Vynesou drony akcie Nvidia ještě výš?

13:16 | wa pe | Diskuze

Drony se začínají prosazovat nejenom na trhu pro běžné spotřebitele, ale především si nacházejí cestu k podnikovým zákazníkům. Vyjde Nvidia ze souboje o trh s drony vítězně?

Foto: Public Domain

Poslední velkou ukázkou potenciálu dronů byly týdny po hurikánech, které na počátku září postihly Karibik a jihovýchodní pobřeží USA. Velké pojišťovací společnosti byly s jejich pomocí rychle schopny zhodnotit rozsah škod a v závislosti na tom začít s výplatou finančních prostředků. Úřady prostřednictvím dronů monitorovaly stav komunikací či energetických a telekomunikačních sítí, což umožnilo na místa s kritickou důležitostí rychle vyslat servisní týmy. V budoucnu se tyto nepilotované létající prostředky uplatní také v donášce balíčků či v zemědělství, mapování a mnoha dalších oblastech. Podle BI Intelligence porostou prodeje dronů běžným spotřebitelům do roku 2021 o 31 % ročně.  V případě podnikových zákazníků bude růst prodejů ještě markantnější a to o 51 %. Z lukrativního trhu si hodlá ukrojit co největší část množství technologických společností včetně Nvidia. 

Hlavní výhodou společnosti je její technologie pro počítačové vidění a umělou inteligenci. Drony Nvidia vybavené počítačem s umělou inteligencí Jetson TX1 nepotřebují pro orientaci v prostoru systém GPS.  To je výhodné především v odlehlejších oblastech, kde GPS signál nemusí být vždy k dispozici. V tomto ohledu Nvidia využívá svých zkušeností z vývoje samořízených vozidel, které jsou schopny prostřednictvím takzvaného hlubokého učení rozpoznat bez předešlého naprogramování silniční značení či překážky.  

Nvidia letos ohlásila v oblasti vývoje dronů několik partnerství, předně s divizí General Electric, Avitas Systems. Ta se zaměřuje především na drony využitelné pro inspekce v průmyslových závodech. Podobná zařízení, ať již pozemní či letecká mohou přispět k redukci nákladů či zvýšení bezpečnosti a provozní efektivity. Výzkumná společnost Technavio předpokládá, že trh s roboty určenými pro inspekce vzroste do roku 2021 o 17 %. Značnou pozornost si nedávno získalo také ohlášené partnerství s JD.com, která vyvíjí dron JDrone a pozemního robota JDrover. Jejich účelem by měla být nejenom donáška potravin a léků, ale také provádění postřiků v zemědělství. Internetový prodejce JD.com již drony vybavené čipy Nvidia využívá pro obsluhu zákazníků v odlehlých oblastech Číny.  

Největší konkurenci na poli technologií pro autonomní orientaci dronů pro Nvidia dnes představuje Qualcomm a její platforma Snapdragon Flight. Ta je speciálně navržena pro autonomní pohyb dronů v interiérech typu skladišť či továren. Qualcomm produkt prodává ve formě hardware a software balíčku, který vývojářům umožňuje přizpůsobit dron pro specifické úkony. Platforma v ceně 675 USD se setkala s výrazným úspěchem a v současné době je do listopadu vyprodána.

Záležet nyní bude na schopnosti Nvidia vytěžit ze svých rozsáhlých zkušeností s autonomními vozidly a z nově uzavřených technologických partnerství, zda ze souboje s Qualcomm vyjde v dlouhodobé perspektivě vítězně.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.