Výběr zajímavostí minulého týdne. Většina světových indexů plně korigovala ztráty z Brexitu

02.07.2016 14:01 | Redakce W4T | Diskuze

Výsledek britského referenda o vystoupení z EU a jeho následky byly stále hlavními tématy uplynulého týdne. Je nutno podotknout, že došlo k mírnému uklidnění alespoň, co se míry výkyvů na akciových trzích týče. Většina světových indexů korigovala ztráty z předešlého týdne a pražská burza nebyla výjimkou, když si index PX připsal 0,6 % t/t na 824 bodů.

Foto: Public Domain

 

Z domácích informací nás zaujalo dění v Kofole. Skupina Kofola oznámila odstoupení od akvizice WAD Group, která vlastní 40 % Water Holdingu. Důvodem je jednání se slovenským antimonopolním úřadem. Již dříve byl obchod odložen, nicméně dokončení se očekávalo letos. S Water Holdingem, který je druhým největším výrobcem vod na Slovensku, by Kofola znatelně navýšila tržní podíl v tomto segmentu díky značkám jako Budiš, Fatra či Gemerka. Akcie zakončila týden na 435 Kč (+0,7 % t/t)

ČEZ bude od společnosti Škoda JS požadovat miliardy korun za neplánovaně dlouhé odstávky jaderné elektrárny Dukovany. Důvodem odstávek byly kontroly svárů potrubí. Podle ČEZ jen za minulý rok ztratil odstávkami 2,5 mld. Kč (4,6 Kč na akcii). Další ztráty zaznamená ČEZ v tomto roce a příštím roce. Škoda JS pochybení odmítá. Jakékoliv odškodné bychom vnímali jako pozitivní informaci. Titul zakončil páteční seanci na 430,9 Kč (+4,0 % t/t).

TMR oznámilo výsledky za 1H16. Všechny ukazatele v meziročním srovnání vzrostly. Za pozitivními výsledky stojí vyšší návštěvnost, tržby z prodeje realit a nová akvizice. Provozní zisk před odpisy EBITDA vzrostl meziročně o +10,9 % na 17,1 mil. EUR. Vedení TMR potvrdilo cíle na tento rok. Výnosy by měly dosáhnout 70 mil. EUR (+7,2 % r/r) a EBITDA 25 mil. EUR (+2,4 %). Titul zakončil páteční obchodování na 640 Kč (beze změny t/t).

Nejvíce klesající akcií týdne byla VIG (-5,2 % na 456 Kč). Na titulu nebyla žádná kurzotvorná informace. Investoři negativně reagují na výsledek britského referenda o setrvání země v EU, které mimo jiné pravděpodobně bude znamenat další monetární uvolnění a tedy dlouhodobě velmi nízké příjmy z finančních investic. Právě finanční investice jsou pro pojišťovací segment velmi důležité. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Moneta (+7,1 % na 75,4 Kč). I pře to, že jde o banku, tak Moneta by neměla být nějak významně dotčena potenciálním Brexitem. Současně se jedná o dividendovou akcii. Titul profitoval rovněž z několika poměrně silných nákupních doporučení od významných investičních bank.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.