Růst rupie podpořily zejména ekonomické reformy prezidenta Joko Widoda i vysoké výnosy z dluhopisů. Letos však místní politická situace může být pro další vývoj místní měny spíše na škodu.
Rizika zahrnují nejen protesty islamistických skupin namířené proti Widodovu stoupenci před komunálními volbami v Jakartě či klesající výnosy kvůli přísnější politice USA, ale především postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Podle odhadů by se hodnota rupie, která letos posílila o 1,1 % na 13 325 rupií za dolar, mohla do konce června propadnout o 1,7 %.
Měnu ohrožuje hlavně protekcionismus USA či geopolitická rizika. Zahraniční investoři by tak mohli začít ze země stahovat svůj kapitál, pokud by americká Fed zaujala k úrokovým sazbám radikálnější postoj.
Indonéská centrální banka zmírnila své intervence vůči rupii s tím, že tržní mechanismus funguje aktivně a účinně.
Investoři jmenují mezi hlavními riziky také trvalé schodky běžného účtu, rostoucí dovoz, možné politické napětí a silnější dolar. Rupii také nepřímo ohrožuje Trumpova protekcionistická rétorika.
Long pozice k rupii však naopak drží její příznivci BlackRock Inc. nebo Goldman Sachs.
Analytici Barclays zaujímají k indonéské měně celkově konstruktivní postoj – očekávají pokles na 13 700 rupií za dolar, spíše ale v důsledku vývoje dolaru.