Vyprat špinavé peníze nebylo nikdy jednodušší. Na vině jsou digitální měny

09:17 | wa pe | Diskuze

Počet případů, kdy podvodníci využili pro praní peněz z trestné činnosti digitální měny jako bitcoin, ethereum či tokeny pocházející z primárních úpisů mincí  (ICO) rychle stoupá. Znepokojeny jsou jak regulační úřady, tak samotné startupy i mnozí investoři.

Foto: Judy Robinson Cox

Rostoucí počet nových společností získává svůj kapitál prostřednictvím emisí vlastních digitálních měn (ICO). Startup snažící se získat peníze na rozjezd svého záměru emituje vlastní digitální mince, které si poté investoři mohou pořídit za bitcoin, ethereum či standardní fiat měnu. Na rozdíl od klasického získávání finančních prostředků prostřednictvím primárního úpisu akcií (IPO) či rizikového kapitálu (VC), jsou tyto emise mincí zcela neregulované centrálními autoritami. Často proto není zcela jasné, kdo kupuje jaký produkt a jaký je původ použitých peněz. Od počátku roku již ICO vynesly více jak miliardu USD, přitahují proto nejenom zástupy investorů, kteří v nich vidí šanci na rychlé zbohatnutí, ale také pochybná individua. Na jedné straně jsou to společnosti s produktem v rané fázi vývoje, nebo takové, které nemají šanci na trhu uspět, prostředky vložené do digitálních měn takovýchto startupů se tak investorům nikdy nevrátí. Na druhé straně jsou to lidé, kteří se prostřednictvím ICO snaží takzvaně vyprat peníze pocházející z nelegální činnosti. O tom, že trh s ICO je časovanou bombou se nedávno vyjádřil také jeden ze zakladatelů ethereum, Charles Hoskinson.

Rostoucí obliba ICO  již přitáhla pozornost regulačních úřadů v USA a Singapuru, které na tuto novou formu získávání kapitálu hledí s notnou dávkou podezření. Na začátku srpna singapurský finanční dohledový orgán (MAS) a centrální banka vydaly prohlášení, ve kterém uvádějí, že  „ICO jsou díky anonymnímu charakteru transakcí a jednoduchosti s jakou shromažďují velké sumy finančních prostředků v krátkém čase zranitelné vůči praní špinavých peněz a financování terorismu “ Před primárními úpisy mincí varovala také Komise pro cenné papíry v USA, která se obává, že mnohé takto financované projekty jsou podvodnými schématy navrženými tak, aby investoři přišli o vložené peníze. 

Na ICO přitahuje především jejich anonymita. „Jedná se o anonymní platformu, do které se můžete zapojit, směnit hodnoty, dělat celou řadu dalších věcí, aniž by kdykoli nastala nutnost prokázat svou totožnost,“ uvádí vedoucí oddělení pro finanční kriminalitu v Deloitte, Tim Philipps. V rámci tradičních způsobů shromažďování kapitálu se vyžaduje, aby společnosti identifikovaly své investory a zdroj jejich majetku. Na druhé straně se také očekává, že společnosti ucházející se o kapitál v rámci IPO či u firem rizikového kapitálu nabídnou jasně strukturovaný produkt tak, aby investoři nekupovali takzvaně zajíce v pytli. Primární úpisy mincí všechny tyto překážky obcházejí, což je ostatně jeden z důvodů, proč jsou tak rychlé a efektivní.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komise pro dohled nad soutěží: Korejská vláda nemá pravomoc uzavřít burzy s kryptoměnami

Ilustrativní obrázek

Americká SEC si myslí, že bitcoinové fondy přináší problémy spojené s ochranou investorů. ETF hned tak nebudou

Ilustrativní obrázek

Analytici z Morgan Stanley o kryptoobavách kolem Western Union a Moneygram

Ilustrativní obrázek

Jižní Korea zvažuje uzavření všech burz obchodujících s kryptoměnami

Ilustrativní obrázek

Bitcoin se na Bitstampu propadl pod 10 000 USD, ztratil tak v krátké době polovinu hodnoty

Ilustrativní obrázek

Člen představenstva Bundesbanky volá po globální regulaci kryptoměnČti více
Ilustrativní obrázek

Příští týden na akciových trzích bude opět patřit výsledkům, ECB a politice v ČR a USA

Ilustrativní obrázek

Ryanair podal stížnost na Polsko u antimonopolních úřadů EU

Ilustrativní obrázek

Americké akciové indexy přečkají víkend na nových rekordech

Ilustrativní obrázek

Uplynulý týden na akciových trzích: Hospodářské výsledky, ekonomika USA, Fortuna, ČEZ, Moneta a politika

Ilustrativní obrázek

Co nejvíce vyhledávali Češi na internetu v roce 2017

Ilustrativní obrázek

Turecko schválilo rozšíření plynovodu TurkStream

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.