Konvertibilní dluhopisy jsou hybridní cenné papíry, které lze během stanovené lhůty vyměnit za akcie společnosti. Pokud majitel uplatní své právo, musí společnost zvýšit své základní jmění a nově emitované akcie vyměnit za dluhopisy. Pokud majitel právo neuplatní, zůstává mu právo na vrácení půjčené částky a úroků. Směnitelné obligace, jak se jim také říká, si můžeme představit jako klasické firemní dluhopisy, ale navíc se zabudovanou long call opcí, která je ovšem vyvážena nižším kupónem.
Jak jsme již uvedli výše, výkonnost konvertibilních dluhopisů byla na americkém trhu v poslední době znatelně nižší, než u akcií. Divergence měla dva základní důvody. Někteří emitenti směnitelných obligací, mimo investiční pásmo, vykázali v daném období slabší hospodářské výsledky, zatímco akciový trh byl tažen nahoru veleúspěšnými giganty jako Amazon (AMZN), Facebook (FB) nebo Alphabet (GOOGL), kteří vlastní konvertibilní dluhopisy nevydali. Za druhé byly směnitelné obligace poškozeny poklesem na trhu dluhopisů s vysokým výnosem, díky své hybridní povaze jsou totiž ovlivňovány i například rozšiřováním kreditního spreadu.
Edward Silverstein, investiční manažer v MainStay Convertible Fund, je přesvědčen, že v roce 2016 bude konvertibilním dluhopisům hrát do karet hned několik faktorů. V prvé řadě to bude mírný růst americké ekonomiky, který jak Silverstein věří, povede také k posilování na akciových trzích v příštích 12 až 18 měsících a snad i mírné ekonomické oživení v Evropě. Zpomalující hospodářský růst v Číně by měl pomoci držet na uzdě inflační tlaky ve Spojených státech a nízká cena ropy a energií obecně by měla podpořit jejich čisté importéry, především rozvinuté evropské ekonomiky a Japonsko.
Silverstein předpokládá, že FED ještě nějakou dobu udrží nízké základní úrokové sazby, což by mělo i nadále podpořit akcie a na ně navázané konvertibilní dluhopisy. Nové emise směnitelných obligací firem v investičním pásmu Silverstein nepředpokládá, dokud výnosy desetiletých amerických dluhopisů nepřekročí 3,5 %.