Všichni sledují referendum o EU; Libra vzrostla na 3-týdenní High

12:27 | JFD Brokers Ltd | Diskuze

Tento týden začal vysokými objemy obchodování uprostřed obav z Brexitu, který po několika víkendových průzkumech ukázal, že dosavadní stav získal na hybnosti před referendem o EU, v níž se Spojené království rozhodne, zda si udrží nebo přeruší své členství v Evropské unii. Britská libra byla hlavním beneficiátem tohoto obratu v sentimentu.

Foto: JFD Brokers

Americkému dolaru se nepodařilo udržet své zisky vůči G10 měnám po holubičím Fedu a po rozhodnutí BoE ponechat sazby beze změny, a prudce poklesl během páteční seance na konci týdne většinou níže ke svým protějškům G10. Trhy jsou v této době zaměřeny na změny nálad, takže si musíme dávat pozor na všechny nové ankety o referendu EU nebo zprávy, které by mohly mít vliv na libru a bezpečné instrumenty.

Všichni sledují referendum o EU

Britská libra prudce narostla v pondělní ráno po otevření v Asii poté, co ve víkendovém průzkumu o Brexitu, "Zůstat" převyšovalo nad "Opustit" skupinu, jen několik dní před rozhodnutím Velké Británie, zda si udrží nebo přeruší členství v Evropské Unii. Výsledky znamenají obrat z Survation průzkumu zveřejněného ve čtvrtek, který ukázal Brexit s 45% "zůstat" a "odejít" s 42% . GBP/USD, který se obchodoval za 1.4700 v pozdním pondělí, a to je až o 2,3% od pozdních pátečních 1.4350, byl na cestě k jeho nejsilnějšímu dennímu výkonu od 17. března. Minulý týden se libru podařilo zastavit po dvoutýdenní sérii ztrát proti dolaru (-0,72% a -1,80%), které končí v týdnu mírně výše 0,70%. V návaznosti na agresivní rally v posledních dvou dnech, tento týden se doposud libra obchoduje až 2,3%.
Nejnovější stoupání Sterling oproti svým vrstevníkům G10 bylo poháněno vybíráním zisků před referendem o EU 23. června. Nicméně, libra také získala nějakou hybnost poté, co míra nezaměstnanosti v Britské nečekaně klesla na 5,0%, což je nejnižší úroveň za téměř 11 let. Zaměstnanost je jedním z klíčových problémů okolo referenda 23. června, kdy britští voliči rozhodnou, zda chtějí, aby Velká Británie zůstala nebo opustila Evropskou unii.
Nicméně, o den později, ve čtvrtek, Bank of England (BoE) ponechala svou klíčovou úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,5% a neprovedla žádné změny ve svém programu 375 miliard liber nákupu aktiv. Britská libra rozšířila ztráty v návaznosti na zasedání BoE, nicméně, jak již bylo zmíněno, po půlnoci a počátkem pátku se libra prudce obrátila zpět oproti všem svým G10 protějškům.

Co by jsme měli tento týden sledovat?

Dne 23. června, bude Velká Británie hlasovat o tom, zda zůstane v Evropské unii (EU) nebo obnoví svou suverenitu. Žádné nadcházející události v globálním ekonomickém či politickém kalendáři nejsou významnější než toto historické referendum o EU - ať už Británii odejde nebo zůstane v EU. Klíčovou událostí  tohoto týdne  v USA bude pololetní výpověď předsedkyně Fedu Janet Yellenová ke Kongresu. V úterý bude svědčit na bankovní výbor Senátu a ve středu ve Výboru pro finanční služby.

Pokud jde o zbytek týdne, vrcholem bude nemonetární politické zasedání ECB, která se bude konat den před referendem o EU. Zaměření Evropy bude na ZEW průzkum za červen. Německý ekonomický sentiment nečekaně klesl v květnu na 6,4 ze 11,2 v předchozím měsíci. Nejistota kolem problemu s "Brexitem" zahalila ekonomický výhled. Analytici předpovídají číslo 12,0. Mezitím bude mít ekonomika USA několik událostí, Markit PMI služeb a Markit PMI kompozitních čísel, které stojí za pozornost.

ZEW

Ve středu, den před referendem o EU bude zveřejněno v eurozóně cílené LTRO (Long-Term Refinancig Operation). Kromě toho se očekává uvolňování klíčové důvěry spotřebitelů pro zobrazení dalšího zlepšení v této oblasti. I když je stále hluboko v záporných hodnotách, a zdůrazňuje, jak pesimističtí spotřebitelé jsou, je to stále mnohem lepší, než tomu bylo na začátku tohoto roku. Je zřejmé, že je před námi ještě dlouhá cesta k oživení eurozóny, ale míří správným směrem, a to je důležité.

Ve čtvrtek se všechny oči zaměří na referendum o EU. Volební místnosti v Anglii, Walesu, Skotsku a Severním Irsku budou otevřeny 23. června od 7 hodin ráno do 10 hodin večer místního času. Výsledek by měl být znám v časných ranních hodinách v pátek 24. června.
A konečně, v pátek bude zveřejněn německý IFO index. Německá podnikatelská nálada vzrostla v květnu na pětiměsíční maximum, vlní se na 107,7 ze 106,7 v předchozím měsíci. Uvolnění naznačuje, že tempo růstu v největší evropské ekonomice zůstává silné. Německá podnikatelská nálada se očekává, že dosáhne 107,9 v červnu. V USA budou vydány objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za květen. Očekává se pokles hlavních čísel o 0,8%, což je obrat z revidovaných 3,4% v dubnu, avšak s výjimkou přepravy zboží, objednávky podle předpovědi činí až + 0,2%, ale níže než v předchozích 0,4%. Avšak poté, co máme v  paměti, že v pátek brzo ráno bude znám výsledek referenda, je nepravděpodobné, že ukazatele přilákají pozornost účastníků trhu.

 

Zdroj:JFD Brokers
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.