Velké české společnosti investují v zahraničí především do energetiky a hazardu

20:40 | wa pe | Diskuze

Výběr velkých akvizic českých firem v zahraničí; řazeno abecedně (rodinná investiční společnost R2G se podle serveru IHNED.cz dohodla na převzetí firmy z oboru netkaných textilií First Quality Nonwovens v USA a Číně):

Ilustrativní obrázek
Foto: Stefan Schweihofer

Agrofert - Chemicko-potravinářský gigant vybudovaný premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO), který ho kvůli politické kariéře převedl do svěřenských fondů, je v zahraničí aktivní především v Maďarsku, na Slovensku a v Německu, kde například v roce 2013 koupil jednoho z největších zdejších pekárenských řetězců Lieken.

Alba-Metal - Tuzemská strojírenská firma otevřela v roce 2013 svoji pobočku nedaleko Atlanty v USA. Počáteční investice firmy se pohybovala kolem 2,5 milionu dolarů (54,5 milionu korun).

Avast - V roce 2015 zakoupila česká antivirová firma vývojářskou softwarovou společnost Remotium z kalifornského Silicon Valley. Transakce spolu s plánovanými investicemi měla Avast vyjít na více než 50 milionů dolarů (zhruba 1,2 miliardy Kč).

Česká zbrojovka - Největší tuzemský výrobce střelných zbraní získal v roce 2005 prostřednictvím své dceřiné firmy CZ-USA kontrolu nad známým americkým výrobcem krátkých palných zbraní Dan Wesson. Bližší detaily o transakci nebyly zveřejněny.

ČEZ - Státní energetická společnost nakupovala především na Balkáně, ale i například v Turecku, Polsku a Německu. Některé z investic již ale opět prodala. Například v roce 2004 koupila tři bulharské distribuční firmy za 281,5 milionu eur (nyní asi 7,1 miliardy korun), letos tato aktiva prodala. Nyní má ČEZ dceřiné společnosti v osmi zemích - v Turecku, Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Německu a ve Francii.

Energetický a průmyslový holding (EPH) - Společnost většinově vlastněná Danielem Křetínským v současnosti zahrnuje pět desítek firem v tuzemsku, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Británii a Itálii. Například v roce 2013 EPH získal 49procentní podíl a manažerskou kontrolu ve firmě Slovenský plynárenský priemysel (SPP) od firem E.ON a GDF Suez za celkem 2,6 miliardy eur (71,5 miliardy Kč; později prodal část slovenskému státu). V roce 2016 EPH koupil zhruba dvoutřetinový podíl italské společnosti Enel ve firmě Slovenské elektrárne za 750 milionů eur (přes 20 miliard Kč; nyní drží spolu s Enel v SE 66 procent). EPH koupila i například dvě paroplynové elektrárny ve Velké Británii za zhruba 9,5 miliardy korun. V Německu vlastní těžební společnost Mibrag a spoluvlastní těžební Lausitz Energie.

Fortuna - Sázková společnost ovládaná investiční skupinou Penta loni koupila stoprocentní podíl v irské firmě Hattrick Sports Group za 85 milionů eur (2,3 miliardy korun), čímž se stala lídrem trhu v Rumunsku a expandovala do Chorvatska a Španělska. Později koupila čtyři rumunské sázkové firmy za 47 milionů eur (1,22 miliardy korun).

Kofola - Nápojářská společnost rodiny Samarasů nedávno nakupovala třeba v Polsku, Slovinsku či Chorvatsku. Firma má nyní sedm výrobních závodů v ČR, Polsku, na Slovensku, ve Slovinsku a Chorvatsku. Na jaře 2007 se Kofola dohodla na fúzi s polskou nápojářskou trojkou Hoop, jež se stala základem jejího dalšího působení v Polsku. V roce 2016 plně ovládla slovinskou firmu Radenska, která vyrábí stejnojmennou minerální vodu (server E15 uvedl, že dohromady Kofola investovala do akvizice slovinské firmy kolem 1,8 miliardy Kč).

PPF - Investiční skupina Petra Kellnera je aktivní v Evropě, Rusku, Asii i Severní Americe. V posledních letech PPF investovala do telekomunikací, průmyslu i médií. Letos v březnu firma oznámila, že se dohodla s norskou společností Telenor na koupi jejích telekomunikačních aktiv ve střední a východní Evropě. Za mobilní operátory v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku zaplatí 2,8 miliardy eur (asi 71 miliard korun).

R2G - Investiční společnost miliardáře Oldřicha Šlemra se podle dnešního oznámení dohodla na převzetí firmy z oboru netkaných textilií First Quality Nonwovens v USA a Číně. Cena se odhaduje až na 500 milionů dolarů (téměř 11 miliard Kč). Transakce je zřejmě rekordním nákupem českého investora v USA. Skupina R2G už ovládá znojemského výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, přes tuto firmu vlastní výrobní závody v Česku a Egyptě.

Sazka Group - Sázková společnost, kterou založily skupiny KKCG a EMMA Capital podnikatelů Karla Komárka a Jiřího Šmejce, vedle tuzemské loterie Sazka koupila v posledních letech podíly v rakouské loterijní firmě Casinos Austria, řecké sázkové společnosti OPAP a v italské loterii Lottoitalia. Letos v dubnu firma koupila chorvatskou společnost SuperSport, která je největším poskytovatelem sportovního sázení na tamním trhu.

Silon - Jediný tuzemský výrobce polyesterových stříží a polotovarů na výrobu kabelů a dalších výrobků otevřel letos v dubnu nový závod v americkém státu Georgia za více než 150 milionů korun.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji emisí v energetice

Ilustrativní obrázek

Skupina ČEZ podle informací deníku E15 zúžila seznam zájemců o rumunská aktiva

Ilustrativní obrázek

První blok elektrárny Temelín je opět v plném provozu

Ilustrativní obrázek

Kellnerova PPF kupuje mediální skupinu Central European Media Enterprises za 2,1 mld. USD

Ilustrativní obrázek

Bulharský antimonopolní úřad začal šetření o schválení prodeje tamních aktiv skupiny ČEZ

Ilustrativní obrázek

Energetická skupina ČEZ má již více zájemců o koupi rumunských aktivČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 uzavírá středeční seanci ztrátou -2,37%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Tesly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Nikola Corporation

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v pozitivních číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.