Virtuální měna vytvořená původně z recese má už tržní kapitalizaci v řádu miliard

09:10 | Ne Ro | Diskuze

Dogecoin je kryptoměna založená na litecoinu, v jejímž logu vystupuje pes plemene Shiba ze známého internetového memu. Internetový mem představuje nějaký internetový fenomén, respektive je označením pro myšlenkový koncept, jenž se šíří za pomoci internetu. Tržní kapitalizace dogecoinu momentálně činí již více než dvě miliardy amerických dolarů.

Ilustrativní obrázek
Foto: Alexas_fotos

Zakladatelé dogecoinu, Bill Markus a Jackson Palmer, se obávají, že by nevídaně rychlý růst tržní kapitalizace dogecoinu mohl signalizovat celkovou přebujelost trhu s virtuálními měnami. Tržní kapitalizace dogecoinu přitom teprve o Vánocích poprvé ve své historii překročila práh 1 miliardy USD. A v neděli se už přehoupla přes 2 miliardy USD. V době psaní tohoto textu se jeden dogecoin obchodoval za 0,018 USD. To představuje nárůst o 800 %, uvážíme-li, že ještě počátkem prosince loňského roku jeho kurz byl 0,002 USD.

Zdroj: Coinmarketcap.com

Zakladatelé dogecoinu přitom zamýšleli tuto virtuální měnu vytvořit jen jako vtip, z recese. To je také důvod, proč Jack Palmer při pohledu na rapidně rostoucí tržní kapitalizaci dogecoinu varuje před bublinou na trhu s virtuálními měnami. Pro Coindesk Palmer uvedl, že sice má důvěru ve schopnosti vývojářů dogecoinového jádra, stabilitě a bezpečnosti jeho softwaru, nicméně se pozastavuje nad tím, v jakém stavu se nachází trh s virtuálními měnami jakožto celek. Mnohé z existujících kryptoměn prý totiž za poslední dva roky nezveřejnily jedinou aktualizaci svého softwaru, a přitom se nezřídka honosí tržní kapitalizací vyšší než 1 miliarda USD.

Také Wall Street už začíná bít na poplach a varuje před vznikem investiční kryptobubliny. Hlavní ekonom UBS, Paul Donovan, dokonce prohlásil, že virtuální měny jsou zde proto, aby vytvořily investiční bublinu takových rozměrů, že nadobro znemožní vznik jakýchkoli dalších investičních bublin v budoucnosti. Pokud není zdvacetinásobení hodnoty bitcoinu během pouhých dvou let - a to při absenci jakéhokoli fundamentálního ekonomického krytí - investiční bublinou, tak co už, táže se rétoricky Donovan.

Když před několika lety Palmer a Markus dogecoin vytvářeli, moc smysluplného si od toho svého počinu neslibovali, což taky svorně přiznali na Motherboard. Palmer vzpomíná, že jednoho večera neměl co na práci, tak si prostě otevřel pivko, sedl k počítači a koupil doménu dogecoin.com. Pak poprosil svého kamaráda a někdejšího programátora z IBM, Markuse, aby mu naprogramovat nějakou virtuální měnu, která by nesla tento název. Celé to nemělo být nic než pouhopouhá recese. Proto ostatně i ten název. Měl totiž připomínat svého času populární internetový mem z roku 2013, který tvořil obrázek psa plemene Shiba spolu s různými vtipnými texty, vloženými do pozadí tohoto obrázku.

Viz například:

 

Source: doge DailyEdge.ie

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

CoinBank: Hackerské útoky nesnížily hodnotu kryptoměn

Ilustrativní obrázek

Další jihokorejská kryptoburza byla napadena hackery

Ilustrativní obrázek

Průzkum: Stále více Čechů volí alternativní formy investic

Ilustrativní obrázek

Poslanec pirátské strany těžil ve služebním bytě kryptoměnu. Výtěžek věnuje charitě

Ilustrativní obrázek

Úřady v USA vyšetřují možné manipulace s cenou kryptoměn

Ilustrativní obrázek

Své akcie nabídnou na burze čínští výrobci těžebních strojů na kryptoměnyČti více
Ilustrativní obrázek

Americké akcie uzavřely poslední obchodní seanci týdne smíšeně

Ilustrativní obrázek

Kartel OPEC rozhodl. Ropa bude drahá

Ilustrativní obrázek

UK: Sazby beze změny, komentář analytika

Ilustrativní obrázek

Internetoví giganti kritizují Evropskou komisi

Ilustrativní obrázek

Airbus pohrozil Velké Británii kvůli brexitu

Ilustrativní obrázek

Americká NSA přesunula všechna data do cloudu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.