Výhled pro cenu ropy pro rok 2016: 20 dolarů za barel, ale také 55 dolarů

07:35 | Miloš Kotek | Diskuze

Cena ropy se v první polovině roku 2016 může propadnout až na 20 dolarů za barel. Ke konci roku by však mohla vystoupat na 55 dolarů za barel. Pokud dojde k růstu cen ropy, bude to mít příznivý vliv na růst cen akcií svázaných s ropou, které by tak mohly zamířit mnohem výš.

Foto: Public Domain

 

Dojde cena na 20 USD, nebo nedojde?

Obchodníci spekulující na růst ropy s napětím sledovali poslední růstový pokus cen ropy, protože to vypadá, že konec klesajícího trendu, který začal v létě roku 2014, je už na dohled. Pokles produkce v USA v důsledku vyšších nákladů na těžbu snížil přebytek nabídky a to by mohlo znamenat oživení cen ropy v druhé polovině roku 2016. Než však k tomu dojde, tak podle mínění některých analytiků může ropa West Texas Intermediate ještě cenami klesnout až na úroveň 20 dolarů za barel.

Samozřejmě, trh s ropou je vystrašený a odhady o poklesu na 20 dolarů se mohou naplnit tím, že obchodníci opravdu začnou prodávat ropu a dotlačí cenu na 20 dolarů, aby měli tyto otravné věštby z krku, ale i kdyby k tomu došlo, tak by se jednalo o poslední potvrzení toho, že pokles skončil a otravné klesání cen ropy máme za sebou. Otázkou je, jestli právě toto velcí hráči chtějí. Mnohem lepší pro ně je, ponechávat trhy v nejistotě.

Z technického hlediska je úroveň 20 dolarů za barel WTI logická, stejně jako je v případě ropy Brent logická úroveň ceny 25 USD. Ovšem proti poklesu až na tyto úrovně hovoří některé skutečnosti. Ropné zásoby USA v posledních dvou týdnech rekordně rostly, cena ropy by tedy měla klesat. Je přeci logické, že když je něčeho ještě větší nabídka, než dříve, „musí“ se to projevit v poklesu ceny. JENŽE, cena místo toho aby klesala, navzdory těmto číslům rostla. Na trh se dostavili nakupující, kteří bez ohledu na momentální údaje o zásobách mohutně nakupovali od obchodníků vystrašených nárůstem zásob.

Nemusíme se zajímat, kdo nakupoval, protože je to vcelku jasné. Nakupovali velcí hráči, kteří využili špatných dat k tomu, aby skoupili kontrakty od vystrašených drobných obchodníků, a protože prodávané kontrakty nestačily pokrýt poptávku, cena rychle vylétla vzhůru. Zpravodajské štáby pokrývající ekonomické zpravodajství se po sobě bezradně dívaly a pak někoho napadlo vysvětlení, že cena ropy rostla v důsledku chladného počasí v USA. Opravdu geniální. Koho to napadlo je zralý na Nobelovu cenu za ekonomii. Všichni se uklidnili a tak v dalším týdnu šlo podobný scénář zopakovat. Zásoby narostly, cena ropy opět letěla vzhůru.

Nejnebezpečnější věta pro jakékoli úvahy o trzích zní: „Tentokrát je to jiné.“ Když si vezmeme na pomoc sezónní vývoj cen ropy, tak zde máme základní cyklus leden až červen, kdy ceny ropy rostou a druhou polovinu, kdy cena ropy klesá. Je to dáno poptávkou po benzínu, kdy se na jaře začíná víc jezdit. V létě pak všichni vyrazí na dovolenou a to znamená také vyšší poptávku po benzínu a motorové naftě. Po létě poptávka klesá. Tento sezónní cyklus tedy velmi pravděpodobně stojí za současným vzepětím cen ropy.

