Vyplatí se nyní koupit akcie Apple?

07:30 | wa pe | Diskuze

Akcie technologického giganta Apple (AAPL) po měsících ztrát nabírají druhý dech. Investoři věří, že uvedení nového modelu iPhone vylepší jeho nepřesvědčivé tržby z poslední doby, uvedla agentura Reuters.

Foto: Web4Trader

 

Změnu sentimentu trhů vůči akciím Apple můžeme pozorovat již asi dva týdny, za které připsaly 5 %. Jejich růst podpořilo především očekávané uvedení nového čtyřpalcového modelu iPhone, který by svou nižší cenou měl zaujmout především na rozvojových trzích.

Apple se, oproti dalším společnostem s mega tržní kapitalizací, tradičně vyznačuje nižší valuací akcií, v minulosti však již tento výrobce několikrát překvapil uvedením nových zásadních produktů. Kromě dnes vlajkové lodi iPhone to byl například iPad. Mnozí analytici věří, že společnost je na nejlepší cestě začít určovat trend dalšího vývoje i v rychle rostoucím sektoru nositelné elektroniky se svými chytrými hodinkami iWatch.

Včera se akcie AAPL obchodovaly za 101,17 USD za kus, tedy asi za 10,7 násobek očekávaných výnosů v příštích 12 měsících. V minulých dvou letech se jejich forward P/E poměr v průměru pohyboval na hodnotě 13.

Když se podíváme na akcie dalších známých titulů, tak například akcii Alphabet (GOOGL) získáte teprve za 20násobek jejích očekávaných výnosů a za akcie Tesla Motors (TSLA) zaplatíte dokonce 132násobek výnosů. Svou valuací se tak vykousnuté jablko blíží spíše akciím společnosti IBM (IBM), ta však již několik let bojuje s upadajícími tržbami a jen obtížně se prosazuje na poli nových trendů, například v cloud computingu. Podle agentury Thomson Reuters se akcie Velké modré obchodují za 10,2násobek jejich výnosů.

Pokud je tedy současná valuace akcií Apple podhodnocená, jaká je tedy ta správná? Investiční manažer z Motley Fool Funds David Meier si nemyslí, že by se AAPL mohly obchodovat za 20–25násobek výnosů, tedy za předpokladu, že firma nemá v rukávu schován opravdu významný trumf. Jako mnohem realističtější se však jeví úroveň 15násobku výnosů v příštích 12 měsících, což představuje cílovou cenu 138 USD za akcii.

O zvyšující se důvěře investorů v technologického giganta svědčí i to, že jeho akcie se nedávno poprvé od prosince přehouply přes 50denní klouzavý průměr. Atraktivnějším se stává i dividendový výnos akcií, který se po posledních výprodejích zvýšil z 1,5 na 2,2 %.

V případě Apple je však obezřetnost jistě na místě. Před již zmiňovaným výprodejem se se svými investičními doporučeními většina analytiků rozhodně nepředvedla v dobrém světle. Ještě předtím než v prosinci začaly akcie svůj 20% sešup dolů, doporučovalo 41 analytiků jejich nákup, přičemž pouze jediný je označil za jasný prodej, jak vyplývá ze statistik agentury Thomson Reuters. Aktuálně se 38 analytiků shoduje na doporučení „Buy,“ přičemž by akcie Apple neprodával nikdo.

Analytici stejně jako akcionáři vykousnutého jablka doufají, že uvedení nového modelu iPhone výrazně vylepší tržby společnosti. V Goldman Sachs dokonce uvádějí navýšení tržeb o 5 %, které stále ještě nejsou dle jejich názoru zohledněny v ceně akcií.

Subdodavatelé Apple, například výrobce čipů Dialog Semiconductor (DLG) očekávají v následujícím čtvrtletí horší než očekávané výsledky, stále však pro tento rok počítají s růstem. „To by mohlo naznačovat, že v březnovém kvartálu dosáhnou prodeje svého dna a poptávka po nových iPhone bude narůstat směrem ke konci roku,“ píše analytik RBC Amit Daryanani.

Na dodavatele Apple se zaměřují také v Cornerstone Financial Partners, kde tvrdí, že společnosti v dodavatelském řetězci firmy jako například Skyworks Solutions (SWK) mají vyšší potenciál růstu.

 

 

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.