Výhled pro biotechnologické akcie v roce 2018

10:56 | wa pe | Diskuze

S počátkem prosince přichází ten správný čas zamyslet se nad investicemi pro příští rok. Biotechnologické akcie by po rozporuplném roce 2017 mohly být to pravé.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Rok 2017 přinesl pro investory na amerických akciových trzích žně. Index Dow Jones posiluje od počátku roku o přibližně 20 % a stejně tak jen na tom i širší index S&P 500. Biotechnologické akcie zařazené na S&P Biotechnology Select Industry Index posilují o 30 %, řadu titulů však letos provázely vážné potíže. 

Oproti například dodavatelům energií se biotechnologické tituly vyznačují mnohem vyšší volatilitou. Výkonnost jednotlivých společností je založena na výzkumu a vývoji nových léčiv, což je časově i finančně nákladná záležitost s mnohdy nejistým výsledkem. V případě schválení nového léku mohou akcie biotechnologické společnosti posílit řádově o desítky procent během jediné hodiny, stejně tak rychle však mohou i ztratit. Relativně vyšší míru jistoty můžeme hledat u společností s velkou tržní kapitalizací, které jsou schopny nejenom ustát případný neúspěch experimentálního léčiva, ale také koupit menší konkurenci se slibným novým medikamentem.  

Amgen

Amgen má za sebou mimořádně úspěšný rok 2017, kdy její akci vykázaly dosud 22,2% posílení. Aktuálně se titul obchoduje za 14násobek očekávaných zisků a jeho dividendový výnos činí 2,5 %.   Analytici na Wall Street v průměru očekávají, že akcie Amgen přinesou v následujících 12 měsících výnos kolem 9 %. Průměrná cílová cena činí 190, 55 USD.

Gilead Sciences

Akcie Gilead Sciences letos vynesly 2 %, ale pouze díky 2,8% dividendovému výnosu. Titul se aktuálně obchoduje za 8,5násobek očekávaných zisků. Přestože by podle valuačních kritérií měly být akce GILD atraktivní, mezi analytiy stále nepanuje shoda.    Především není jasné, jaký dopad bude mít nedávná akvizice Kite Pharma. Optimistické výhledy počítají pro příští rok s výnosem 20 %. Průměr analytických týmů očekává na titulu cílovou cenu 85,70 USD. 

Celgene

Akcie Celgene by v příštím roce mohly zazářit především ve srovnání s nepřesvědčivým rokem 2017. Letos akcie celkem oslabují o 11 % poté, co v posledním čtvrtletí ztratily 26 % své tržní hodnoty. Aktuálně se titul obchoduje za 14násobek očekávaných zisků. Analytici v průměru přepdokládají 21 % výnos v příštích 1ě měsících. Jejich cílová cena činí 123,97 USD. 

Biogen

Akcie Biogen letos posílily o 22 % a v příštím roce by měly vzrůst o dalších 12 %, pokud se potvrdí průměr očekávání analytikých týmů na Wall Street.   Akcie BIIB se nyní obchodují za 14,5násobek očekávaných zisků a průměrná cílová cena činí 358,15 USD.

Regeneron

Nedávné oslabení akcií REGN by mohlo sloužit jako dobrý odrazový můstek pro příští rok. Od počátku roku Akcie Regeneron posilují pouze o 3 %, v příštích 12 měsících by však měly vynést 23 %, očekávají analytici. Jejich průměrná cílová cena na akciích Regeneron obnáší 458,78 USD.

Vertex

I přes mírné oslabení v posledních týdnech akcie VRTX letos vzrostly o 88 %.  Z hlediska valuace to znamená, že Vertex Pharmaceuticals se dnes obchodují za 70násobek očekávaných zisků.   Navzdory tomu analytici pro příští rok očekávají posílení o 33 %. Průměrná cílová cena na titulu činí 183,21 USD.  

Illumina

Přestože akcie Illumina od počátku roku posilují o 65 %, v posledním čtvrtletí jejich cena stagnovala.  Aktuálně se akcie ILMN obchodují za 55násobek očekávaných zisků a analytici očekávají pro příští rok pouze 4% posílení ze současné ceny. Cílová cena na titulu v průměru obnáší 220,40 USD. 

Alexion

Jen za posledních 90 akcie ALXN ztratily 25 %, což se promítlo do 11% oslabení od počátku roku. Nyní se akcie Alexion obchodují za 19násobek očekávaných zisků, analytici však pro příští rok počítají s 50% posílením. Jejich průměrná cílová cena činí 163,43 USD. 

Incyte

 Pro investory byly akcie Incyte letos zklamáním, kdy od počátku roku oslabily o 6 %.  Pro příští rok analytici očekávají návrat společnosti k mírné ziskovosti v rozmezí -1 až +1 USD. Dnes se akcie INCY obchodují za 12násobek očekávaného zisku. Analytici pro příštích 12 měsíců očekávají cílovou cenu 148,63 USD, což představuje 57% posílení ze současných úrovní.  

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.