Vše, co jste chtěli vědět o kurzovém závazku ČNB a báli jste se zeptat

19:58 | Redakce W4T | Diskuze

Pokud Vás zajímá, jak přistupuje ČNB ke svému kurzovému závazku, jaké nástroje používá, kdy a jak má povinnost informovat, pak je tento článek určen Vám. Udržet českou korunu levnou, když domácí ekonomický vývoj strčí do kaspy většinu zemí EU není jednoduché. Pojďme si zodpovědět několik klíčových otázek k tomuto tématu.

Foto: Web4Trader

 

 

Otázka: Jaký je kurzový závazek ČNB?

ČNB: Kurz koruny se nestal novým cílem měnové politiky, ale pouze jejím nástrojem používaným od listopadu 2013 místo úrokových sazeb k plnění inflačního cíle. Na základě rozhodnutí bankovní rady se ČNB zavázala, že bude „v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR.“ Platnost tohoto závazku bankovní rada ČNB opakovaně potvrdila, naposledy na svém posledním měnovém zasedání.

Otázka: Jak mají finanční trhy interpretovat definici hladiny kurzového závazku „poblíž 27 CZK/EUR“?

ČNB: ČNB vnímá kurzový závazek jako asymetrický, tj. jednostranný ve smyslu toho, že nepřipustí posílení kurzu na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako „poblíž hladiny 27 CZK/EUR“. Znamená to, že ČNB nepřipustí posílení kurzu na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako „poblíž hladiny 27 CZK/EUR“. Takovému posílení ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tj. prodejem korun a nákupem cizích měn. Na slabší straně hladiny 27 CZK/EUR – myšleno na úrovních slabších než 27 CZK/EUR, které ČNB s ohledem na situaci nevyhodnotí jako „poblíž 27 CZK/EUR“ – nechává ČNB kurz koruny plavat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu.

Otázka: Jak se provádějí intervence na devizovém trhu?

ČNB: Intervence na devizovém trhu na oslabení koruny znamenají, že centrální banka nakupuje cizí měnu a prodává koruny. V případě potřeby, tedy bude-li se kurz koruny obchodovat na úrovních neslučitelných s kurzovým závazkem ČNB, zahájí tým obchodníků v Sekci bankovních obchodů ČNB automaticky nákupy zahraniční měny za koruny. Tímto způsobem ČNB bude bránit posílení kurzu přes úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako „poblíž hladiny 27 CZK/EUR“.

Otázka: Vyžaduje vstup ČNB na trh zvláštní rozhodnutí bankovní rady?

ČNB: Nevyžaduje, intervence jsou v případě potřeby automatické. ČNB může na obranu svého kurzového závazku po dobu jeho platnosti intervenovat neomezeně dlouho a na objem nákupů cizí měny neexistuje žádné omezení.

Otázka: Z jakého důvodu má ČNB neomezené možnosti intervenovat na trhu s cílem oslabit korunu?

ČNB: Na nákup cizí měny může ČNB použít koruny v nekonečném množství, neboť českou měnu sama vydává v papírové i elektronické podobě. ČNB je rozhodnuta v případě potřeby intervenovat v takovém objemu a tak dlouho, jak bude potřeba k dosažení požadované hodnoty měnového kurzu, a tím k plnění jejího inflačního cíle v budoucnosti.

Otázka: Brání ČNB intervencemi na devizovém trhu určitou konkrétní hladinu kurzu?

Nebrání. Jak uvádíme, pro ČNB je z hlediska plnění závazku klíčové nepřipustit posílení kurzu koruny na úrovně, které by již nebylo možné interpretovat jako „poblíž hladiny 27 CZK/EUR“.

Otázka: Představuje obchodování koruny pod hladinou 27,000 CZK/EUR prolomení kurzového závazku ČNB a jeho porušení?

ČNB: Nikoli, pokud je z hlediska své velikosti zanedbatelné a pouze krátkodobé. Konkrétní definice úrovní „poblíž 27 CZK/EUR“ je věcí obchodní strategie, kterou ČNB nezveřejňuje.

Otázka: Jak se veřejnost dozví, zda ČNB byla či nebyla na trhu aktivní? Bude ČNB o své případné intervenční aktivitě na trhu informovat v průběhu či na konci každého obchodního dne?

Jako tomu bylo i v minulosti, ČNB bude o svých aktuálních operacích na finančním trhu informovat veřejnost jen tehdy, pokud to uzná za vhodné. Jinak platí standardní režim zveřejňování: data o operacích na finančních trzích ČNB zveřejňuje dle předem stanoveného kalendáře, který je publikován na rok dopředu – tato data jsou k dispozici v Kalendáři publikovaných informací (záložka Saldo devizových obchodů). Případné intervence by se objevily v tabulce „Devizové obchody“ (publikace za dva měsíce zpětně).

ČNB se nikdy v minulosti, ani po přijetí kurzového závazku v listopadu 2013, nezavázala k tomu, že bude otevřeně – a online - informovat o každém obchodu, který provede na trhu. Kurzový závazek byl vyhlášen zcela transparentně a jeho parametry otevřeně veřejně popsány (včetně toho, že vstup na trh na podporu závazku nevyžaduje extra rozhodnutí bankovní rady). ČNB však neučinila jakýkoli závazek v tom směru, že by během každého obchodního dne informovala o provedených obchodech či o aktivní přítomnosti na trhu. Volba obchodní strategie je interní věcí ČNB a ta ji, stejně jako jiné finanční instituce včetně centrálních bank, nezveřejňuje.

 

 

Zdroj:ČNB, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.