Vysoké školy budou požadovat růst tarifní části mezd akademiků, uvedl předseda RVŠ

16:33 | wa pe | Diskuze

Vysoké školy budou požadovat po vládě, aby zajistila růst tarifní části platů akademických pracovníků. Po dnešním zasedání Sněmu Rady vysokých škol to řekl předseda rady Milan Pospíšil.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Tarif by se podle něj měl v příštím roce zvýšit o deset procent. Na navýšení platů akademiků by tak mělo jít 1,7 miliardy korun. Další peníze by měly přibýt na investice a údržbu.

Vysoké školy trvají na pravidelném růstu svého rozpočtu o tři miliardy korun v následujících třech letech. Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) jim tyto peníze již přislíbil, ministerstvo financí s nimi ale zatím v rozpočtovém výhledu, který schválila vláda, nepočítá.

Podle Pospíšila vysoké školy v současné době připravují podklady k vyjednávání s vládou o přípravě rozpočtu na příští rok. Zhruba miliarda korun z požadovaných peněz by nejspíš měla jít do investic vysokých škol, které by potřebovaly rekonstruovat například ubytování pro studenty. Další peníze by pak měly být určeny na údržbu vysokých škol a největší část by akademici chtěli dostat na ohodnocení zaměstnanců.

Rozpočet vysokých škol od roku 2014 do loňska stagnoval kolem 22 miliard Kč. Loni se akademikům s pomocí odborářů podařilo pod hrozbou protestů na letošní rok vyjednat tři miliardy korun navíc, i když původně požadovali 4,5 miliardy. Financování vysokých škol podle rektorů přesto nadále zaostává za průměrem vyspělých zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zhruba o osm až devět miliard korun ročně.

Odměny a osobní příplatky činí na vysokých školách v průměru 37 procent platů, uvedl dnes Pospíšil. "Je to vůbec největší podíl pohyblivých složek v rámci veškeré platové a mzdové sféry v České republice," poznamenal. Běžný standard se podle něj pohybuje okolo deseti až 15 procent.

Například průměrné tarify odborných asistentů na vysokých školách se v současnosti pohybují od 21.500 korun do 27.000 korun. Jejich průměrný plat byl loni podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí 41.401 korun. Průměrná mzda v Česku koncem loňského roku představovala 31.646 korun.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Srovnání mzdy a základních potravin

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 21.5.2019

Ilustrativní obrázek

VZP pravděpodobně vykáže za letošní rok o 3,5 miliardy korun vyšší než plánovaný hospodářský výsledek

Ilustrativní obrázek

Předložený návrh na omezení EET bude poslanci nejspíše zamítnut

Ilustrativní obrázek

Řecká ekonomika je již z nejhoršího venku, země si zaslouží odpuštění části dluhu, tvrdí šéf OECDČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela kladně

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 4.3.2021

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ve výraznějších ztrátách

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 4.3.2021

Ilustrativní obrázek

Korporátní dluhopisy s neinvestičním ratingem jsou drahé

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.