Vysokofrekvenční obchodníci otevírají svá zastoupení v srdci Wall Street

10:56 | wa pe | Diskuze

Wall Street obecně nemá minimálně od americké hypoteční krize v roce 2008 dobrou pověst, které příliš nepomáhají ani nejnovější hollywoodské filmy ze světa velkých financí. Existuje však část obchodního světa, na kterou se přes prsty dívají i samotní makléři, automatičtí obchodníci.

Foto: Public Domain

Automatizovaným obchodním programům se často zazlívá, že ve specifických situacích nejsou schopny adekvátně reagovat na situaci na trhu, a způsobují tak jeho nerovnováhu. Nepřítomnost lidského faktoru, která byla zprvu chápána jako hlavní výhoda takovýchto systému, se tak v některých případech zároveň ukazuje jako jejich největší slabina.

Dvě z předních společností provozujících automatické obchodní algoritmy se nyní rozhodly otevřít své zastoupení přímo v srdci finančního světa, v ikonické budově newyorské burzy cenných papírů na dolním Manhattanu. Citadel Securities a Global Trading Systems LLC se tak přidaly k Virtu Financial Inc. a IMC, jejichž počítače už také provádějí své vysokofrekvenční transakce bok po boku jejich lidských protějšků na parketu. Ačkoli fyzické obchodování na burze v digitálním věku dávno ztratilo své výsadní postavení, mnoho klíčových funkcí stále zastávají makléři v typickém modrém saku.

Podle některých analytiků se ze strany těchto firem jedná o symbolický krok, kterým se ujímají zodpovědnosti nejen vůči jejich klientům, ale také finančnímu systému jako celku. Jejich fyzická přítomnost na v burzovní hale je tak přibližuje jak veřejnosti, tak společnostem vydávajícím akcie, s nimiž obchodují.

Společnost RSJ, miliardáře Karla Janečka, která je v tomto odvětví známá především českému publiku, prozatím podobné kroky neplánuje a nadále bude řídit své strategie z Prahy. RSJ působí v největších světových finančních centrech: Londýně, Chicagu a Frankfurtu nad Mohanem. Na všech společnost obchoduje s futures kontrakty. 

V Londýně obchoduje RSJ s futures kontrakty na úrokové míry Euribor, Euroswiss, respektive Sterling Futures, a futures na britské vládní dluhopisy. 

V Chicagu sídlí největší derivátová burzovní skupina na světě, CME Group (v roce 2013 celkem 2,7 miliardy zobchodovaných kontraktů). Pod ní spadají tři velké burzy - CME (Chicago Mercantile Exchange), NYMEX (New York Mercantile Exchange) a CBOT (Chicago Board of Trade), která je nejstarší svého druhu na světě. Na všech je RSJ aktivní a obchoduje zde zejména s futures kontrakty na úrokovou míru Eurodollar (světově nejvíce obchodovaný úrokový derivát), dále futures na americké vládní dluhopisy a akciové indexy.

V Chicagu rovněž sídlí další dvě menší burzy, na kterých RSJ obchoduje. Jednou z nich je NYSE Liffe US (burza je ve skupině s londýnskou Liffe), kde také obchodujeme s futures kontrakty na úrokovou míru Eurodollar a futures na americké státní dluhopisy. Druhou burzou je ICE Futures Europe (součást Intercontinental Exchange Group). Zde obchodujeme s futures kontrakty na ropu a zemní plyn.

V německém finančním centru sídlí derivátová burza Eurex, která spadá pod Deutsche Börse. RSJ se v roce 2009 stala jejím členem jako vůbec první česká společnost. Eurex je jasnou evropskou jedničkou s více než 1,3 miliardami zobchodovaných kontraktů během roku 2013 (spolu s její dceřinou společností ISE je pak světovou čtyřkou). Přihlédneme-li k objemu otevřených pozic (srpen 2013), je Eurex dokonce největší derivátovou burzou na světě. RSJ ve Frankfurtu nad Mohanem obchoduje s futures kontrakty na německé vládní dluhopisy, Bund, Bobl a Schatz, a futures na akciové indexy DAX a Euro Stoxx 50. Člen představenstva RSJ Bronislav Kandrík byl v prosinci 2013 zvolen členem burzovní rady Eurexu (Eurex Exchange Council).

 

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.