Vláda se pokusí znepříjemnit život lidem, kteří spoří svým dětem na důchod

09.01.2017 15:03 | fa ra | Diskuze

Vládní daňový balík, který by měli poslanci schvalovat na své nadcházející schůzi, obsahuje kromě jiného návrh na omezení některých výhod spoření v tzv. třetím důchodovém pilíři.

Ilustrační foto
Foto: Saša Uhlová

Týká se novinky, která umožňuje, aby si lidé ve věku 18 let vybrali až třetinu částky, kterou si sami naspořili, tzv. částečného odbytného. Vláda navrhuje, aby v takovém případě střadatelé přišli o daňové výhody. Poslanci ale mají na stole pozměňovací návrh svého kolegy Jaroslava Zavadila (ČSSD), který tyto výhody zachovává.

Pokud bude vyplaceno částečné odbytné, pak podle vládního návrhu ztratí klient možnost do budoucna čerpat daňové osvobození příspěvků zaměstnavatele, dodaní dosud osvobozené příspěvky hrazené zaměstnavatelem a také dodaní částky, o které si v uplynulých deseti letech díky zaplaceným příspěvkům snížil základ daně. Vláda argumentuje tím, že výplatou částečného odbytného, tedy předčasnou výplatou naspořených peněz, se naruší základní záměr, kterým je spoření na stáří. Částečné odbytné by navíc podléhalo srážkové dani z příjmů jako příjem z kapitálového majetku.

Možnost výplaty částečného odbytného se dostala do zákona předloni, když poslanci rozhodli o zrušení druhého důchodového pilíře. Poslanec Zavadil se svým stranickým kolegou Václavem Votavou tak chtěli zatraktivnit třetí pilíř. Lidé ve věku 18 let by si mohli podle jejich návrhu jednorázově vybrat až třetinu částky, kterou si sami naspořili. Podmínkou by bylo to, že spoří nejméně deset let a v posledních dvou letech nezměnili penzijní společnost. Peníze by jim tak mohly sloužit třeba na studium.

Zavadil již dříve ve Sněmovně označil vládní záměr omezit výhody částečného odbytného za hloupý. Varuje, že povede k poklesu zájmu a důvěry veřejnosti ve vztahu k doplňkovému penzijnímu spoření. Se svým návrhem na zachování výhod uspěl v rozpočtovém výboru, který ho doporučil schválit.

Zdroj:čtk
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Odchod do důchodu: současnost vs. budoucnost

Penzijní spoření má přes 15 tisíc dětí. Dává to smysl?

Ilustrační foto

Ve třetím důchodovém pilíři letos ubylo 15 tisíc lidí

Ilustrační foto

Pouze tři z osmi transformovaných penzijních fondů překonaly loni inflaci

VIDEO: Zajištění na odchod do důchodu

Ilustrační foto

Důchod a podnikání: Podnikání v důchodu či těsně před důchodem se věnuje v ČR až pětina lidí starších 61 letČti více

Ceny bytů a domů v Česku v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly nadprůměrně

Ilustrační foto

Úroková sazba hypoték stoupla jen nepatrně, klientů je stále hodně

Ilustrační foto

Účtenková loterie se spustí 1. října, první slosování bude v půlce listopadu

Ilustrační foto

Kolik utratí průměrná česká domácnost? A co nás stojí nejvíce peněz?

Ilustrační foto

Zdravotní pojišťovny uhradí část nákladů na ošetření v zahraničí, bez cestovního pojištění však utrpíte finanční ztrátu

Ilustrační foto

Sněmovna schválila dohodu mezi ČR a Belize o výměně informací v daňových záležitostech

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.