Vesmírný průmysl už představuje 2 % HDP Lucemburska. Země podporuje společnosti plánující těžit komodity ve vesmíru

09:11 | wa pe | Diskuze

Unikátní legální rámec umožňuje Lucembursku lákat do země množství společností, které plánují těžbu komodit ve vesmíru. Již dnes podle místopředsedy vlády a zároveň ministra hospodářství Etienna Schneidera země odvozuje 2 % svého HDP z vesmírného průmyslu.

Foto: NASA

Místopředseda lucemburské vlády Etienne Schneider na letošní konferenci New Worlds 2017 v Austinu představil jedinečný model, který evropskému miniaturnímu státu umožnil stát se vedoucí silou v rámci rané fáze komerčního využití vesmíru. Lucembursko, které je počtem obyvatel dvakrát menší než Praha, dnes odvozuje 2 % svého hrubého domácího produktu z vesmírného průmyslu, uvedl Schneider. V roce 2016 přitom HDP země činilo 61 miliard USD. 

Lucembursko začalo s rozvíjením své iniciativy vesmírného průmyslu přibližně před třiceti lety. Již v roce 1985 země uzavřela partnerství s provozovatelem satelitů SES. Podobně liberální přístup a podnikatelsky příznivé prostředí, které zemi pomohly s rozvinutím jejího finančního sektoru, se Lucembursko rozhodlo uplatnit také v případě dynamicky se rozvíjejícího vesmírného průmyslu. Například byl vytvořen inkubátor pro takto zaměřené startupy, které mohou navíc získat počáteční investice ze státem zřízeného fondu.

Schneider uvádí, že v Lucembursku nyní působí 70 společností se zaměřením na těžbu surovin ve vesmíru. Cílem iniciativy je učinit z velkovévodství evropské centrum pro exploraci a využití komodit pocházejících mimo planetu Zemi. Zároveň však přiznává, že drtivá většina z nich teprve čeká na to, až vykáže zisk. Jmenoval například společnosti s ústředím v USA, Deep Space Industries a Planetary Resources či japonskou ispace inc. Podíl tohoto sektoru na celkovém ekonomickém výkonu země bude podle ministra 10 až 15 let stagnovat než dosáhne potenciálně až 5 %.  

Základním kamenem iniciativy je unikátní legální rámec, který upravuje licenci pro těžbu surovin ve vesmíru. Jedinou další zemí, která disponuje podobnými zákony, jsou Spojené státy americké. V principu jde především o vlastnictví těžených komodit. Lucembursko a Spojené státy přiznávají soukromým společnostem majetková práva na již vytěžené suroviny pocházející z vesmíru. Pouze tak se podle ministra podaří nalákat soukromý rizikový kapitál do podobně ambiciózních projektů.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Experti UBS varují: Obchodní válka se negativně dotkne především průmyslových komodit a cen energií

Ilustrativní obrázek

Cena zlata opustila třítýdenní maximum

Ilustrativní obrázek

Společnost Eni potvrdila objev naleziště zemního plynu u Kypru

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste v reakci na zprávy o tenčících se zásobách v USA

Ilustrativní obrázek

Glencore: Produkce mědi loni klesla

Ilustrativní obrázek

Total objevil důležité naleziště ropy v Mexickém zálivuČti více
Ilustrativní obrázek

Rio Tinto pokračuje ve zbavování se australských uhelných dolů

Ilustrativní obrázek

Microsoft nakoupí solární energii ve Virginii

Ilustrativní obrázek

Cena ropy posiluje v reakci na pokles zásob v USA

Ilustrativní obrázek

Čína plánuje zavést odvetná cla na zemědělské produkty dovážené z USA

Ilustrativní obrázek

Cena zlata se před zasedáním FEDu blíží svým letošním minimům

Ilustrativní obrázek

Cena ropy posiluje kvůli rostoucímu napětí na Blízkém východě a poklesu těžby ve Venezuele

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.