Vynese spolupráce s Google levné akcie Raven Industries vysoko do stratosféry?

14:21 | wa pe | Diskuze

Nízká cena ropy a obilí na světových trzích si vybírá svou daň na mnoha společnostech. Jednou z posledních obětí jsou i akcie americké společnosti Raven Industries (RAVN).

Foto: Public Domain

 

Koncern se zaměřuje především na výrobu plastických fólií a obalových materiálů v zemědělství a průmyslu, které představují asi 80 % jeho příjmů. Mimoto vyrábí i pokročilou GPS navigaci a výpočetní techniku také užívanou v zemědělství.   V souvislosti s aktuální situací na komoditních trzích se však dramaticky snižuje poptávka po jeho produktech a akcie společnosti ztrácejí 60 % od svého maxima ze závěru roku 2013.

Analytici z výzkumné a investiční společnosti Dougherty & Company očekávají, že zisky společnosti ve fiskálním roce 2015 budou na úrovni 0,50 USD na akcii, tedy o celých 40 % níže oproti předcházejícímu roku. Tržby by měly klesnout o 30 % na 268 milionů USD. Takováto čísla možná přidělávají vrásky stávajícím akcionářům, pro ostatní investory však mohou být signálem k ostražitosti, že se zde rýsuje potenciálně dobrá koupě. V Dougherty & Company jsou toho názoru, že Raven Industries již našly své dno, od kterého se tržby v roce 2016 odrazí k opětovnému růstu. Podle nich je cílová cena akcií přibližně o 65 % nad úterní zavírací cenou 14,91 USD za akcii.

Výnosy společnosti by dle očekávání analytiků měly růst o 30 %. Akcie titulu se aktuálně obchodují na dvacetinásobku odhadovaných výnosů v příštím roce, což sice nepůsobí zrovna levným dojmem, je však třeba vzít do úvahy i znatelně vyšší normalizované výnosy. Ve fiskálním roce 2013 společnost vykázala výnosy ve výši 1,17 USD na akcii.

Ceny ropy nutí šetřit severoamerické energetické společnosti, které se ještě před třemi lety staraly o 50 % veškerých tržeb divize plastových fólií Raven Industries. Dnes tyto společnosti zaujímají přibližně jen 10 % z celkového objemu tržeb divize, která je tak do budoucna imunní proti slabosti tohoto sektoru odběratelů. Výpadek poptávky byl nahrazen především v zemědělství, kde firma prodává své krycí materiály pro siláž a obiloviny.  

V Raven Industries se mohou pochlubit velmi silným provozním cash flow, kterému pomáhá i aktuální omezení kapitálových výdajů v souvislosti s poklesem tržeb. Společnost měla v prvních třech kvartálech fiskálního roku 2016 volný peněžní tok o objemu 24 milionů USD, což je sice značný pokles (25 %) ve srovnání s předcházejícím rokem, výpadek zisků v období byl však neporovnatelně vyšší.

Další kladnou stránkou společnosti bude pro investory její úzká spolupráce s technologickým gigantem Alphabet (GOOGL), se kterým vyvíjí speciální balóny určené pro šíření internetového signálu z výšky kolem 20 km. Zkušební provoz již probíhá od roku 2013 na Novém Zélandu a společnost se jej v Indonésii chystá letos uvést do komerční fáze.

Projekt Loon, jak je v Google nazýván, má ambice vyslat do stratosféry stovky balónů určených k šíření signálu do těžko dostupných míst, což bude pro Raven Industries představovat vysoké zisky.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.