Více než polovina Čechů se při ztrátě zaměstnání spoléhá při placení účtů na stát

15:15 | E V | Diskuze

Po skončení vládních podpůrných programů očekávají odborníci velké přesuny zaměstnanců mezi obory.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Podle průzkumu Providentu se 58 % Čechů při ztrátě zaměstnání plánuje spoléhat na státní podporu jako na hlavní zdroj financí. Při hledání nové práce by pak 55 % dotázaných zvažovalo rekvalifikační kurz. Polovina z nich by jej pak hradila z úspor.

Omezení plynoucí z pandemie mají za následek velké změny na pracovním trhu. Došlo k utlumení mnoha oborů, především v oblasti turismu (hotely, restaurace), jsou zavřené obchody a nefungují služby. „Stovky tisíc zaměstnaných či podnikajících v těchto oborech nyní žije z úspor a vládní pomoci, která udržuje uměle vyšší zaměstnanost. To však není dlouhodobě udržitelné. Omezení ještě nějakou dobu potrvají a rozvolňování bude probíhat postupně. Ani poté však nedojde k rychlému obnovení na předkoronavirovou úroveň. V okamžiku ukončení podpůrných programů tak klesne počet pracovních míst v mnoha odvětvích. Očekáváme proto velké přesuny mezi obory a nárůst zájmu o rekvalifikační programy,“ říká Luboš Kratochvíl, analytik společnosti Provident.

 

Nejvyšší zájem o rekvalifikace je u lidí ve věku 45 54 let

Při hledání nového zaměstnání by podle průzkumu Providentu zvažovalo rekvalifikaci 55 % oslovených. Odmítavější jsou muži, změnu oboru jich zavrhuje 27 %, zatímco u žen jen 18 %. Nejčastěji by pak rekvalifikaci volili lidé ve věku 45  54 let, zvažovalo by jí 62 % dotázaných. „Díky rekvalifikaci si lidé mohou vybírat z většího množství pracovních nabídek. Další vzdělávání pomůže i psychicky, nezaměstnaný člověk získá ztracenou sebedůvěru, vidí tolik potřebné světlo na konci tunelu. Pravidelná docházka (i online) také pomůže s udržením denního režimu. Ukážete případnému zaměstnavateli snahu a úsilí, což je cenná vlastnost,“ radí Kateřina Brikciová, koučka a psychoterapeutka.

 

Změnu oboru by polovina lidí platila z úspor

Situace, ve které se mnoho lidí bez práce nyní nachází, je velmi složitá. Nedostali se do ní vlastním přičiněním a vlastně neumí požádat o pomoc. To potvrzují i odpovědi na otázku, z čeho by lidé případné rekvalifikace hradili. Polovina by spoléhala na úspory, úvěr naopak zvažuje jen bezmála 5 %. I ve skupině lidí bez úspor by se jich nejvíce (41 %) obrátilo na žádost o pomoc k rodině. „O úhradu rekvalifikace je přitom možné požádat Úřad práce. V případě, že úřad kurz sám uchazeči o práci přidělí, může mu dokonce vyplácet podporu, ze které dotyčný žije, než kurz dokončí,“ radí Luboš Kratochvíl z Providentu.

 

 

Nebojte se říct o pomoc, rekvalifikaci může proplatit úřad práce

Rekvalifikační kurz si může každý vybrat a zaplatit sám. Může ho ale hradit i zaměstnavatel, ke kterému se uchazeč zaváže nastoupit. Je možné využít i nabídek Úřadu práce, kde buď proplatí vybraný kurz, nebo jej sami vyberou a zařídí. Více informací najdete na www.uradprace.cz/rekvalifikace.

Některé rekvalifikace je možné absolvovat i na dálku, což je v současné epidemiologické situaci výhoda. Třeba Centrum služeb v podnikání nabízí kurzy začínající v březnu a dubnu 2021 online formou živého vysílání. Např. tříměsíční kurz v oboru účetnictví stojí 12 000 korun, ale může jej zaplatit i Úřad práce.

Podle údajů Úřadu práce ČR se v roce 2020 účastnilo rekvalifikačního kurzu 8 069 uchazečů o zaměstnání. Nejčastější byly kurzy zaměřené na získání řidičských průkazů, kurzy pro pracovníky v sociální oblasti a kurzy základních počítačových dovedností. Úřad práce poskytl na rekvalifikace v loňském roce přes 71 milionů korun. „V nejbližších letech očekáváme o rekvalifikace řádově vyšší zájem, na to však není současný systém kapacitně připraven. Pokud tedy změnu oboru někdo zvažuje, doporučuji neváhat,“ říká Luboš Kratochvíl.

 

O průzkumu      

Společnost Provident Financial realizovala průzkum ve spolupráci s výzkumnou agenturou NMS Market Research. Sběr dat probíhal online v rámci Českého národního panelu na konci června 2020. Celkem bylo dotazováno 600 lidí napříč celou Českou republikou.  

O společnosti Provident

Společnost Provident Financial s.r.o. působí na českém trhu již 24 let a od vstupu na trh poskytla úvěr už miliónu klientů. Za transparentních podmínek nabízí hotovostní i bezhotovostní půjčky, které jsou bezúčelové, bez ručitele a bez skrytých poplatků. V České republice zajišťuje zázemí společnosti 400 zaměstnanců a na 800 obchodních zástupců. Provident je členem České leasingové a finanční asociace, patronem Britské obchodní komory a díky své odpovědné péči o zaměstnance a pracovní podmínky je opakovaným držitelem evropského ocenění Top Employer a signatářem Charty diversity. www.provident.cz

 

Mezinárodní skupina International Personal Finance (IPF), mateřská společnost českého Providentu, vznikla v roce 2007 oddělením od britské společnosti Provident Financial plc. Ta působí ve Velké Británii již od roku 1880. IPF pod obchodním označením Provident v současnosti působí v 11 zemích světa: v České republice, Polsku, Maďarsku, Rumunsku, Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Finsku, Španělsku, Austrálii a v Mexiku. Prostřednictvím své sítě 16 700 obchodních zástupců poskytuje služby 1,7 milionům zákazníků a zaměstnává skoro 7 000 lidí. IPF je kotována na londýnské burze cenných papírů od svého vzniku (IPF.L).  www.ipfin.co.uk

Zdroj:Hana Burečková, AMI Communications
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Rok života pryč! Co nám covid dal a vzal?

Ilustrativní obrázek

Průzkum: Jak přežili drobní podnikatelé lockdown a co si nově myslí o rizicích podnikání?

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 9.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 8.4.2021

Ilustrativní obrázek

Podle ankety Profesia se 22 % lidí bojí, že přijde o práci a nebude mít na splátky

Ilustrativní obrázek

Návrh na zkrácení týdenní pracovní doby je zneužití legislativní nouzeČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Pražská burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 15.4.2021

Ilustrativní obrázek

Čtvrtina Čechů drží úspory na běžném účtu nebo v hotovosti

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.