Výhled pro komodity v roce 2018 podle analytiků Goldman Sachs

09:35 | wa pe | Diskuze

Analytici Goldman Sachs se ve své aktuální studii pochlubili, že jejich výhled pro komodity v letošním roce dopadl nad očekávání dobře a pozitivně hledí také do nového roku.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Zatímco průmyslové kovy letos posílily o 24 %, cena ropy vzrostly od počátku roku o 13 %. Tento růst ovšem neznamená, že bych již komodity neměly další prostor k růst, právě naopak. Prodloužení dohody OPEC bude mít podle analytiků vedených Jeffreyem Curriem za následek další omezování zásob ropy a tedy růst ceny, dále se rovnoměrně rozložený globální hospodářský růst a zvyšování úrokových sazeb ze strany centrálních bank podepíší na dalším posilování komodit. Pro dalších 12 měsíců analytici předpokládají na komoditách obecně výnos skoro 10 %.

Vztah mezi měnovou politikou a cenami komodit pak analytici vysvětlují následovně. Za situace, kdy poptávka převyšuje nabídku, rostou ceny komodit ale také dalších aktiv, což se centrální banky snaží mírnit navýšením úrokových sazeb. Jsou to ale právě vyšší ceny, které podporují další investice do komodit, jelikož na klíčových trzích jsou obchodníci odměněni pozitivním výnosem zajejich držení. „Trh s ropou se nyní nachází ve vztahu backwardace, kdy je cena budoucích kontraktů nižší než těch stávajících. Pro obchodníky to znamená, že mohou počítat s takzvaným rollovacím výnosem za držení kontraktů. Jakmile jsou obchody založeny na pozitivním carry a nikoli na posilování ceny, představuje to pro investory mnohem stabilnější a spolehlivější zisk,“ konstatují analytici.

Podle jejich názoru se trh s ropou nevrátí do stavu contango ani v příštím roce, rollovací výnos tak bude jedním z hlavních zdrojů výnosu v příštím roce. V případě ropy by rollovací výnos měl v příštím roce činit 15 %, zatímco u ostatních komodit v průměru 10 %. Tento nepoměr je způsoben především vyšší elasticitou nabídky a poptávky v případě obchodování s ropou. Poté, co došlo k rozmachu těžby ropy z břidlic v USA, trh mnohem rychleji reaguje na cenové výkyvy, jelikož je možné rychle navýšit či naopak snížit produkci. To se projevuje na snížené volatilitě obchodování a omezení posilování ceny.

Jiná situace panuje například u mědi, zinku, železné rudy a dalších komodit, u kterých trvá celé roky, než je možné navýšit těžbu, a proto prostor pro zvýšení ceny je u nich také mnohem větší. Investice do těžby mědi poklesly na naprosté minimum v roce 2014 poté, co došlo k propadu ceny. „Nedostatek investic do těžby mědi v posledních letech naznačuje, že produkce po roce 2019 výrazně poklesne,“ jsou přesvědčeni v Goldman Sachs.

V případě ceny ropy analytici očekávají další růst díky opatřením OPEC, která chystá spolupráci na stabilizaci trhu s ropou i za rámec stávající dohody o omezení produkce. Vedení OPEC v tomto ohledu hovoří o kontinuální strategii v oblasti dodávek ropy. V současném roce byla OPEC ve svých snahách přes všechny obtíže úspěšná, objem ropných zásob nad úrovní svého pětiletého průměru poklesl v listopadu na 130 milionů barelů. Tento přebytek se tak snížil od počátku roku 2017 o více jak polovinu.

 

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ropa v zemi vs peníze v bance

Ilustrativní obrázek

Goldmani: Zvýšení ropné produkce ze strany OPECu je nutné, trh tuto ropu potřebuje

Ilustrativní obrázek

Ropa: Dle zákulisních informací tlačí Spojené státy OPEC k navýšení těžby

Ilustrativní obrázek

Cena ropy WTI dnes ztratila 1,6 %, ropa Brent naopak posilovala

Ilustrativní obrázek

Cena ropy dnes výrazně roste. Trhy předpokládají pokles zásob v USA

Ilustrativní obrázek

Vyhlídky na zvyšování produkce dále tlačí cenu ropy nížeČti více
Ilustrativní obrázek

Kartel OPEC rozhodl. Ropa bude drahá

Ilustrativní obrázek

Ceny na čerpacích stanicích začaly klesat. Výraznějšímu snížení cen brání slabá koruna

Ilustrativní obrázek

OPEC bude údajně na vídeňské schůzce debatovat o postupném zvýšení těžby o 300 až 600 tisíc barelů

Ilustrativní obrázek

IEA: Silný ekonomický růst potáhne poptávku po ropě v roce 2019, USA dominují nabídkové straně

Ilustrativní obrázek

Na trhu s ropou je klid před bouří. Ceny pohonných hmot začnou klesat

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.