Velikonoční výzva Zdravého fóra

14:14 | E V | Diskuze

Vyzýváme odborníky Ministerstva zdravotnictví ČR k diskusi.

Vážený pane ministře,

vyzýváme Vás tímto ke zveřejnění všech informací, na jejichž základě uplatňuje Ministerstvo zdravotnictví, resp. Vláda České republiky, vůči svým obyvatelům plošné restrikce, poškozující fyzické i psychické zdraví dospělých i dětí, vzdělávání, kulturu i ekonomiku země. Účelem zveřejnění je zahájení opravdu široké odborné diskuse o dalším směrování naší země.

Stále větší skupině obyvatel je podezřelé, proč Vláda ČR i Vaše ministerstvo udržuje omezující opatření bez smysluplného vysvětlení i bez podpory ze strany odborné veřejnosti nejen z oblasti lékařství, ale i psychologie, sociologie, demografie, biostatistiky, ekonomie či práva.

Kategoricky odmítáme jakékoliv náznaky totalitarismu. Vláda musí svou činnost zaměřit na pomoc těm, kteří si nemohou pomoci sami. A vůči ostatním musí jít cestou vysvětlování, doporučování a zejména musí vycházet z principu osobní odpovědnosti každého z nás – obyvatel České republiky a voličů. Odmítáme praktiky, jako jsou účelové udržování strachu, vyhrožování pokračováním restrikcí či zásahy represivních složek, jakékoliv formy diskriminace a podobně.

Ačkoliv dosavadní přístup Vlády i Vašeho úřadu svědčí o opaku, stále věříme, že jako jeden z čelních představitelů státní moci budete respektovat alespoň základy právního řádu naší země. Jistě víte, že v čele našeho státu stojí lidé, nikoliv jejich zástupci – členové vlády (viz čl. 2 odst. 1 Ústavy ĆR). Jistě víte, že lidé v demokratické společnosti mají právo na informace (viz čl. 17 Listiny základních práv a svobod).

Nejen naše iniciativa opakovaně usilovala o to, aby restrikce, dlouhodobě udržované Vládou ČR, byly řádně vysvětleny, aby byly řádně odůvodněny a aby jakákoliv omezení vyplývala z odborné diskuse. Nic z toho se nikomu z nás nepodařilo dosáhnout ani prostřednictvím využití práva na informace dle zákona č. 106/1999 Sb., ani prostřednictvím soudních sporů (kdy Vaše ministerstvo dosud nikdy nepředložilo žádný relevantní odborný argument, podporující současný stav), ani prostřednictvím uplatnění práva petičního (viz iniciativu tzv. Blanického manifestu či petice lékařů).

 

S ohledem na výše zmíněné spolu se skutečností, že představujeme jednu z největších a nejvíce podporovaných iniciativ v České republice, která prosazuje návrat k právu a k normálnímu plnohodnotnému životu, Vás tímto žádáme o veřejnou diskusi i touto cestou. V první řadě Vás žádáme o následující:

  1. Žádáme o zveřejnění odborných studií a analýz, na jejichž základě dochází a má nadále docházet k vyloučení základního práva obrovské skupiny dětí na vzdělávání.
  2. Žádáme o zveřejnění odborných studií a analýz, na jejichž základě má omezená skupina dětí mít právo účasti na prezenční formě vzdělávání pouze za podmínky, že se nechá testovat tzv. antigenními testy (a to dokonce 2x týdně) a/nebo PCR testy a že současně bude po celou dobu výuky nosit ochranné prostředky (roušky či respirátory).
  3. Žádáme o zveřejnění odborných studií a analýz, na jejichž základě je dlouhodobě uzavřena obrovská řada podnikatelských, sportovních a kulturních provozoven.
  4. Žádáme o zveřejnění odborných studií a analýz, na jejichž základě byla přijata i ostatní restriktivní krizová opatření Vlády ČR a mimořádná opatření MZ ČR.
  5. Žádáme Vás dále o informaci, jaké měsíční výdaje z rozpočtu České republiky a zdravotních pojišťoven jsou s těmito opatřeními spojeny.
  6. Žádáme, abyste zveřejnil jména odborníků z oboru práva, psychologie, sociologie, ekonomie, biostatistiky a lékařství, kteří Vámi prosazovaná opatření podpořili, coby konformní s postupem „lege artis“ v jejich oboru. Jsme si vědomi toho, že zveřejnění jejich jmen může být problematické bez jejich souhlasu. Jsme však přesvědčeni, že pokud tito lidé podpořili současnou situaci na základě svého odborného názoru, nebudou se zveřejnění svého jména ani veřejné diskusi bránit.

