Všechno, co jste vždy chtěli vědět o fintech

13:39 | wa pe | Diskuze

Podle Fintech Adoption Index používá některý z fintech produktů třetina všech spotřebitelů, přičemž 84 % lidí se s termínem již někde setkalo. Přesto má většina laiků problém jasně vysvětlit, co vlastně fintech znamená a kde všude se s ním můžeme setkat.

Foto: CafeCredit.com

Fintech jako jedno z horkých investičních témat posledních let k sobě poutá značnou pozornost investorů. Jen v posledním roce fintech projeky přilákaly na investicích 17,4 miliardy USD. Termín vznikl ze spojení anglického termínu financial technology, jedná se tedy obecně o technologické inovace ve finančním průmyslu.

Často se v souvislosti s fintech hovoří o takzvané disrupci, narušení dosavadního trhu a jeho dlouholetých pořádků. K tomu dochází průnikem algoritmů, umělé inteligence či big data analýzy na trh s finančními produkty a službami. Velké finanční společnosti ve snaze vyhnout se ztrátě tržního podílu ve prospěch dravých startupů tyto mladé konkurenční podniky skupují, případně vyvíjí vlastní fintech aplikace a řešení. Na čele tohoto vývoje dnes jsou banky jako například HSBC či Credit Suisse.

Se kterými dalšími pojmy se můžeme v rámci fintech hantýrky setkat?

Kryptoměny

Jedním z nejznámějších zástupců nových finančních technologií jsou kryptoměny. Ty jsou postaveny na specifickém šifrování, které převádí údaje o uskutečněných trasakcích na kód uložený do jednotlivých bloků. Tento systém generuje jednotky měny, které je možné použít jako prostředek transakcí podobně jako fiatní měny. Nejznámější a zároveň nejstarší kryptoměnou je bitcoin, prosazují se však i jeho následovníci jako Litecoin, Ripple či Dash.  

Sám autor bitcoinu známý pouze pod pseudonymem Satoshi Nakamoto popsal svůj výtvor jako „čistě peer-to-peer (P2P) verze elektronických peněz, která umožňuje posílat platby přímo bez zprostředkování finanční institucí. “

Blockchain

Blockchain je technologií, která je základem bitcoinu a všech jeho odnoží i napodobitelů. Jedná se o formu distribuované účetní knihy sdílené mezi počítači, jež se podílejí na šifrování a ukládaní uskutečněných transakcí. Kromě finančních operací najde blockchain v budoucnu uplatnění například v energetice a mnoha dalších sektorech především v kombinaci s Internetem věcí (IoT).

Ethereum

Ethereum je čtyři roky stará blockchain síť navržená Vitalikem Buterinem po vzoru bitcoinu. Na rozdíl od něj ovšem ethereum umožňuje vytváření specifických decentralizovaných aplikací. Ethereum je oblíbené především díky takzvaným chytrým kontraktům, k jejichž provedení dochází automaticky po splnění předem daných podmínek.

Disruptivní inovace

Za disruptivní inovace dnes označujeme především technologické novinky, které narušují dosavadní způsob fungování trhu. Velké zavedené společnosti se snaží zabránit ztrátě tržního podílu dvojím způsobem, skupují mladé fintech společnosti případně inovaci okopírují, ignorovat vývoj se však zpravidla nevyplácí.

Regtech

Takzvané regulační technologie jsou navržené, aby pomáhaly společnostem pohybujícím se na finančním trhu vyhovět regulačním podmínkám s vynaložením co nejmenšího množství, času, peněz a námahy. Regtech aplikace například automatizují procesy v rámci zákonů proti praní špinavých peněz a předpisů označovaných jako „poznej svého zákazníka“ (KYC).

Ve Spojeném království mají regtech společnosti podporu dohledových úřadů na čele s Financial Conduct Authority. Jejich spolupráce je založena mimo jiné na využití strojového učení a umělé inteligence pro potřeby regulace finančního trhu.

Insurtech

Takzvaná Insurance Technology, jak už anglický název napovídá, se zaměřuje na průnik nových technologií do sektoru pojištění.

Primární nabídka mincí (ICO)

Primární nabídky mincí (Initial Coin Offerings) jsou formou shromažďování kapitálu podobně jako primární úpisy akcií. Na rozdíl od nich však ICO nepodléhají jasnému regulačnímu rámci, což z nich činí vysoce rizikovou investici. Začínající společnost, často se zaměřením na blockchain aplikace, vydá své vlastní tokeny digitální měny, které vyjadřují podíl držitele na podniku. S růstem jeho hodnoty by měla růst i cena tokenů. Bohužel netransparentnost trhu s ICO vede často k tomu, že investoři vkládají své peníze do pochybných podniků s mizivou či žádnou vnitřní hodnotou. I z tohoto důvodu byly ICO v minulém měsíci zákázány například v Číně a Jižní Koreji.

Otevřené bankovnictví

Takzvané otevřené bankovnictví je založeno na konceptu řady aplikací, které používají údaje poskytnuté několika bankami naráz. Prostřednictvím API rozhraní mohou finanční programy komunikovat mezi sebou a vytvářet tak síť finančních institucí a poskytovatelů. Tento ekosystém by podle jeho příznivců měl umožnit vytvoření mobilních aplikací umožňujících uživatelům lepší správu jejich bankovních dat a financí.

Robo-poradci

Jako takzvaní robo-poradci jsou dnes označovány platformy, které na základě daných finančních algoritmů, vytvářejí investiční doporučení případně na jejich základě samy vykonávají obchody. Jejich služby výrazně omezují náklady na živé investiční manažery portfolií.

Fintech produkty pro osoby bez přístupu k bankovním službám

Fintech startupy se často zaměřují na vývoj aplikací, které zprostředkovávají finanční produkty těm skupinám obyvatelstva, které jinak nemají přístup ke standardním bankovním službám. Takovíto lidé spadají do kategorie takzvaných „unbanked či underbanked.“ Z údajů Světové banky vyplývá, že celosvětově nemá plnohodnotný přístup k bankovnictví asi 2 miliardy lidí. Patří mezi ně nejenom nejchudší část populace, ale také jedinci žijící v těžko dostupných lokalitách.

Chytré kontrakty

Takzvané smart kontrakty jsou navženy tak, aby automaticky došlo k jejich vykonání po splnění předem dohodnutých podmínek mezi oběma stranami. Dnes se tak označují především aplikace postavené na blockchainu. Při jejich použití odpadá zprostředkovatel, často velká finanční instituce, která by na vyrovnání transakcí dohlížela.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Visa podporuje prodloužení projektu Česko platí kartou, na který nově dosáhnou i veřejné instituce

Ilustrativní obrázek

Umělá inteligence může přinést českému HDP víc než bilion korun.

Ilustrativní obrázek

Inovace v chytrých platbách od Visa využívají umělou inteligenci

Ilustrativní obrázek

Banky vidí příležitost v monetizaci zákaznických dat

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k diskriminaci žen

Ilustrativní obrázek

CertiCon vyvíjí moderní technologie využitelné pro boj s infekčními onemocněnímiČti více
Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Dolar opět překvapil

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k růstu cen pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k nákupu 100 tun zlata

Ilustrativní obrázek

Zdražování materiálů v automobilovém průmyslu (ocel, měď, kobalt)

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.