Vláda zpřísňuje opatření vůči gastro segmentu, výhled hospodaření Kofoly by to však ohrozit nemělo

12:44 | E V | Diskuze

Se zhoršující se epidemiologickou situací včera česká vláda přišla s dalšími restriktivními opatřeními pro segment HoReCa (restaurační zařízení, gastro).

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Již dříve přijaté omezení (od 24. září musely restaurace na 14 dní zkrátit provozní dobu do 22h) se od dnešního dne rozšiřuje, konkrétně provozní doba gastro segmentu se omezuje do osmé hodiny večerní. Doba trvání této restrikce je naplánována opět na dva týdny. Obdobná opatření se od začátku října zavádí i na Slovensku.

Gastro segment se tak počátkem podzimu opět dostává pod tlak, což obecně není příznivou zprávou pro výrobce nápojů. Jelikož se zatím jedná o omezení ve večerních hodinách, tak větší dopad to podle našeho názoru bude mít na producenty alkoholických nápojů. Vliv do hospodaření Kofoly podle našich odhadů zatím nebude nijak výrazný. Čistě podle propočtů, kdy bereme v potaz podíl HoReCa na celkových tržbách Kofoly, resp. provedeme přepočet na otevírací hodiny restaurací (a započítáme rovněž negativní efekt do UGO barů a salaterií), nám vychází nepříznivý dopad do tržeb, resp. EBITDA poblíž 27 mil. Kč, resp. kolem 10 mil. Kč. Je třeba brát v potaz, že kvůli koronavirové situaci budou lidé obezřetnější, což se zřejmě projeví do nižší návštěvnosti gastro zařízení i během dne. Na druhou stranu předpokládáme pokračující snahu Kofoly o úsporná opatření. Námi nastíněná hranice 10 mil. Kč by tak podle našeho názoru neměla být výrazněji překročena.

Z pohledu Kofoly je zásadní, že (zatím) nedochází k úplnému uzavření HoReCa jako tomu bylo v jarních měsících. Kofola do jisté míry počítá s obtížnějším 4Q 2020, a výše uvedená restriktivní omezení by měly zapadat do předpokladů managementu společnosti. Domníváme se tedy, že v polovině září vylepšený letošní výhled EBITDA v rozmezí 950 – 1000 mil. Kč by neměl být nynější situací ohrožen. Prezentovaný pozitivní náhled managementu na proběhlou letní sezónu podle našich odhadů indikuje velmi slušný EBITDA zisk za 3Q 2020 v blízkosti 400 mil. Kč. To by mohlo kompenzovat složitější závěr roku, když podle našich prvních odhadů vidíme provozní ziskovost spíše blíže hranici 200 mil. Kč (pokles z 259 mil. Kč vykázaných ve 4Q 2019). Zatím tak nemáme důvod měnit náš pohled na celoroční EBITDA, kterou predikujeme poblíž hranice 950 mil. Kč. Tím pádem by zatím neměla být ohrožena ani navrhovaná letošní dividenda ve výši 13,50 Kč na akcii.

Zdroj:Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

VÝZVA ZAMĚSTNAVATELŮ: Vláda by měla do konce roku prodloužit i program Antivirus B

Ilustrativní obrázek

Firmy se na home office adaptovaly, pokles produktivity není tak velký jako na jaře

Ilustrativní obrázek

Kaufland svým zaměstnancům poděkuje odměnou ve výši 55 milionů korun

Ilustrativní obrázek

Home office či remote jsou nekorunovanými králi nejnovějšího průzkumu portálu StartupJobs. Firmy i nadále počítají s náborem

Ilustrativní obrázek

Komunikace ve firmách opět migruje do online prostředíČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy s rozdílnými výsledky

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v červených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie klesaly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX spolu s Evropou míří do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.