 

S ohledem na to, že na rozdíl od Vás sledujeme situaci dlouhodobě v úzké interakci s mnoha odborníky, jejichž jména můžete nalézt na stránkách www.zdraveforum.cz, vyzýváme Vás k tomu, aby Váš úřad nyní, po uplynutí velikonočních svátků, učinil bezodkladné kroky k zavedení následujících změn v politice Vašeho úřadu:

 

1) SOUSTŘEDIT ZDRAVOTNÍ PÉČI A OČKOVÁNÍ NA VŠECHNY OHROŽENÉ SKUPINY OBYVATELSTVA STANOVENÉ INFEKCIONISTY, EPIDEMIOLOGY, IMUNOLOGY, PŘÍPADNĚ DALŠÍMI LÉKAŘSKÝMI PROFESEMI A VYLOUČIT JAKÉKOLIV FORMY ZNEVÝHODNĚNÍ NEOČKOVANÝCH OSOB.

2) NA ZÁKLADĚ ODBORNÝCH DOPORUČENÍ (NIKOLIV PŘÍKAZŮ A ZÁKAZŮ) PODPOROVAT OSOBNÍ OCHRANNÁ PREVENTIVNÍ OPATŘENÍ (VE VYBRANÝCH RIZIKOVÝCH PROSTORÁCH).

3) DOPORUČIT POSTUP PRO SAMOLÉČBU V PŘÍPADĚ ONEMOCNĚNÍ A DŮSLEDNĚ JI PODPOROVAT.

4) OKAMŽITĚ UVOLNIT PREZENČNÍ FORMU VÝUKY NA VŠECH TYPECH ŠKOL A ŠKOLEK (NAPROSTO ZÁSADNÍ POŽADAVEK PRO OBNOVU NÁVYKŮ DĚTÍ A MLÁDEŽE, PRO OBNOVU OSOBNÍ IMUNITY, PRO OBNOVU SOCIÁLNÍCH KONTAKTŮ, K ZAMEZENÍ PSYCHICKÝCH A PSYCHOSOMATICKÝCH PROBLÉMŮ).

5) UVOLNIT OKAMŽITĚ VEŠKERÉ VOLNOČASOVÉ AKTIVITY VE VENKOVNÍCH PROSTORECH PRO VŠECHNY SKUPINY OBYVATELSTVA (OMEZENÍMI SE VELMI SILNĚ A RYCHLE SNIŽUJE PŘIROZENÁ IMUNITA).

6) UVOLNIT VŠECHNY VOLNOČASOVÉ SPORTOVNÍ AKTIVITY VE VNITŘNÍCH PROSTORECH.

7) ZVÝŠIT PODÍL PŘIROZENÉHO POHYBU VE VENKOVNÍCH PROSTORÁCH BEZ ROUŠKY PRO ZVÝŠENÍ PŘIROZENÉ IMUNITY.

8) OTEVŘÍT VŠECHNY MALOOBCHODNÍ PRODEJNY, PRODEJNY V NÁKUPNÍCH STŘEDISCÍCH A PROVOZOVNY SLUŽEB.

9) OTEVŘÍT VŠECHNA UBYTOVACÍ, LÁZEŇSKÁ, RESTAURAČNÍ A GASTRONOMICKÁ ZAŘÍZENÍ.

10) OTEVŘÍT VŠECHNA DIVADLA A KINA A POVOLIT POŘÁDÁNÍ KONCERTŮ, PLESŮ A DALŠÍCH SPOLEČENSKÝCH AKCÍ

 

V případě, že kterýkoliv z námi navržených bodů budete považovat za nerealizovatelný či problematický, žádáme Vás, abyste veřejně svůj nesouhlas odůvodnil. Rádi Vaše důvody posoudíme a poskytneme Vám k nim odborné vyjádření, příp. návrh úprav našich požadavků, ukáže-li se Vaše argumentace jako relevantní. My jsme ke konstruktivní diskusi připraveni. Co Vy?

S pozdravem

Za Zdravé fórum

JUDr. Tomáš Nielsen, právník, táta 3 dětí

MgA. Jan Tománek, režisér a spisovatel, táta 2 dětí

MgA. Petr Zuska, choreograf, bývalý šéf baletu Národního divadla, táta 2 dětí

MUDr. Hana Zelená, Ph.D., mikrobioložka a viroložka, máma 4 dětí

MUDr. Václava Adámková, primářka a klinická mikrobioložka, máma

RNDr. