Výsledky 2020 - Dopady krize - Trendy a změny na trhu

13:45 | E V | Diskuze

Ročenka Liftago 2020 - Místo plánovaného růstu +50 % Liftago v uplynulém roce hodnota zprostředkovaných přeprav o 34 % klesla na 265 milionů korun.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Covid stál Liftago dosud desítky milionů korun, ale dlouhodobě urychlí přechod Liftaga do platformy pro přepravu lidí i věcí. Právě doručování zaznamenalo klíčový rok a s ním i nárůst +6000 %. Na konci roku bylo Liftago schopné zapojovat i dodávky nebo doručovat desítky tisíc zásilek expresně i hromadně na přesný čas, a to z dvacítky větších měst u nás i na Slovensku. Všechny přeprav byly realizovány netradičně, tedy mimo přetíženou distribuční síť a tzv. “on-demand”. Akcionářská struktura je nadále 100% česká ??

 

Citace: “Na pandemii reagujeme rychlou adaptací a investicemi do inovací. I pro rok 2021 řadu novinek připravujeme a naši individuální i firemní zákazníci se o nich dozví nejdříve. Právě jejich loajalita během krize a otevřenost novinkám nám dodala potřebnou odvahu,” říká Ondřej Krátký, spoluzakladatel a ředitel Liftago, a.s.

 

----------------------------------

 

Zajímavosti Liftaga 2020:

 • Liftago obsloužilo přes půl milionu koncových zákazníků a řadu firem: přes 1500 firemních uživatelů taxislužby a přes 600 firemních partnerů logistiky. 

 • Liftago zlepšilo i kvalitu doručování zboží, s úspěšností 97 % zásilek doručených na první pokus a na minuty přesně.

 • Největším e-commerce partnerem byla Alza, se kterou Liftago obsluhu zákazníky ze 24 poboček ve 20ti městech v Česku a na Slovensku v režimu expresním i v režimu hromadného doručování ve stejný nebo další den.

 • Nejdelší optimalizovaná doručovací trasa jednoho řidiče měla 49 zásilek. U rychlého doručení byla průměrná doba doručení 30 minut od objednání a 18 minut od převzetí do doručení. 

 • Řidiči ujeli 9,5 milionu km. Průměrné hodnocení od zákazníků dostali 4.92* z 5ti možných.

 • Nejčastěji se potkal stejný řidič a pasažér v Liberci. Oblíbená dvojice spolu během roku jela 102x.

 • Nejaktivnější řidič odjel 4636 jízd zároveň s téměř dokonalým hodnocením 4,98*.

 • Nejdelší taxi jízda byla z Prahy do Vídně (450 km). Nejaktivnější pasažér loni taxi využil k 913 jízdám.

 • Liftago řidiči rozvezli desítky tisíc kusů velmi potřebného zboží. Například porcí jídla potřebným (seniorům, samoživitelkám a podobně, ve spolupráci s BreakfastStory.cz), stejně jako dílů pro vývoj a distribuci ochranných pomůcek nebo kompletního zdravotnického materiálu.

 

----------------------------------

 

Trendy a změny na trhu, ke kterým dokážeme říci více: 

 • Na trhu značně stoupla nejistota v další vývoj a s každým uvolněním klesá ochota znovu provoz omezovat. 

 • Sociální vazby i přepravy ve městě se výrazně změnily, alespoň podle výrazného poklesu taxi objednávek do hospod a restaurací nebo dle zahraničních cest za obchodními partnery. Dochází ke změně zvyků v dopravování do práce a z práce na úkor MHD, což může přinést dopravní problémy post-covid.

 • Kromě zrychleného přechodu zákazníků do online nakupování přinesla pandemie razantní výkyvy v kvalitě doručování na trhu (viz tržní data Balíkobotu) a prověrku stability často zastaralých e-commerce a distribučních systémů (jsou stavěné na výkyvy +25-50 %, nikoliv na větší růsty). 

 • Stát by si zasloužil novou verzi 'stateware' - v nouzovém stavu chyběl plně digitální přístupu ke státní správě (pro přepravce je stále zbytečně administrativně náročné registrovat se snadno pro převoz osob, jídla i potravin naráz). I regulace pracovně-právních vztahů v době práce z domu nebo ze zahraničí vyžaduje aktualizaci. Státní správě i samosprávě nadále chybí základní data pro rozhodování. 

 • Pracovní trh dostal zabrat několika vlnami náborů a propouštění smluvních zaměstnanců. Některé restaurace museli zavřít, menší části z nich naopak vzrostla výdělečnost díky rychlé adaptaci konceptu nebo snížení personálních nákladů. Podobné výkyvy v nezaměstnanosti zažili krom sektoru HoReCa i sektor osobní přepravy. 

Zdroj:Ondřej Krátký, Liftago, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

AAA AUTO spustilo antigenní testování svých zaměstnanců

Ilustrativní obrázek

Fresenius reportoval celoroční výsledky nad očekávání

Ilustrativní obrázek

Opravdový hit v bydlení poslední doby? Řadové domy blízko měst

Ilustrativní obrázek

Jen do března. Brexit zkrátil lhůtu pro žádosti o vrácení DPH

Ilustrativní obrázek

Do čeho investovat s uzavřenou provozovnou a jak nepřijít o zákazníky

Ilustrativní obrázek

Vyjádření k epidemii a rychlosti vakcinaceČti více
Ilustrativní obrázek

Vodafone v březnu plánuje IPO infrastrukturní společnosti Vantage Towers na frankfurtské burze

Ilustrativní obrázek

Medtronic za 3Q reportuje tržby lehce pod konsensem a očištěný zisk na akcii nad očekáváním

Ilustrativní obrázek

Home Depot ve 4Q překonal očekávání analytiků, výhled na rok 2021 neposkytuje

Ilustrativní obrázek

Avast uzavřel spolupráci se firmou PMovil, získá přístup k jejím 400 mil. klientů v Latinské Americe

Ilustrativní obrázek

Podnikatelské svazy souhlasí se zavedením ochrany úst a nosu ve firmách

Ilustrativní obrázek

Německý trh posiluje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.