K tlaku na pokles cen ropy (a ostatních komodit) přispívalo od poloviny října rovněž silné zhodnocování amerického dolaru. K dalšímu propadu ceny (až k hranici 40 USD/barel) došlo ve druhém prosincovém týdnu po zasedání kartelu OPEC, který nenaznačil ochotu podpořit cenu ropy a naopak poprvé za několik desetiletí nestanovil žádné produkční kvóty.
Tržní předpověď cen ropy na základě futures křivky ze 7. prosince se opět posunula směrem dolů a nadále předpokládá jen pozvolný růst ceny ropy Brent, a to na cca 49 resp. 54 USD/barel na konci roku 2016 resp. 2017. EIA je se svou prosincovou předpovědí průměrné ceny 56 USD/barel pro rok 2016 výrazně výše (o více než 10 USD/barel), podobně jako listopadový CF. Rizika předpovědi existují na obě strany. Pokud by pokračoval masivní růst zásob ropy a ropných produktů a jejich objem se přiblížil dostupné skladovací kapacitě, mohlo by dojít k dalšímu výraznému poklesu ceny ropy. Většina odhadů se však shoduje v tom, že již koncem roku 2016 nebo v roce 2017 by se měl trh s ropou přiblížit rovnováze, a to jak zásluhou stabilně, byť pomaleji rostoucí poptávky, tak v důsledku zpomalení růstu nabídky ropy či dokonce jejího dočasného poklesu.
Ceny zemního plynu klesaly v listopadu jak v Evropě, tak zejména v USA díky vysokým zásobám a nadprůměrně teplému počasí.