Vyjednávání o platu zvládají lépe mladší ročníky a muži

18:18 | E V | Diskuze

Umění dosáhnout přijatelné dohody při vyjednávání se cení napříč obory všemi manažery.

Ilustrativní obrázek
Foto: Martin Moc

Bez ohledu na to, zda pracujeme v bankovním sektoru, zdravotnictví či těžkém průmyslu, schopnost vyjednávat a dosahovat předem vytyčených cílů je tak považováno za velké plus. Prubířským kamenem bývá vyjednávání o platu, což je pro většinu lidí téma delikátní a vnímají ho jako ne zcela příjemné. Podle průzkumu společnosti Robert Half International provedeného mezi 2700 zaměstnanci jsou mírně lepšími vyjednavači o platu muži a mladší ročníky do 35 let. Dobrou zprávou je, že schopnost být v jednání úspěšný se lze pravidelným tréninkem naučit a zlepšovat.        

Průzkum americké společnosti Robert Half International o ochotě zaměstnanců vyjednávat i platu, kterého se zúčastnilo na 2700 pracovníků ve věku 18-55 let, ukázal, že pouze 39 % respondentů ve své poslední pracovní pozici vyjednávalo o mzdě. Odhodlání vyjednávat o výši svého platu projevilo 46 % z oslovených mužů a 34 % z oslovených žen. Mladší účastníci ve věkové skupině 18-34 let ukázali nejvyšší chuť vyjednávat, konkrétně 45 %. Ve věkové skupině 35-54 let to bylo 40 % a u respondentů nad 55 let pak 30 %.

Šanci na úspěch vyjednávání můžete ovlivnit, důkladná příprava se vyplácí

Typické problémy, se kterými se lidé při vyjednávání setkávají, je strach ze selhání, špatná příprava, nedostatek času. „Ať už jde o vyjednávání o platu nebo jednání s obchodními partnery, velmi často lidé přicházejí na jednání, aniž by přesně věděli, čeho chtějí dosáhnout. V jednání se zahraničními partnery je to pak nezájem o pochopení místní kultury a zvláštností. To se následně negativně projevuje na výsledku,“ vysvětluje Pavel Novák, který se rozvojem vyjednávacích dovedností dlouhodobě zabývá. Podle něj je zásadní nepodcenit přípravu a pokusit se vidět celou záležitost v širším kontextu a s odstupem. „Pomáhá, když máte možnost si dopředu jednání vyzkoušet s někým nezaujatým, třeba úplně mimo váš obor. Můžete si tak projít postupně všechny varianty možného vývoje jednání a připravit se na ně,“ dodal. S tímto pravidlem pracuje například nově zřízený klub IAM Potential, který sdružuje manažery z různých oborů. Vzájemná výměna zkušeností mezi manažery z odlišných odvětví má velkou tradici ve Francii, kde už více než 20 let působí klub Germe, partner IAM Potential. „Manažeři u nás probírají potíže, se kterými se denně potkávají. Mají tak možnost s kolegy konzultovat svá očekávání a případné nástrahy, což je v rámci přípravy na jakékoliv jednání neocenitelná zkušenost,“ uvedla prezidentka klubu IAM Potential Gabriela Hoppe.

Zdroj:Martin Moc
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Banku HSBC čeká restrukturalizační období

Ilustrativní obrázek

Síť AAA AUTO nabírá desítky lidí, mají letos firmě pomoct prodat 90 000 aut

Ilustrativní obrázek

Mezi specialisty ve vědě a technice je pouze čtvrtina žen

Ilustrativní obrázek

Svět potřebuje podniky, které se nebojí převzít zodpovědnost a hledají vyšší smysl své existence

Ilustrativní obrázek

Zaměstnance Groz-Beckert chrání před dopady recese variabilní pracovní dobaČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX v plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region převážně v plusu po lepších, než očekávaných datech o japonském exportu

Ilustrativní obrázek

Wall Street načíná týden poklesem

Ilustrativní obrázek

Technologické akcie zasáhla zpráva Applu

Ilustrativní obrázek

Akciové portfolio Berkshire Hathaway: Jaké akcie ve 4Q kupoval a prodával Warren Buffett?

Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.