Vidina dřívějšího zvýšení sazeb v USA nahrála dolaru

08:30 | fa ra | Diskuze

Během včerejšího obchodování společná evropská měna nejprve marně hledala trend. Vystoupení dvou zástupců Fedu, Williamse a Lockharta, však nekompromisně poslalo kurz eura směrem dolů. Ti prohlásili, že inflace ve Spojených státech a ekonomický růst by měly umožnit dvojí až trojí zvýšení sazeb v letošním roce.

Foto: Web4Trader

Přestože podle ekonomů SG je takovýto krok nepravděpodobný a ostatně ani trh s touto variantou nepočítá (pravděpodobnost zvýšení sazeb v červnu vidí na 12 %), zdá se, že se Fed bude snažit bojovat s příliš holubičím naladěním trhu a bude ho postupně na zvýšení sazeb připravovat. Kurz USD/EUR se dnes ráno obchoduje na úrovni 1,129 USD/EUR, zatímco ještě včera odpoledne se nacházel na hladině 1,134 USD/EUR.

Ve Spojených státech bude dnes zveřejněn záznam z posledního zasedání americké centrální banky (z 26. - 27. dubna). Ta hned po jeho skončení prohlásila, že bude bedlivě monitorovat inflační indikátory, globální ekonomický a finanční vývoj. V tomto duchu se tedy zřejmě ponese i celý zápis z jednání. Přestože se inflace pomalu sune směrem nahoru (1,1 % v dubnu), na červnové zvýšení sazeb to zřejmě stačit nebude. Zajímavé ovšem bude, jak se Fed postaví k ohodnocení současných rizik vůči jeho prognóze.

V eurozóně budou zveřejněna pouze finální inflační data. Podle ekonomů SG bude dubnová inflace potvrzena na úrovni -0,2 % y/y. V záporném teritoriu se spotřebitelské ceny budou držet až do konce června. Stoupat by měly začít v Q3 16, a to díky efektům statistické základny a vyšším cenám ropy v eurovém vyjádření.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.