Všechny oči do Jackson Hole

08:43 | Redakce W4T | Diskuze

Pozornost se dnes bude upírat do Jackson Hole na projev prezidenta Fedu J. Powella. Evropská spotřebitelská důvěra byla pro trhy zklamáním, podobně jako data z amerického realitního trhu. Polská nezaměstnanost potvrdí, že trh práce je rostoucí bariérou růstu v této ekonomice.

Ilustrativní obrázek
Foto: Federal Reserve

Jerome Powell promluví na symposiu v Jackson Hole

Pozornost finančního světa se dnes se upře do zapadlého kouta amerického státu Wyoming, který se jinak chlubí hlavně nádhernou přírodou. V Jackson Hole se totiž koná tradiční symposium o ekonomické politice (tato lokalita byla údajně zvolena tak, aby k účasti na setkání motivovala tehdejšího šéfa Fedu Paula Volckera, vášnivého rybáře). Nyní budou trhy zvědavé hlavně na proslov nynějšího hlavního muže Fedu, Jeroma Powella. Mezi hlavní otázky patří tempo zvyšování sazeb hlavně v příštím roce, v souvislosti s možným dosažením rovnovážné úrovně sazeb. Není ani přesně jisté, kde tuto rovnovážnou úroveň Fed vidí.

Z dat budou zveřejněny americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a kapitálových statků. V případě zboží dlouhodobé spotřeby očekává trh i ekonomové SG červencový pokles v souvislosti s výpadkem objednávek letadel Boeing po extrémním počtu 233 zamluvených letadel v červnu. Bez dopravních prostředků však budou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby růst, podobně jako v případě kapitálových statků.

Evropská spotřebitelská důvěra zklamala

Zpřesněný odhad německého HDP jako celek nepřekvapil, ekonomika českých západních sousedů rostla ve druhém čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5 %. Došlo však k revizím ve složkách. Růst byl nadále tažen domácí poptávkou, její příspěvek byl o něco silnější, než se čekalo. Naopak příspěvek zahraničního obchodu byl výrazněji záporný.

Zatímco index nákupních manažerů v eurozóně nepřekvapil a zůstal stabilní, spotřebitelská důvěra se neudržela na vysokých úrovních a spadla na nejnižší úrovně za poslední rok. Zklamala tak i nejpesimističtejší odhady na trhu. Promítly se do toho zřejmě obavy ohledně Turecka i nadále nejistá politická situace v Itálii. Za stabilitou indexu PMI se skrýval výraznější než očekávaný pokles německého průmyslu, za který vedle obchodních bariér nejspíše mohly i rostoucí ceny materiálových vstupů.

Zápis ze zasedání ECB dle očekávání mnoho nového nepřinesl. Zajímavější bylo vyjádření Angely Merkelové na otázku ohledně možného německého kandidáta na příštího prezidenta ECB. Nechala se slyšet, že diskuse na toto téma teprve začíná. Pouhý rok před změnou na tomto postu je její vyjádření vnímáno jako velmi slabá, až chybějící podpora dosud nejžhavějšího kandidáta na tento post, prezidenta německé Bundesbanky Jense Weidmanna. Rozvířily se tak spekulace o jiných jménech. Euro na tyto impulsy příliš nereagovalo a obchodovalo se mezi 1,153 USD/EUR a 1,159 USD/EUR, asijskou seanci uzavíralo poblíž slabší hranice tohoto rozpětí.

Polská nezaměstnanost bariérou růstu

Polská nezaměstnanost zřejmě zůstane beze změny. Podle odhadu SG i polského ministerstva práce pokračuje počet nezaměstnaných v poklesu, avšak mírnějším tempem než dříve. Zaokrouhlené číslo nezaměstnanosti tak ukáže stabilitu. To nic nemění na tom, že nedostatek pracovníků je stále častěji zmiňován polskými firmami jako bariéra růstu. Podobně jako v české ekonomice proto čekáme, že by se to mohlo ve středním horizontu začít promítat do cenových tlaků.

Středoevropské měny ve vleku dluhopisů

Zatímco se světové finanční trhy již vrací z prázdnin, ve střední Evropě stále panuje letní režim. Včerejší chudý ekonomický kalendář žádné vzrušení nepřinesl, hlavní zprávou v regionu tak byl zveřejněný záměr polského ministerstva financí skoupit státní dluhopisy s krátkou splatností výměnou za delší splatnosti.

To stáhlo dolů vedle kratšího konce polské výnosové křivky i kurz zlotého, který ztratil 0,5 % a ke konci dne se obchodoval kolem 4,290 PLN/EUR. V podobném rozsahu pak oslaboval i maďarský forint, který se ke konci středoevropského obchodování pohyboval poblíž 324,5 HUF/EUR. Koruna se k regionálních ztrát téměř neúčastnila a do dnešního středoevropského obchodování vstupuje stejně jako včera na hodnotě 25,72 CZK/EUR.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.6.2020

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu 1.6.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 27.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 27.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 22.5.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 20.5.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Index DAX výrazně posiluje

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street nakonec zavřely mírně v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování benzínu a nafty

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše mírně posilují

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely opět v kladném teritoriu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.