Výnosy z investic do sběratelských předmětů dokázaly za poslední dvě dekády překonat americké akcie

14:14 | E V | Diskuze

Umění nejen povznáší ducha a zkrášluje naše okolí, stále častěji k němu upírají zraky i investoři v očekávání slušného zhodnocení.

Ilustrativní obrázek
Foto: Portu Gallery

Dokážou ale sběratelské předměty naplnit toto očekávání? V určitém ohledu ano, jako investiční aktivum ale má svá specifika. Pokud nejste znalec nebo zkušený fanoušek, který se na trhu pohybuje řadu let, svěřte investice do sběratelských předmětů raději odborníkům. Podívejme se dnes konkrétně na oblast sběratelských předmětů a jak si z pohledu investic stojí cenné mince a medaile.

Trh se sběratelskými předměty v loňském roce sice zaznamenal propad zhruba o 11 %, za poklesem ale stojí logické faktory spojené s pandemií omezeným trhem, které nezadávají důvod k dlouhodobému poklesu průměru hodnot. Klíčovým faktorem byl posun od aukčního prodeje k soukromému. Objemy všech prodejů, které byly veřejně draženy v Sotheby´s a Cristie´s poklesly o 26 %, resp. o 46 % oproti roku 2019. Nadšení kupujících ale neochabovalo, a zatímco tradiční sběratelé směřovali svůj zájem k historickým kusům, vlna nových sběratelů přišpendlených v rámci lockdownů u obrazovek počítačů, se orientovala podle aktuálních trendů na sociálních sítích. Koronakrize se tak do oblasti investic do sběratelských předmětů promítla jen okrajově. Stejně jako u realit vnímají totiž investoři sběratelské předměty jako bezpečné aktivum a zároveň ochranu před inflační vlnou, kterou začínají vyhrožovat bankéři.

V posledním desetiletí zaznamenal trh sběratelských předmětů nárůst o 71 %, specifický segment vzácných mincí a medailí pak nárůst o 72 %. „Od začátku tisíciletí jsou dokonce prvotřídní sběratelské předměty z hlediska výkonnosti při nulové korelaci silnější než americký akciový index S&P 500, když se ročně ceny unikátních sběratelských předmětů zvyšují v průměru o 8,5 %,“ vysvětluje Martin Jaroš, projektový manažer první české on-line investiční galerie Portu Gallery.

Ještě nedávno byly investice do uměleckých nebo sběratelských předmětů dostupné jen těm movitějším. Dnes se ale díky novým platformám určeným pro kolektivní investování může do nákupu cenného kusu zapojit i drobný investor s částkami v řádech jednotek tisíc. U českých investorů získává na oblibě například Portu Gallery, první čeká on-line investiční galerie. Prostřednictvím ní mohli investoři získat podíl už na téměř třicítce unikátních předmětů počínaje automobilovými veterány nebo whisky, až po historické housle nebo vzácné poštovní známky či mince.

Právě z ranku vzácných mincí je i aktuální úpis Portu Gallery na medaili k dokončení Chrámu sv. Víta z roku 1929 v hodnotě 3 570 000 korun. Dalšími úspěšně realizovanými úpisy podobného ražení jsou zlatá svatební medaile Ferdinanda V. z roku 1831 nebo unikátní zlatá 25dukátová medaile z 18. století věnovaná Františkovi Lotrinskému, která je jediným světovým exemplářem. „V případě vzácných mincí a medailí jde většinou o raritní kusy, které byly již ve své době raženy v limitovaných sériích nebo jako originál. Specifická techniky ražby, ale i unikátní příležitosti, ke kterým byly vytvořeny, činí z těchto předmětů sběratelsky atraktivní kusy s dobrým investičním potenciálem,“ doplňuje Jaroš. Podle něj je jednoznačným argumentem, proč zařadit umělecké a sběratelské kusy do svého investičního portfolia to, že mají nulovou nebo jen minimální korelaci s běžnými aktivy jako jsou akcie, dluhopisy nebo nemovitosti. Od začátku tisíciletí jsou sběratelské předměty z hlediska výkonnosti při nulové korelaci silnější než americký akciový trh.

Ruku v ruce s pozitivy je potřeba uvést i případné nevýhody investování do sběratelských předmětů. Mezi ty patří především nižší likvidita. Proto je vhodné, aby tyto předměty hrály v portfoliu spíše doplňkovou roli diverzifikačního a ochranného nástroje s podílem zhruba 5–10 %, u dynamičtějších investorů s delším investičním horizontem klidně i nižší desítky procent.

 

__________________________________________________________________

O Portu

Portu je retailovou divizí WOOD & Company. V rámci Portu jsou vyvíjeny on-line investiční a finanční platformy, které demokratizují český investiční trh a díky využití moderních technologií nabízí široké veřejnosti služby, které byly dříve dostupné jen bohatým. Portu umožňuje lidem nakládat s jejich volnými penězi tak, aby měli méně starostí a snadněji dosahovali svých finančních cílů. Je postaveno na hodnotách maximální dostupnosti, transparentnosti, efektivnosti a personalizace.

Portu.cz nabízí od roku 2018 moderní způsob dlouhodobého investování na kapitálových trzích formou on-line asset managementu (neboli robo-advisory). Postupně také přidává další revoluční novinky v oblasti investování. Například v dubnu 2019 Portu spustilo tematické investování, které investorům umožňuje transparentně zhodnocovat peníze prostřednictvím sektorů a trendů, které odpovídají jejich cílům, hodnotám i přesvědčení. V září 2019 Portu spustilo on-line investiční galerii Portu Gallery. Ta jako jediná v Evropě umožňuje investorům diverzifikovat jejich portfolia a investovat do historických a sběratelských předmětů s potenciálem zajímavého zhodnocení. V listopadu 2019 Portu přišlo s dětskými investičními účty. Ty se sníženým poplatkem, jen 0,25 % ročně, umožní dosáhnout vyšších výnosů a nashromáždit větší objem peněz, až si je děti jednou budou chtít vybrat. Portu má nyní již více než 20000 uživatelů.

Zdroj:Michaela Šimková, ShrtCut Studio s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zrušení stropů na výši nájemného v Berlíně

Ilustrativní obrázek

Budoucnost nemocnic je v lepším time managementu

Ilustrativní obrázek

Výsledky Goldman Sachs za 1Q převálcovaly očekávání, investiční banka těžila z rušného obchodování

Ilustrativní obrázek

LG představuje svou filosofii společensky odpovědného investování

Ilustrativní obrázek

MONETA varuje před vlnou podvodných mailů

Ilustrativní obrázek

Visa podporuje prodloužení projektu Česko platí kartou, na který nově dosáhnou i veřejné instituceČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Čtvrtina Čechů drží úspory na běžném účtu nebo v hotovosti

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.