Vývoj indonéské rupie ohrožuje místní politická situace i protekcionismus USA

12:14 | Hů La | Diskuze

Indonéská rupie může smazat zisky, díky nimž se loni stala jednou z nejvýkonnějších měn na rozvíjejících se asijských trzích – některé z jejích hlavních podpůrných faktorů se totiž mohou stát spíše její Achillovou patou.

Foto: mr tindc

Růst rupie podpořily zejména ekonomické reformy prezidenta Joko Widoda i vysoké výnosy z dluhopisů. Letos však místní politická situace může být pro další vývoj místní měny spíše na škodu.

Rizika zahrnují nejen protesty islamistických skupin namířené proti Widodovu stoupenci před komunálními volbami v Jakartě či klesající výnosy kvůli přísnější politice USA, ale především postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Podle odhadů by se hodnota rupie, která letos posílila o 1,1 % na 13 325 rupií za dolar, mohla do konce června propadnout o 1,7 %.

Měnu ohrožuje hlavně protekcionismus USA či geopolitická rizika. Zahraniční investoři by tak mohli začít ze země stahovat svůj kapitál, pokud by americká Fed zaujala k úrokovým sazbám radikálnější postoj.

Indonéská centrální banka zmírnila své intervence vůči rupii s tím, že tržní mechanismus funguje aktivně a účinně.

Investoři jmenují mezi hlavními riziky také trvalé schodky běžného účtu, rostoucí dovoz, možné politické napětí a silnější dolar. Rupii také nepřímo ohrožuje Trumpova protekcionistická rétorika.

Long pozice k rupii však naopak drží její příznivci BlackRock Inc. nebo Goldman Sachs.

Analytici Barclays zaujímají k indonéské měně celkově konstruktivní postoj – očekávají pokles na 13 700 rupií za dolar, spíše ale v důsledku vývoje dolaru.

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.