Vítejte v Číně, první bezhotovostní zemi světa

15:44 | wa pe | Diskuze

Rostoucí obliba mobilních plateb WeChat Pay a Alipay v Číně je důvodem, proč mnohdy v zemi za hotovost už nenakoupíte. 

Foto: Harald Groven

Rychlost s jakou Číňané opouští klasické bankovky a mince je zarážející. Ze statistik Hillhouse Capital vyplývá, že objem čínských mobilních plateb se letos více jak zdvojnásobil z 5 bilionů v roce 2016. Tento trend vítá i centrální čínská vláda, které mobilní platby umožňují pohodlný sběr informací o finanční situaci a spotřebních návycích obyvatel země.

Prostřednictvím chytrého mobilního telefonu dnes v čínských městech zaplatíte vše od návštěvy muzea, přes oběd v restauraci až po suvenýry z drobného obchůdku na rohu. Dokonce i místní prý vtipkují, že žebráci namísto drobných vítají spíše platby QR kódy. Důvodem takto rapidního nástupu mobilních plateb je nejenom masové rozšíření chytrých telefonů, ostatně ty dnes najdeme takřka všude, ale paradoxně zaostalost čínského finančního trhu.

Absence klasických poskytovatelů finančních služeb na mnoha místech Číny motivovala obyvatele k hledání alternativ, které našli u aplikací Wechat Pay a Alipay. Čína tak přeskočila mezikrok, kterým jsou platební karty a masově přechází na mobilní transakce. Trh s nimi je v Číně ovládán především společnostmi Tencent (WeChat Pay) a Ant Financial (Alipay). Zatímco první uvedená společnost kontrolovala v prvním kvartálu 54 % čínského trhu, WeChat Pay ovládala 40 %.

Trend se navíc úspěšně přelévá do dalších oblastí jihovýchodní Asie. Čínští turisté se v zahraničí čím dál častěji domáhají mobilních plateb a obchodníci se jim snaží vyjít vstříc. Podle deníku Nikkei dosáhne v Japonsku do konce roku počet obchodníků přijímajících platby přes Alipay počtu 45 000.  

Primárně komunikační aplikace WeChat společnosti Tencent má 963 milionů měsíčních uživatelů a v rámci Číny neotřesitelnou pozici. Oproti tomu Anti Financial Services, dceřiná společnost Alibaba se může pochlubit 520 miliony uživatelů. Výhodou těchto systémů jsou především nízké náklady na jejich provoz, ke kterému nepotřebují čtečky karet či komunikaci s bankou.

Tento vývoj má však i své stinné stránky. To co je pro místní výrazné zjednodušení, může pro zahraničního turistu v Číně představovat vážnou komplikaci. Vzhledem k rozšíření služby alternativního taxi Didi, jejíž řidiči používají výhradně WeChat, je skoro nemožné nechat se svézt bez čínského bankovního účtu. Údajně je také problém zaplatit během nočních směn hotovostí v některých restauracích McDonald's China, to však vedení společnosti odmítá.

Rozvoj mobilních plateb s sebou přirozeně nese také akumulaci osobních dat stovek milionů spotřebitelů v rukou pouhých dvou společností. Kritici poukazují především na skutečnost, že Tencent a Alibaba patrně nebudou čínským úřadům bránit v přístupu k těmto potenciálně nedocenitelným údajům.   

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Visa podporuje prodloužení projektu Česko platí kartou, na který nově dosáhnou i veřejné instituce

Ilustrativní obrázek

Pandemie udělala z online nakupování nezbytnost

Ilustrativní obrázek

Korona mění retail. Jedním ze současných trendů je rozvoj on-line tržišť

Ilustrativní obrázek

Pandemie mění vánoční zvyklosti Čechů, zjistil Fair Credit

Ilustrativní obrázek

Týden po zavření provozoven: AAA AUTO prodalo on-line polovinu aut oproti běžnému stavu

Ilustrativní obrázek

Celní broker Gerlach bezplatně odbavil humanitární pomoc Číně zasažené koronavirem.Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Čtvrtina Čechů drží úspory na běžném účtu nebo v hotovosti

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.