Máme zde nezkušené a malé hráče, které masírují analýzy o poklesu ropy na 20 dolarů, takže jsou ochotni v panice prodávat své kontrakty a na druhé straně zde máme velké hráče, kteří by rádi tyto kontrakty získali, protože je leden a do června by měla poptávka po ropě růst.

Neznamená to, že by cena ropy opravdu nemohla klesnout až na 20 dolarů, ale jednalo by se o závěrečný panický výprodej, který by měl za cíl vytřást z trhu poslední zuby nehty se držící malé hráče.

Ropa WTI měsíční graf

Zdroj: redakce

Poptávka a nabídka

S cenou ropy souvisí cena akcií ropných firem. Akcie ropných společností jsou úzce korelovány s cenou ropy a tak v současné době padají. Pro ostatní sektory je nízká cena ropy výhodou, takže například letecké společnosti silně šetří na nákladech, což jim zvyšuje zisky. Navíc ještě mají tu drzost, že v ceně letenky již déle než rok ponechávají příplatek za palivo, což jim zmatení cestující žerou a neprotestují. To jen svědčí o tom, že s ekonomickým vzděláním obyvatelstva to není vůbec slavné.

Nicméně pro těžaře ropy a ropné exportéry, což jsou rozvíjející se ekonomiky, je nízká cena ropy pohromou. Pro Rusko, které potřebuje na udržení svého státního rozpočtu cenu ropy na úrovni 95 až 100 dolarů obzvlášť. Vojenské dobrodružství v Sýrii, okupace Krymu a vojenské angažování v Rusko-Ukrajinském konfliktu si vybírá svoji ekonomickou daň.

Pro Venezuelu se socialistickým experimentem řízení ekonomiky, které obvykle končí tím, že země, které se ho zúčastní na Saharu dováží písek, jsou nízké ceny ropy předzvěstí státního bankrotu. Růst inflace vyhnal všechny obyvatele na burzu, protože ceny venezuelských akcií rostou, takže kdo chce uchovat hodnotu peněz, investuje do akcií.

Také Saudská Arábie má potíže udržet rozsáhlý sociální program a přemýšlí o škrtech ve výdajích. Situace dochází tak daleko, že země chce prodat na burze část své státní těžařské státní společnosti Aramco. Aramco je naprosto skvělá investiční příležitost a tímto způsobem by Saudové získali dostatek peněz na zaplácnutí díry ve svém rozpočtu.

Nicméně když se vrátíme k předpokládanému oživení cen ropy v druhé polovině roku, jak zní konsensus analytiků, tak ceny ropných akcií by měly začít růst. Dominantní vliv na cenu ropy má přebytek nabídky, nikoli nedostatek poptávky. Zpomalení ekonomického růstu v Číně sice snížilo poptávku a vyvolalo obavy ze zpomalení světového ekonomického růstu, ale tento vliv není tak veliký, jako nadbytek nabídky.

Společnost Barrons předpovídala koncem března 2014, kdy se cena pohybovala na úrovni 100 dolarů její pokles na 75 dolarů za barel. Tuto předpověď vývoj cen ropy předběhl. Společnost pak upravovala své odhady až na současnou s předpokládaným minimem 20 USD za barel.

Mezitím narůstala poptávka po ropě. V roce 2013 dosahovala poptávka 91,9 miliónů barelů ropy denně. V roce 2014 vzrostla poptávka na 92,8 miliónů barelů. Nabídka byla o 900 tisíc barelů ropy vyšší. V roce 2015 vrostla poptávka po ropě na 94,4 miliónů barelů ropy, což je oproti roku 2024 podstatný nárůst, ale ten jde na vrub velmi nízkým cenám ropy, takže se zpracovatelé ropy silně předzásobili. Jaký bude vývoj v roce 2016, je složité předpovědět. Sice má dojít k očekávanému zpomalení růstu ekonomiky Číny, ale i tak má poptávka po ropě vzrůst na 95,5 miliónů barelů ropy denně.

Hlavní slovo ohledně cen ropy má situace tak na straně nabídky. Hlavní slovo ve vývoji těžby ropy má technologický převrat v těžbě ropy z břidlic v USA. V roce 2010 produkovaly USA 5,5 miliónů barelů ropy denně. Do roku 2014 vzrostla těžba na 8,7 miliónů barelů a v roce 2015 dokonce na rekordních 9,7 miliónů barelů ropy denně. Těžba frakováním, kdy se do vrtu vhání voda, písek a rozrušující chemikálie, které naruší břidlicovou horninu, z které pak lze odsát ropu a zemní plyn přinesla technologický převrat v těžbě ropy. Navíc technologický vývoj dokáže do obvyklého průměru vrtu umístit až 10 jednotlivých menších vrtů, které lze ovládat směrově, takže těžba není omezena jen směrem dolů. Tento technologický náskok před ostatním světem umožnil USA konkurovat obvyklým producentům ropy a dostat se v množství produkce na první příčky světového pořadí, kde se momentálně střídají Rusko, Saudská Arábie a USA.

Problémem těžby frakováním jsou vyšší provozní náklady. Náklady na těžbu se pohybují od 30 do 70 USD a společnosti, které mohutně investovaly, jsou nyní silně zadlužené. Kromě toho nejde ropný vrt zavřít, jako když se otočí kohoutkem. Když se přestane těžit, znamená to úplné uzavření vrtu. Ropné společnosti tedy pokračují v těžbě, sice omezují těžbu, ale pokračují a hromadí ztráty v naději, že se ropa cen zvedne dřív, než zkrachují, nebe než jim banka zarazí úvěrování.

Pro Saudskou Arábii byl pokles cen ropy nejprve příznivou zprávou. Země, která má hlavní slovo v OPEC kontroluje po desetiletí cenu ropy zvyšováním, nebo snižováním těžby a proto pokles cen ropy, který by vyhnal Rusko a USA z konkurenčního dvorku, považovala dlouhou dobu za požehnání. Saudská Arábie tedy odmítla snížit těžbu zemí OPEC v důsledku obav o to, že by Rusko a USA mohly obsadit její světový tržní podíl. Rusko, na které pokles cen ropy těžce doléhá, se snaží řešit situaci prudkým nárůstem těžby, který nyní dosahuje v postsovětské době rekordních úrovní. Rusko potřebuje dolary a tak vyváží ropu, jak vzteklé, navzdory kolapsu ropných cen denominovaných v dolarech.

Ropné zásobníky po celém světě jsou plné a budují se neustále nové. V důsledku mírné zimy v Evropě a nadbytku nabídky se ropa dokonce začíná skladovat i v tankerech, protože to vyjde levněji, než budovat nová trvalá úložiště. Jediný stát, kterému zbývá místo v zásobnících jsou Spojené státy. Nicméně i zde jsou zásoby na rekordních úrovních. V minulém týdnu oznámil Úřad pro energetiku USA (EIA), že zásoby ropy jsou na úrovni 502,7 miliónů barelů ropy. To jsou úrovně, které zde s námi nebyly snad 80 let. To je srovnatelná úroveň, jako jsou strategické ropné zásoby USA ve výši 700 miliónů barelů ropy. Strategické zásoby USA jsou anachronismem z doby, kdy vyvážet ropu bylo vládou USA zakázáno. Ne, že by USA nyní začaly rozprodávat své strategické zásoby, ale Kongres USA definitivně v prosinci zrušil zákon zakazující export ropy z USA.

Cena ropy WTI v lednu klesla z průměrné hodnoty 37,20 dolarů v prosinci na 31,70 dolarů v lednu. Minima bylo dosaženo 20. ledna na úrovni 26,68 USD. Jestli bude dosaženo analytiky předpovídané úrovně 20 dolarů se ještě ukáže. Nicméně spíše to vypadá, že se neukáže.

Ropa Brent měsíční graf

Zdroj: redakce

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji inflaceČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.