Vše, co byste měli vědět o EET

10:10 | fa ra | Diskuze

EET je za dveřmi. Co byste měli vědět? Kdy budou nabíhat jednotlivé sektory? Jak je to s evidencí tržeb v ostatních zemích EU? Obsáhlý přehled všeho, co dosud o EET víme.

Foto: Web4Trader

Výběr základních údajů o elektronické evidenci tržeb (EET; k nabytí účinnosti zákona o EET 1. prosince):

 

- Zavedení elektronické evidence tržeb patří mezi stěžejní projekty současné vládní koalice, o "efektivní kontrole vykazovaných tržeb z maloobchodního prodeje zboží a služeb" hovořila již koaliční smlouva z prosince 2013 i o dva měsíce později přijaté programové prohlášení vlády. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) loni v říjnu řekl, že rezignuje, pokud EET nebude fungovat (a koalice jej vyzve k odchodu).

- Podle vlády má evidence omezit šedou ekonomiku a zamezit daňovým únikům a narovnat tak podmínky mezi podnikateli platícími daně, a těmi, kteří je neplatí.

- Základním principem EET je neustálé propojení obchodníka či řemeslníka se servery daňové správy, každá vydaná účtenka má být ihned registrována. Až na výjimky, například pro provozovny v místech bez připojení k internetu nebo u prodeje zboží a služeb v dopravních prostředcích, má vše fungovat online, v reálném čase. Systém má umožnit využití různých zařízení - od klasických pokladen až po aplikace v tabletu s přenosnou tiskárnou.

- Inspiraci k EET našlo ministerstvo financí v Chorvatsku, kde podobná evidence funguje od roku 2013. Schválená česká podoba se od té chorvatské v několika věcech liší. Evidence by měla například umožnit některým podnikatelům zjednodušený offline režim a nemá také regulovat stav hotovosti v pokladnách. Nestanoví ani povinnost zákazníka převzít účtenku a nebude poskytovat údaje o personálu - v Chorvatsku tak bojují s prací na černo.

- Proti zavedení EET ostře vystupovali pravicoví politici. Podle nich systém znevýhodní hlavně drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil systém už dřív - s odkazem na zemi, kde se Babiš inspiroval - za "balkánský supertunel". Šéf ODS Petr Fiala zase řekl, že návrh omezuje bez výjimky všechny podnikatele a živnostníky místo toho, aby se zaměřil na protiprávní jednání malé nedefinované menšiny.

- EET by měla podle odhadů ministra Babiše do státní pokladny přinést až 18 miliard korun ročně. Opozice to ale i s odkazem na chorvatský příklad zpochybňuje. Například výběr DPH tam zůstal přibližně stejný, země ale procházela od roku 2009 výraznou krizí, ze které se vzpamatovala až začátkem roku 2015. Kritici poukazují také na to, že v Chorvatsku po zavedení evidence skončilo 50.000 podnikatelů. Podle tamního ministra financí to bylo většinou administrativní zrušení nefunkčních živností.

- Podnikatelé, kteří se budou muset do EET zapojit, budou moci využít jednorázovou slevu až 5000 korun na náklady spojené se zavedením evidence tržeb. Výše slevy se bude odvíjet od daňového základu z podnikání. Pro stravovací služby s výjimkou podávání alkoholických nápojů bude od prosince nově platit sazba DPH 15 procent (nyní je 21 procent).

- Zákon přijala vláda loni v červnu a platit měl od letošního ledna. Ohlášený termín se ale několikrát odkládal, schvalování zákona, který loni v červenci prošel ve Sněmovně prvním čtením, totiž provázely obstrukce opozice. Na ně reagovala koalice koncem ledna tím, že stanovila termín hlasování na 10. února, kdy byl také zákon ve třetím čtení schválen.

- Senát schválil zavedení EET 16. března, prezident Miloš Zeman přidal svůj podpis pod zákony zavádějící EET 30. března.

- Někteří pravicoví poslanci z TOP 09 a ODS se kvůli schvalování zákona o EET ve Sněmovně obrátili na Ústavní soud. Ten letos v květnu jejich stížnost zamítl. Poslanci si stěžovali například na předčasné ukončení rozpravy o zákonu.

- V červnu Ústavní soud obdržel návrh 41 opozičních poslanců na zrušení zákona o EET, případně několika jeho částí.

- Letos koncem srpna ministerstvo financí vydalo metodický pokyn k aplikaci zákona o EET. Úřad v dokumentu například vysvětluje, kdy je tržbu nutné evidovat.

- Jako první začnou EET používat ubytovací a stravovací služby (zhruba 40.000 podnikatelů), a to od 1. prosince. Další firmy se budou do EET zapojovat v následujících měsících až do 1. května 2018, kdy povinnost EET dostanou vybraná řemesla a výrobní činnosti.

- Registrační údaje, se kterými se lze k systému přihlásit, přiděluje Finanční správa od 1. září. Do 22. listopadu správa vydala 41.502 autentizačních údajů.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Paušální daň bude nyní jen minoritním doplňkem daňového systému

Ilustrativní obrázek

Míra zdanění PHM výrazně vzrostla. Litr benzínu stojí 9 Kč, ale daně dělají celkem 17 Kč

Ilustrativní obrázek

Své účetnictví outsourcuje na specializované firmy čtvrtina malých podnikatelů

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 9.6.2020

Ilustrativní obrázek

Stát vyměřuje nadnárodním firmám stále vyšší daňové nedoplatky kvůli převodním cenám. V hledáčku jsou i firmy ve ztrátě kvůli koronaviru

Ilustrativní obrázek

Expert na daně a rodinné firmy Zenon Folwarczny nastupuje do poradenské sítě BDOČti více
Ilustrativní obrázek

Povinné ručení: zelená karta se mění na bílou

Ilustrativní obrázek

Benzín bude přes léto zřejmě nejlevnější za posledních 20 let

Ilustrativní obrázek

Nemovitostní trh vyčkává, očekávání se mění (2. část)

Ilustrativní obrázek

Zjednodušte si život a plaťte mobilem

Ilustrativní obrázek

Práce na home office se stavebním společnostem neosvědčila

Ilustrativní obrázek

Stavební spoření není jen na rekonstrukce

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.