Vladimir Putin obdržel na twitteru řadu gratulací k narozeninám, mnoho z nich však z falešných účtů

13.10.2017 14:48 | fa ra | Diskuze

Ruský prezident Vladimir Putin 7. října oslavil své 65. narozeniny a na twitteru neměl o gratulanty nouzi. Britská zpravodajská společnost BBC ale virtuální blahopřání detailně prozkoumala a zjistila, že řada gratulací zřejmě Putinovi nepřišla od lidí, nýbrž z automatizovaných účtů - takzvaných "twitterových botů".

Ilustrační foto
Foto: Jedimentat44

V den narozenin ruského vůdce se na twitteru brzy ujal hashtag, který v překladu zní "Všechno nejlepší, pane prezidente". Jeden z nejpopulárnějších příspěvků přidal uživatel s přezdívkou "vitischeg". Tweet obsahoval fotografii medvěda, který si chce s prezidentem na dálku plácnout dlaní.

Fotku medvěda se vzkazem napsaným v azbuce sdílelo přes 800 uživatelů, ačkoli žádný z účtů podle všeho nepatří rusky mluvícím osobám. Profily nevykazovaly ani rysy běžných jednotlivců, často obsahovaly reklamní sdělení a osobní informace byly napsané s mnoha překlepy. Navíc několik jich obsahovalo sexuálně nevhodný materiál.

Podezřelý je také samotný účet uživatele vitischeg. Ten byl založen v roce 2014, všechny příspěvky datované před 20. zářím ale byly podle všeho smazány. Provozovatel účtu je v profilu uveden jako Viktor Petrov-Vodkin (stejné příjmení měl slavný sovětský malíř), analýza BBC pomocí nástroje Crimson Hexagon ale ukázala, že účet dřív užíval jméno Viktor Vodkin-Petrov. Jméno a profilová fotografie naznačují, že vlastníkem účtu je muž, ale později smazaný příspěvek ze 16. září popisuje přípravu salátu slovesným tvarem v ženském rodě.

Vitisheg blahopřál Putinovi k narozeninám i loni, když na twitter nahrál stejný obrázek medvěda jako letos, tehdy s klíčovým slůvkem PutinDay. Populární hashtag i samotný tweet se následně dostal do zpravodajství RT a Sputniku - dvou médií financovaných Kremlem.

Další široce sdílené blahopřání přidal na twitter uživatel YuryKuznetsov65. Tentokrát se již zdálo, že účty, které tweet sdílely, patří rusky mluvícím osobám. Jejich twitterovými přezdívkami ale jsou náhodné kombinace písmen a čísel (např. NK598489, 8202ed2f4f1441a, gda070874 nebo V13155800), což je typické pro twitterové boty. Účet YuryKuznetsov65 pak vznikl den před Putinovými narozeninami. Příspěvek ze 6. září uvádí, že jde o náhradu za etablovaný prokremelský účet "comradzampolit", který letos sociální síť vyřadila z provozu.

"Vypadá to na dílo botnetu (propojené skupiny automatizovaných účtů)," komentoval situaci kolem Putinových gratulantů bezpečnostní analytik Ben Nimmo z washingtonské expertní skupiny Atlantická rada. "To ale nutně neznamená, že je napojen na ruskou vládu. Obzvláště první síť se spoustou reklam na bitcoiny vypadá komerčně," pokračoval Nimmo.

Podle něj je dost dobře možné, že za podezřelou komunikací stojí soukromý subjekt, fanoušek Putina, který má k dispozici čas a síť botů. Nasvědčuje tomu prý i velikost operace: šlo pouze o stovky sdílení, přičemž velké sítě často ovládají desetitisíce účtů. "Nemůžeme vyloučit oficiální konexe, ale spíše to vypadá na soukromý proputinovský projekt. Boty je vždy těžké přiřadit, protože je kryje anonymita, kterou poskytuje twitter," řekl Nimmo.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Axios: Bloomberg se angažuje v síti Twitter v rámci šesti projektů

Ilustrační foto

Vladimir Putin: Omezení ruských médií v USA je útok na svobodu slova

Ruský parlament plánuje odvetná opatření proti americkým médiím

Ilustrační foto

Twitter prodloužil délku zpráv, rozhodnutí se setkalo se smíšenými reakcemi

Ilustrační foto

Konspirační teorie si žijí díky internetu svým životem, a daří se jim

Ilustrační foto

Larry Flynt: Muž, se kterým odmítl Václav Havel sedět v jedné místnostiČti více

Honda Motor svolá asi 800.000 minivanů Odyssey ve Spojených státech

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují díky OPECu

Volkswagen plánuje investice v souhrnné výši 70 miliard eur

Ekvádor nebude od OPEC požadovat výjimku z dohody o omezení produkce ropy

Tencent vede další kolo investic do čínského startupu se zaměřením na robotiku

Akcie Barnes & Noble posilují o 16 % v reakci na možné stažení titulu z burzy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.