Výzkum vědců nalezl další možnost, jak interpretovat hodnoty VIX

10:48 | Ne Ro | Diskuze

Interpretujeme snad všichni index strachu VIX po celou tu dobu špatně? Nízké hodnoty VIX neznamenají, že býčí trh je u konce s dechem.

Foto: Web4Trader

 

Index volatility, zkráceně VIX, jindy zvaný též indexem strachu investorů, je indexem chicagské CBOE. Když se minulý pátek ozývalo, že index S&P 500 a NASDAQ dosáhly svých nových historických maxim, spadl VIX na velice nízkou úroveň 11,18, znamenající až pozoruhodnou míru spokojenosti investorů.

Toto je však podle mínění přibližně dvou set poradců zneklidňujícím a špatným znamením - všeobecná absence strachu. Údaje z historie nicméně hovoří proti této jejich interpretaci hodnot VIX. Chování akciového trhu po nízké hodnotě VIX není v průměru horší, než jaké by bylo po hodnotách vyšších. CBOE zaznamenává a uchovává data o hodnotách VIX nepřetržitě od roku 1990, takže si je možno data ověřit. Všimněte si, že kdykoli index VIX klesne pod úroveň 12, tak je návratnost investic do akciového trhu stejná jako v případě historického mediánu indexu VIX na hodnotě 18,6.

Dva univerzitní profesoři financí z Yale University, Alan Moreira a Tyler Muir, však nyní přišli s nečekanými závěry svého vědeckého výzkumu "Volatilitou řízená portfolia", které publikovali skrze National Bureau of Economic Research. Spolu s dalším vzorcem, který v historických záznamech indexu volatility nalezli, a sice že období s vysokou volatilitou mají tendenci se shlukovat - přišli tito vědci k nečekanému závěru: Investoři mohou nad trhem zvítězit, když sníží akciové expozice, kdykoliv hodnoty VIX prudce přechodně vzrostou a naopak obnoví expozice, kdykoli hodnoty spadnou zpět dolů. Nejenže tak investoři nad trhem zvítězí, ale budou moci i klidněji spát.

Závěry, které oba zmiňovaní profesoři učinili, jsou ovšem v protikladu s letitými tvrzeními, jak hodnoty VIX třeba interpretovat. Protože jsou nyní hodnoty VIX nízké, podle profesorů to znamená o akciovém trhu zbytečně nepochybovat. Až hodnota VIX prudce přechodně vzroste, měli bychom se obávat.

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.