Růst britské ekonomiky by v horizontu další dekády mohl být v průměru ročně nižší až o půl procentního bodu, Evropská unie by na to doplatila nižším průměrným růstem o čtvrt procentního bodu. Navíc to představuje velkou nejistotu pro finanční trhy. Jejich příliš velká volatilita v kontextu s dalšími nejistotami, kterým globální ekonomika čelí, hrozí zpětně dále negativně ovlivnit makroekonomický obrázek, zejména ochodu firem investovat.
Není tedy divu, že se britská libra ocitla pod silným výprodejním tlakem. Jen za první polovinu tohoto týdne ztratila proti dolaru téměř tři procenta své hodnoty a dostala se na nejnižší hodnotu za posledních sedm let. A není již příliš vzdálena od nejslabší dolarové hodnoty od roku 1985. Libra ztrácí i proti společné evropské měně, vůči které se propadla na více než roční minimum. Stahuje však s sebou i samotné euro.
Těžko předpokládat, že by se současná volalitita na britské libře až do konání referenda zásadněji snížila. Čeká nás totiž období několikaměsíční kampaně a bedlivého sledování různých průzkumů, jak by referendum mohlo dopadnout. Samotná oficiální kampaň by měla probíhat 10 týdnů před konáním referenda.