchod Británie z EU by pro tuzemskou měnu nebyl příliš "happy".
Aktugová, která opustila skupinu Goldman Sachs po 12 letech v roce 2011, kdy začala pracovat pro Pictet, má větší důvěru v cenné papíry ve Francii, která podle ní stojí v čele evropského ekonomického oživení. Rovněž upřednostňuje evropské společnosti před těmi, které spoléhají na odbyt na rozvíjejících se trzích.
Její neutrální font Agora patří k několika málo vyvoleným (v celkové hodnotě asi 1 miliarda dolarů), které dokázaly vzdorovat letos prudkým propadům. Ve světle poklesu čínské ekonomiky, cen ropy i cen bankovních akcií, jejichž důsledky dopadly na téměř všechny druhy aktiv, jde o pozoruhodný výsledek. Obavy ohledně vývoje v Číně přiměly Aktugovou v loňském roce snížit pozice v energetickém sektoru, ale od té doby změnila názor. Nyní je její hodnocení nejistoty, zda cena ropy spadne po 30 dolarů za barel, neutrální.
Aktugová rovněž kupuje akcie společností, které by mohly potenciálně být cílem převzetí. Domnívá se, že dojde k významným akvizicím firem v oboru spotřebního zboží, telekomunikací ve Francií, chemických látek a zdravotnictví.