Využití plošných cen pohonných hmot navzdory krizi meziročně vzrostlo o 45 %

12:12 | E V | Diskuze

Při tankování v režimu plošné ceny může firma nebo podnikatel v dané petrolejářské síti čerpat palivo za jednotnou cenu.

Ilustrativní obrázek
Foto: Axigon

To znamená, že bez ohledu na částky uvedené na stojanech pro odběratele platí speciální týdně vyhlašovaná cena, která se dlouhodobě pohybuje pod průměrem trhu. Opatření proti šíření koronaviru loni zásadně omezila ekonomiku, a tedy i spotřebu pohonných hmot. Odběry paliva za plošné ceny přesto pokračovaly v rostoucím trendu posledních let. Potvrzují to údaje nákupní aliance Axigon, která právě díky zvýšenému zájmu o využití plošných cen zaznamenala i během krizového roku růst i větší zájem ze strany menších firem a živnostníků.

Opatření zavedená v souvislosti se šířením onemocnění covid-19 a následný ekonomický útlum se vzhledem k omezení osobní i nákladní dopravy projevil výrazným poklesem spotřeby paliv. Za celý rok 2020 očekává Česká asociace petrolejářského průmyslu a obchodu pokles u prodeje benzinu o 7 až 9 %, u nafty o 5 až 7 %.

Údaje nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil, nicméně ukazují, že krizová situace mnohé firmy motivovala optimalizovat náklady například využitím tankovacích karet s plošnou cenou paliva. Ta byla dříve dostupná jen velkoodběratelům z řad velkých podniků a autodopravců. Díky sdružené poptávce v rámci nákupní aliance je však v posledních letech stále více využívána i menšími firmami nebo živnostníky. „Přes veškeré turbulence na českém trhu odběry prostřednictvím námi poskytovaných tankovacích karet meziročně vzrostly, byť se jedná o poznání skromnější čísla než v minulých letech,“ říká Damir Duraković, generální ředitel Axigonu.

Celkově odběry ve srovnání s rokem 2019 loni vzrostly o 3,2 %, tedy o 1,5 milionu litrů. Růst byl však jednoznačně tažen rostoucím zájmem o tankování v režimu plošné ceny. „Zatímco u tankovacích karet, které umožňují tankování se slevou ze stojanových cen, jsme registrovali propad o 15 procent, odběry paliv za plošné ceny vzrostly až o 45 procent,“ doplňuje Damir Duraković s tím, že v souvislosti s krizí a hledáním úspor objevuje tankovací karty s možností plošné ceny i nadprůměrně mnoho menších firem a podnikatelů.

Zajímavostí je, že zatímco v loňském roce klesal odběr základních paliv, odběr paliv z prémiového segmentu výrazně vzrostl. V tomto segmentu Axigon loni evidoval růst o 15 %, což v absolutním vyjádření představuje nárůst prodejů o 739 tisíc litrů.

Zdroj:Lukáš Pololáník, Axigon
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování pohonných hmot, elektřiny a zemního plynu

Ilustrativní obrázek

Benzín bude přes léto zřejmě nejlevnější za posledních 20 let

Ilustrativní obrázek

Ceny paliv se odrážejí ode dna. Zdražuje ropa a ústup koronaviru oživuje poptávku

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a vývoji na trhu s ropou

Ilustrativní obrázek

Pohonné hmoty zlevňují.Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Čtvrtina Čechů drží úspory na běžném účtu nebo v hotovosti

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.