Velkým bankám v USA klesají zisky. Nízká cena ropy ohrožuje splácení úvěrů

02.06.2016 14:41 | wa pe | Diskuze

Nízká cena ropy již delší dobu sužuje energetický sektor v USA, který aktuálně zažívá vlnu bankrotů. Ztrátu zisků ve výši 2 % nyní hlásí i velké banky v USA, které energetickým společnostem poskytly značné úvěry.

Foto: Public Domain

 

Těžba, zpracování a distribuce ropy jsou činnosti náročné na kapitálové výdaje, což  vyžaduje velké množství úvěrů, které energetické společnosti každoročně čerpají. Nízká cena ropy od poloviny roku 2014 se dnes projevuje nejenom poklesem investic,  ale také problémy bank, jejichž věřitelé mají potíže se splácením. Zisky velkých bank v USA klesly v prvním čtvrtletí na 39,1 miliardy USD ve srovnání se stejným obdobím předcházejícího roku, kdy dosahovaly 39,8 miliardy USD.

Podle údajů Federal Deposit Insurance Corp. došlo ve čtvrtletí k nejvyššímu nárůstu objemu problémových úvěrů od roku 1987 a to o 65,1 %. Velkou část z nich tvořily právě půjčky energetickému sektoru, který se díky nízkým cenám ropy dostal do vážných potíží s refinancováním. Mnohé menší společnosti již v USA narazily na svůj úvěrový strop a hrozí jim bankrot. Poměr dluhu ku EBITDA mnoha těžařů ropy v USA se blíží hodnotě 7,0.

Méně ochotni půjčovat jsou například ve Wells Fargo, kde omezily objem půjček energetickému sektoru o celých 66 %. Pro banku je přitom sektor významným zdrojem příjmů s výší již poskytnutého úvěru 17,8 miliardy USD. Banka navíc ohlásila, že navýší svou 1,7 miliardy USD vysokou rezervu určenou k pokrytí problémových půjček těžařů ropy a zemního plynu.

Někdy v průběhu tohoto měsíce by americký FED měl zveřejnit výsledky zátěžového testu největších finančních institucí v USA. Podobné testy jsou každoročně prováděny také v Evropské unii a mají za cíl zhodnotit finanční kondici největších bank pro případ krize srovnatelné s rokem 2008, kdy došlo k pádu Lehman Brothers. Někteří analytici odhadují, že minimálně jedna až dvě velké banky v USA budou mít potíže v testu obstát, avšak teprve po zveřejnění jeho výsledků bude jasné, nakolik se současná situace na globálních trzích s ropou na bankovním sektoru skutečně podepsala.

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.