Výzkum: Pití kávy zlepšuje zdraví a prodlužuje život. Kolik kávy je tedy třeba denně vypít?

10:26 | Ne Ro | 5 komentářů / 5 nových

Jeden z aktuálně provedených výzkumů tvrdí, že pravidelné pití kávy zlepšuje zdraví jedince a dokonce prodlužuje jeho život.

Foto: Public Domain

Zmiňovaného výzkumu se zúčastnilo téměř 20 tisíc lidí, kteří si dopřávali alespoň čtyři šálky kávy denně. Ukázalo se, že u těchto lidí bylo riziko předčasné smrti o 64 % nižší ve srovnání s těmi, kteří kávu nepili vůbec anebo jen výjimečně. Nová studie tak dospěla k závěru, že káva může snížit riziko předčasné smrti. Snižování rizik je důležité především od pětačtyřicátého roku života dále. Ukazuje se, že pravidelné pití kávy může být důležitější pro zdraví obzvláště u starších lidí. Aktuálně provedený výzkum tak potvrzuje některé z předchozích výzkumů, které tvrdily, že pravidelné pití kávy ať už s kofeinem či bez může prodloužit zivot jedince.

Jaké účinky má údajně káva na lidský organismus?

Výzkum ukázal, že pravidelné pití kávy může snížit riziko vzniku mnoha chorob jako je třeba cukrovka druhého typu, onemocnění jater, rakovina tlustého střeva a konečníku, Alzheimerova choroba, rakovina kůže apod. Mluvčí Národní kávové asociace, Joe DeRupo, říká, že káva je nabita antioxidanty a že mnoho přírodních antioxidantů je obsaženo v kávovém zrnu, zatímco další vznikají během jeho pražení. Antioxidanty jsou sloučeniny, které dává lékařská věda do souvislosti s pozitivními účinky na naše zdraví a se snižováním rizik vzniku nejrůznějších chorob. Káva též obsahuje sloučeniny tlumící chronický zánět.

Rizikové skupiny

Pití kávy však nelze doporučit všem lidem. Maximálně omezit pití kávy s kofeinem by měly především těhotné ženy. Ty by neměly požít víc než 200 miligramů kofeinu denně, které odpovídají třídecilitrovému šálku kávy. V opačném případě se zvyšuje riziko potratu či předčasného porodu. Omezit pití kávy by měli též lidé se srdečními potížemi. Kofein totiž zrychluje srdeční tep. A stejně tak lidé s nepravidelným tepem a s vysokým krevním tlakem by měli pít kávu s rozmyslem. Je třeba si také uvědomit, že i káva bez kofeinu nějaké jeho zbytkové množství stále obsahuje. Čtvrtlitrový hrnek kávy obsahuje 75 až 165 miligramů kofeinu. V případě bezkofeinové kávy je to 2 až 7 miligramů. Mimoto je třeba dodat, že pití kávy může vést k odvápňování, nicméně údajně nikoli v takové míře, aby bylo nutno se obávat o zdraví svých kostí. Známým jevem při pití kávy bývá též zvýšené močení.

V případě, že si do kávy přidáváte mléko anebo si ji přislazujete, doporučuje se tak činit s rozmyslem. Lžíce smetany obsahuje cca 50 kalorií a 3 gramy nasycených tuků. Nízkotučné mléko mléko obsahuje cca 6 kalorií a 19 miligramů kalcia. Čajová lžička cukru obsahuje 16 kalorií. To sice nezní jako mnoho, nicméně při pravidelném pití několika šálků denně se to už může nasčítat. Lidé s vysokou hladinou cholesterolu by měli volit spíš filtrovanou kávu. Nefiltrovaná káva totiž obsahuje sloučeniny cafestol a kahweol, které u některých lidí mohou vyvolat zvýšení hladiny cholesterolu.

Lidé, kteří trpí nespavostí, by se měli pití kávy s kofeinem vyvarovat několik hodin před ulehnutím do postele.

