Vládní omezení a fronty

16:16 | E V | Diskuze

Omezení vrací Čechy do fronty, čekání v nich nevadí pouze 7 %.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Od podzimu zažívá česká společnost další vlnu bezpečnostních opatření, která ovlivňují jejich ekonomickou situaci i volný čas. Platná omezení mají dopad na řadu aspektů běžného života Čechů. Nejvíce ze všeho lidem vadí menší sociální kontakt, především s rodinou (60 %) ale i s přáteli a kolegy (51 %). Po skoro roce útlumu jim chybí například i “živé” kulturní vyžití (50 %), možnost cestování (44 %) nebo omezená dostupnost řady služeb a úřadů (43 %). Poslední omezení pak žene Čechy do front, ke kterým už má více jak polovina lidí averzi. To vyplývá z nového průzkumu společnosti myTimi, která lidem i firmám nabízí outsouringové služby.

 

Češi zpátky ve frontě

Některá opatření, která se snaží eliminovat potkávání lidí, má paradoxně opačný efekt a nahání Čechy do dlouhých front. Ty většina české populace nesnáší, každého šestého zaměstnaného Čecha (17 %) fronta dokonce odradí od potenciálního nákupu či vyřízení povinností. Na čekání ve frontě dnes rezignují především muži padesátníci. Vystát frontu nevadí naopak pouze 7 % ekonomicky aktivní populace. Nejtolerantnější jsme vůči čekání u lékaře, kde jsme ochotní vydržet déle než kdekoliv jinde.

V dnešní době lidé čekají fronty například kvůli omezeným provozním dobám na úřadech, na poště, ale i u lékaře. Napříkad na pražském registru vozidel bez předem domluveného termínu čekají v zástupu okolo dvou hodin. Omezenou, některé dokonce zrušenou, pracovní dobu mají i finanční instituce, banky, pojišťovny. „Ze zkušeností víme, že povinnosti na úřadech jsou pro některé lidi obzvlášť náročně nebo obtěžující. Někteří proto už nyní delegují tyto úkoly na nějakou službu, která za ně vyřeší vše, na co nemají čas, nebo to nechtějí řešit,“ říká Jan Skovajsa ze startupu myTimi, který poskytuje outsourcingové služby tzv. virtuálního asistenta.

 

Digitalizace a outsourcing

Nastalé změny ale zároveň pomohly urychlit digitalizaci řady oblastí. Služby digitalizuje stále více úřadů, bank i pojišťoven, řadu úkonů tak mohou lidé provádět online. Případně mohou využít tzv. outsourcing, který v dnešní době představuje stále častější řešení pro běžné lidi, freelancery ale i firmy. Ušetřit čas díky outsourcingovým službám by mělo zájem 74 % ekonomicky aktivních Čechů. Jen za poslední rok se podle Skovajsy z myTimi zájem o delegování zdvojnásobil hlavně u firemní klientely.


 

O výzkumu myTimi mezi zaměstnanci:

Kvantitativní reprezentativní výzkum provedený společností STEM/MARK analyzoval trávení času ekonomicky aktivních Čechů v aktuální době, jejich postoje k povinnostem a hodnotu času. Proběhl prostřednictvím online dotazování 550 respondentů se zaměstnáním ve věku 18-60 let. Sběr dat probíhal na začátku prosince 2020. Projekt vznikl za podpory Pražského voucheru Magistrátu hl. m. Prahy.

O myTimi:

myTimi je projekt, který nabízí pomoc při řešení každodenních povinností jak běžným lidem, tak i firmám (firmy služeb využívají napřímo nebo přes SODEXO). Zákazníci mohou využít služeb osobního asistenta, který za ně dokáže vyřešit úkoly, s nimiž nechtějí ztrácet čas, nechtějí se jim dělat, nebo v případě firmy na to nemají specialistu. Služba myTimi vznikla v 2018 a od té doby plní tisíce různorodých úkolů. Zakladatelem projektu je Jan Skovajsa, který spolupracuje s investory Matějem Turkem a Františkem Zemanem.

Zdroj:Lucie Kolomá, AMI Communications
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Sektor služeb v ČR - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Služby otevřeny! Ale pozor, ke kadeřníkovi se jen tak nedostanete

Ilustrativní obrázek

Konjunkturální průzkum - srpen 2019

Ilustrativní obrázek

Konjunkturální průzkum - červenec 2019

Ilustrativní obrázek

Konjunkturální průzkum - červen 2019

Ilustrativní obrázek

Konjunkturální průzkum - březen 2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.