Vesmírný průmysl už představuje 2 % HDP Lucemburska. Země podporuje společnosti plánující těžit komodity ve vesmíru

09:11 | wa pe | Diskuze

Unikátní legální rámec umožňuje Lucembursku lákat do země množství společností, které plánují těžbu komodit ve vesmíru. Již dnes podle místopředsedy vlády a zároveň ministra hospodářství Etienna Schneidera země odvozuje 2 % svého HDP z vesmírného průmyslu.

Foto: NASA

Místopředseda lucemburské vlády Etienne Schneider na letošní konferenci New Worlds 2017 v Austinu představil jedinečný model, který evropskému miniaturnímu státu umožnil stát se vedoucí silou v rámci rané fáze komerčního využití vesmíru. Lucembursko, které je počtem obyvatel dvakrát menší než Praha, dnes odvozuje 2 % svého hrubého domácího produktu z vesmírného průmyslu, uvedl Schneider. V roce 2016 přitom HDP země činilo 61 miliard USD. 

Lucembursko začalo s rozvíjením své iniciativy vesmírného průmyslu přibližně před třiceti lety. Již v roce 1985 země uzavřela partnerství s provozovatelem satelitů SES. Podobně liberální přístup a podnikatelsky příznivé prostředí, které zemi pomohly s rozvinutím jejího finančního sektoru, se Lucembursko rozhodlo uplatnit také v případě dynamicky se rozvíjejícího vesmírného průmyslu. Například byl vytvořen inkubátor pro takto zaměřené startupy, které mohou navíc získat počáteční investice ze státem zřízeného fondu.

Schneider uvádí, že v Lucembursku nyní působí 70 společností se zaměřením na těžbu surovin ve vesmíru. Cílem iniciativy je učinit z velkovévodství evropské centrum pro exploraci a využití komodit pocházejících mimo planetu Zemi. Zároveň však přiznává, že drtivá většina z nich teprve čeká na to, až vykáže zisk. Jmenoval například společnosti s ústředím v USA, Deep Space Industries a Planetary Resources či japonskou ispace inc. Podíl tohoto sektoru na celkovém ekonomickém výkonu země bude podle ministra 10 až 15 let stagnovat než dosáhne potenciálně až 5 %.  

Základním kamenem iniciativy je unikátní legální rámec, který upravuje licenci pro těžbu surovin ve vesmíru. Jedinou další zemí, která disponuje podobnými zákony, jsou Spojené státy americké. V principu jde především o vlastnictví těžených komodit. Lucembursko a Spojené státy přiznávají soukromým společnostem majetková práva na již vytěžené suroviny pocházející z vesmíru. Pouze tak se podle ministra podaří nalákat soukromý rizikový kapitál do podobně ambiciózních projektů.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Experti UBS varují: Obchodní válka se negativně dotkne především průmyslových komodit a cen energií

Ilustrativní obrázek

Cena zlata opustila třítýdenní maximum

Ilustrativní obrázek

Společnost Eni potvrdila objev naleziště zemního plynu u Kypru

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste v reakci na zprávy o tenčících se zásobách v USA

Ilustrativní obrázek

Glencore: Produkce mědi loni klesla

Ilustrativní obrázek

Total objevil důležité naleziště ropy v Mexickém zálivuČti více
Ilustrativní obrázek

Letošní úroda je podprůměrná. Nedařilo se obilovinám, bramborám, cukrovce ani máku

Ilustrativní obrázek

Pohonné hmoty výrazně zdražují. Cena nafty se přibližuje ceně benzínu

Ilustrativní obrázek

Hurikán Michael, který nyní dosahuje čtvrté kategorie a hrozí zničit značnou část Floridy, aktivizoval býky na zemním plynu

Ilustrativní obrázek

Proč zlato marně čeká na „come-back“

Ilustrativní obrázek

Raketový růst ceny ropy nebere konce. Řidiči se musí připravit na zdražování pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Cena ropy se přehoupla přes 81 dolarů za barel. Pohonné hmoty zdraží

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.