Virtuální měna vytvořená původně z recese má už tržní kapitalizaci v řádu miliard

09:10 | Ne Ro | Diskuze

Dogecoin je kryptoměna založená na litecoinu, v jejímž logu vystupuje pes plemene Shiba ze známého internetového memu. Internetový mem představuje nějaký internetový fenomén, respektive je označením pro myšlenkový koncept, jenž se šíří za pomoci internetu. Tržní kapitalizace dogecoinu momentálně činí již více než dvě miliardy amerických dolarů.

Ilustrativní obrázek
Foto: Alexas_fotos

Zakladatelé dogecoinu, Bill Markus a Jackson Palmer, se obávají, že by nevídaně rychlý růst tržní kapitalizace dogecoinu mohl signalizovat celkovou přebujelost trhu s virtuálními měnami. Tržní kapitalizace dogecoinu přitom teprve o Vánocích poprvé ve své historii překročila práh 1 miliardy USD. A v neděli se už přehoupla přes 2 miliardy USD. V době psaní tohoto textu se jeden dogecoin obchodoval za 0,018 USD. To představuje nárůst o 800 %, uvážíme-li, že ještě počátkem prosince loňského roku jeho kurz byl 0,002 USD.

Zdroj: Coinmarketcap.com

Zakladatelé dogecoinu přitom zamýšleli tuto virtuální měnu vytvořit jen jako vtip, z recese. To je také důvod, proč Jack Palmer při pohledu na rapidně rostoucí tržní kapitalizaci dogecoinu varuje před bublinou na trhu s virtuálními měnami. Pro Coindesk Palmer uvedl, že sice má důvěru ve schopnosti vývojářů dogecoinového jádra, stabilitě a bezpečnosti jeho softwaru, nicméně se pozastavuje nad tím, v jakém stavu se nachází trh s virtuálními měnami jakožto celek. Mnohé z existujících kryptoměn prý totiž za poslední dva roky nezveřejnily jedinou aktualizaci svého softwaru, a přitom se nezřídka honosí tržní kapitalizací vyšší než 1 miliarda USD.

Také Wall Street už začíná bít na poplach a varuje před vznikem investiční kryptobubliny. Hlavní ekonom UBS, Paul Donovan, dokonce prohlásil, že virtuální měny jsou zde proto, aby vytvořily investiční bublinu takových rozměrů, že nadobro znemožní vznik jakýchkoli dalších investičních bublin v budoucnosti. Pokud není zdvacetinásobení hodnoty bitcoinu během pouhých dvou let - a to při absenci jakéhokoli fundamentálního ekonomického krytí - investiční bublinou, tak co už, táže se rétoricky Donovan.

Když před několika lety Palmer a Markus dogecoin vytvářeli, moc smysluplného si od toho svého počinu neslibovali, což taky svorně přiznali na Motherboard. Palmer vzpomíná, že jednoho večera neměl co na práci, tak si prostě otevřel pivko, sedl k počítači a koupil doménu dogecoin.com. Pak poprosil svého kamaráda a někdejšího programátora z IBM, Markuse, aby mu naprogramovat nějakou virtuální měnu, která by nesla tento název. Celé to nemělo být nic než pouhopouhá recese. Proto ostatně i ten název. Měl totiž připomínat svého času populární internetový mem z roku 2013, který tvořil obrázek psa plemene Shiba spolu s různými vtipnými texty, vloženými do pozadí tohoto obrázku.

Viz například:

 

Source: doge DailyEdge.ie

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jdou si už medvědi pro bitcoin?

Ilustrativní obrázek

Cena bitcoinu klesá pod 12 000 dolarů

Ilustrativní obrázek

Podle představitele čínské centrální banky by mělo být centralizované obchodování s kryptoměnami zakázané

Ilustrativní obrázek

Pesimistův průvodce roky 2018–2028. Co nejhoršího může investory potkat v příští dekádě a jak se připravit

Ilustrativní obrázek

Představitelé singapurské centrální banky doufají, že případný krach kryptoměn nezlomí důvěru trhu v technologii blockchain

Ilustrativní obrázek

Jižní Korea: Plán na zákaz trhu s kryptoměnami ještě nebyl schválenČti více
Ilustrativní obrázek

Analytici z Credit Suisse zvýšili doporučení pro akcie Goldcorp

Ilustrativní obrázek

Proč je tak důležitá petice proti regulaci bitcoinu v Jižní Koreji?

Ilustrativní obrázek

Ferrari pracuje na elektrické superkáře

Ilustrativní obrázek

Některé vlády hrozí regulací kryptoměn včetně bitcoinu a některé akcie se propadají

Ilustrativní obrázek

Analytici z Wells Fargo zvýšili doporučení pro akcie Gilead Sciences

Ilustrativní obrázek

Pár EUR/USD posiluje víc, než by si ECB představovala

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.