Výhled pro komodity v roce 2018 podle analytiků Goldman Sachs

09:35 | wa pe | Diskuze

Analytici Goldman Sachs se ve své aktuální studii pochlubili, že jejich výhled pro komodity v letošním roce dopadl nad očekávání dobře a pozitivně hledí také do nového roku.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Zatímco průmyslové kovy letos posílily o 24 %, cena ropy vzrostly od počátku roku o 13 %. Tento růst ovšem neznamená, že bych již komodity neměly další prostor k růst, právě naopak. Prodloužení dohody OPEC bude mít podle analytiků vedených Jeffreyem Curriem za následek další omezování zásob ropy a tedy růst ceny, dále se rovnoměrně rozložený globální hospodářský růst a zvyšování úrokových sazeb ze strany centrálních bank podepíší na dalším posilování komodit. Pro dalších 12 měsíců analytici předpokládají na komoditách obecně výnos skoro 10 %.

Vztah mezi měnovou politikou a cenami komodit pak analytici vysvětlují následovně. Za situace, kdy poptávka převyšuje nabídku, rostou ceny komodit ale také dalších aktiv, což se centrální banky snaží mírnit navýšením úrokových sazeb. Jsou to ale právě vyšší ceny, které podporují další investice do komodit, jelikož na klíčových trzích jsou obchodníci odměněni pozitivním výnosem zajejich držení. „Trh s ropou se nyní nachází ve vztahu backwardace, kdy je cena budoucích kontraktů nižší než těch stávajících. Pro obchodníky to znamená, že mohou počítat s takzvaným rollovacím výnosem za držení kontraktů. Jakmile jsou obchody založeny na pozitivním carry a nikoli na posilování ceny, představuje to pro investory mnohem stabilnější a spolehlivější zisk,“ konstatují analytici.

Podle jejich názoru se trh s ropou nevrátí do stavu contango ani v příštím roce, rollovací výnos tak bude jedním z hlavních zdrojů výnosu v příštím roce. V případě ropy by rollovací výnos měl v příštím roce činit 15 %, zatímco u ostatních komodit v průměru 10 %. Tento nepoměr je způsoben především vyšší elasticitou nabídky a poptávky v případě obchodování s ropou. Poté, co došlo k rozmachu těžby ropy z břidlic v USA, trh mnohem rychleji reaguje na cenové výkyvy, jelikož je možné rychle navýšit či naopak snížit produkci. To se projevuje na snížené volatilitě obchodování a omezení posilování ceny.

Jiná situace panuje například u mědi, zinku, železné rudy a dalších komodit, u kterých trvá celé roky, než je možné navýšit těžbu, a proto prostor pro zvýšení ceny je u nich také mnohem větší. Investice do těžby mědi poklesly na naprosté minimum v roce 2014 poté, co došlo k propadu ceny. „Nedostatek investic do těžby mědi v posledních letech naznačuje, že produkce po roce 2019 výrazně poklesne,“ jsou přesvědčeni v Goldman Sachs.

V případě ceny ropy analytici očekávají další růst díky opatřením OPEC, která chystá spolupráci na stabilizaci trhu s ropou i za rámec stávající dohody o omezení produkce. Vedení OPEC v tomto ohledu hovoří o kontinuální strategii v oblasti dodávek ropy. V současném roce byla OPEC ve svých snahách přes všechny obtíže úspěšná, objem ropných zásob nad úrovní svého pětiletého průměru poklesl v listopadu na 130 milionů barelů. Tento přebytek se tak snížil od počátku roku 2017 o více jak polovinu.

 

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Shell se stahuje z Blízkého východu

Ilustrativní obrázek

Cena zinku se vyšvihla k desetiletému maximu

Ilustrativní obrázek

Produkce ropy ve Venezuele se zvedá ode dna

Ilustrativní obrázek

Trump prodloužil zmírnění sankcí proti Íránu o dalších 90 dní

Ilustrativní obrázek

Cena ropy Brent dnes znovu oslabila pod úroveň 70 USD za barel

Ilustrativní obrázek

Natixis: Je možné, že cena ropy projde korekcíČti více
Ilustrativní obrázek

Uzavření amerických trhů: Index Dow -0,040 % na 25792,86 bodech

Ilustrativní obrázek

Analytici z Credit Suisse zvýšili doporučení pro akcie Goldcorp

Ilustrativní obrázek

Ceny ropy dnes mírně klesá

Ilustrativní obrázek

Investoři nemají dost kovu, který je potřeba pro snížení automobilových emisí

Ilustrativní obrázek

Pesimistův průvodce roky 2018–2028. Co nejhoršího může investory potkat v příští dekádě a jak se připravit

Ilustrativní obrázek

Čínská CNPC odhaduje, že spotřeba zemního plynu vzroste o 10 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.