Pro úplnost závěrem dodejme, že existuje i řada právě tak aktuálních studií dokládajících opak, a sice, že pravidelné pití většího množství kávy přináší z dlouhodobého hlediska víc záporů než kladů pro zdraví jedince. Rozhodně se vyplatí vždy se podívat na to, kdo tu kterou studii financuje. I v případě kávy bude ale nejspíš platit zlatá střední cesta, kterou byste měli zvolit tím spíš, jste-li milovníkem tohoto moku.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
To mě samozřejmě jako kafaře těší, ale nevím jak velkou váhu tomu dávat..
Zmieňujete sa o výskume, ale neudali ste žiadne overiteľné údaje. Článok považujem za bezcenný a zbytočný, som zvedavá, kto berie vážne tvrdenia bez akejkoľvek argumentácie. O káve sa už popísali stohy papiera, jedni tvrdia, že škodí zdraviu, ďalší, že zdraviu prospieva, Jedno je isté, že sa pitie kávy stalo nielen kultom, ale aj veľmi rozšíreným zvykom. Striedmosť v konzumovaní čohokoľvek je jediným zaručeným receptom, ako si na káve pochutiť a nezruinovať si zdravie. Písanie siahodlhých článkov , ktoré sa odvolávajú na fiktívne výskumy, je zavádzaním čitateľa a zároveň lukratívnou zárobkovou činnosťou.
Jistě, že budou, jak pravíte, protože ne každá káva na trhu je kvalitní a ty kávy z Afriky a Indie jsou kořeněné, silné a strašně hořké. Pak zase bude někdo vykládat, že slazení kávy navozuje nebezpečnou cukrovku. Proč místo těch rádoby vědeckých článků neupřednostňují reklamu, kterou můžete vypnout za pár sekund? Já tomu nerozumím.
Sice piji kávu pravidelně denně od dětství, ale pořád jsem se nedozvěděla od nikoho, co je na ní tak zázračného, jaké obsahuje látky proti fatálním nemocem, jak tvrdíte, obsahuje a proč je výhodnější ji pít, než nepít, protože podle mého názoru není dobrá na trávicí systém a nedoporučuje se v příbalových letácích některých léků. Samozřejmě, že na kávě vzniká závislost a člověk má nepříjemné abstinenční příznaky. Kromě toho, chápala bych, kdyby se jednalo ne nepřažené bobule, z nich by se možná dalo něco vytěžit z hlediska medicíny, ale pražená káva prochází tepelným zpracováním, co asi v ní zůstává za takové zázraky? Proč se tím pořád zabýváte? Denně se najde na internetu jeden článek a jeden druhému odporuje. To vůči uživatelům internetu není fér., vážená redakce.
Piji jeden šálek kávy denně nějakých 8 let a jestli to má na mé zdraví pozitivní nebo negativní účinky zatím nemůžu moc posoudit. Ale myslím, že kdybych pil třeba 4 šálky denně, jak je zmíněno v článku, tak budou převažovat ty negativní.
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi vyvíjejcí probiotika pro onkologické pacienty získali evropský grant

Ilustrativní obrázek

Novou izraelskou čokoládu s cukrem si může dopřát i diabetik

Ilustrativní obrázek

Lékaři: Konzumace kávy v těhotenství může vést k obezitě dětí

Ilustrativní obrázek

Antibiotika, příliš čisté prostředí a císařské řezy. To vše ničí i lidské zdraví

Ilustrativní obrázek

Kombinaci onkologických léčiv od AstraZeneca se nedaří v klinických testech

Ilustrativní obrázek

Vědci jsou poprvé schopni editovat geny mimo vlastní buňkuČti více
Ilustrativní obrázek

Wall Street posiluje

Ilustrativní obrázek

Obchodování na zámořských trzích

Ilustrativní obrázek

Index DAX v úvodu seance ztrátový

Ilustrativní obrázek

Asie i Austrálie v červených číslech; ani projev čínského prezidenta tamnním akciím nenapomohl

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 uzavřel nejníže od loňského října

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.