Viceguvernér Mora:

15:45 | E V | Diskuze

Viceguvernér České národní banky (ČNB) Marek Mora pokládá za nejpravděpodobnější scénář pro letošní rok stabilní či mírně vyšší úrokové sazby.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Má za to, že současná inflace překračující cíl centrální banky není nic dramatického, uvedl pro ČT24 a přepisuje agentura Reuters.

ČNB na pěti minulých měnových zasedáních ponechala úrokové sazby beze změny, když váží mezi domácími inflačními tlaky a zahraničními nejistotami dopadajícími na otevřenou českou ekonomiku.

Spotřebitelské ceny v listopadu i prosinci meziročně rostly o více než 3 % a inflace tak překročila toleranční pásmo centrální banky. Členové bankovní rady včetně guvernéra Jiřího Rusnoka však považují tento vývoj za dočasný a nevyžadující bezprostřední utažení sazeb.

 
"Není to pro centrální banku žádná dramatická zpráva," uvedl Mora v pondělí večer v rozhovoru pro Byznys ČT24 s odkazem na údaje statistického úřadu z téhož dne, podle nichž meziroční růst cen v prosinci zrychlil na 3,2%.

"Nejpravděpodobnější varianta pro mě je něco mezi stabilitou a mírným zvýšením (úrokových sazeb). To znamená, že já bych neviděl ani v horizontu jednoho roku prostor pro snižování sazeb," řekl viceguvernér.

Příští měnové zasedání bankovní rady ČNB se koná 6. února, kdy budou mít její členové k dispozici také novou makroekonomickou prognózu centrální banky. Při rozhodování o možném zvýšení sazeb vidí Mora ve hře několik faktorů.

"Za mě, pokud dojde k tomu, že ty známky zahraničního oživení budou setrvávat, že zahraniční vývoj bude spíše optimistický, tak bych si dovedl představit, že bych se začal znovu přiklánět ke zvyšování úrokových sazeb a ten čistě český vývoj bych považoval za nějakou dočasnou epizodu," řekl.

"Nicméně je tam další faktor a to je kurz... ve chvíli, kdy kurz posiluje, v poslední době celkem svižně, tak to je samozřejmě zase faktor, který by mě v tom zvyšování sazeb brzdil, protože sám odpracuje to, co by měly udělat sazby," soudí Mora.

 

(Zdroj: ČT24, Reuters/Refinitiv)

 

Zdroj:Kurzy.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Citigroup výsledky za 2Q překonala analytické odhady

Ilustrativní obrázek

Huawei zveřejnila hospodářské výsledky za první pololetí 2020

Ilustrativní obrázek

Pandemie přinutila Čechy změnit přístup k penězům, chystají se na „druhou vlnu“

Ilustrativní obrázek

Tempo nárůstu výdajů na léčbu diabetiků klesá, jejich počet v ČR roste

Ilustrativní obrázek

Pololetní obrat české e-commerce se meziročně zvýšil o třetinu na 83 miliard korun

Ilustrativní obrázek

O autobazary s certifikací kvality mají kupující zájemČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX ztrácí 2 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v úterý oslaboval

Ilustrativní obrázek

Zlatý index: ČNB v červnu navýšila devizové rezervy o 1,2 tuny zlata

Ilustrativní obrázek

Německý DAX na úvod týdne posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region odstartoval týden růstem

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.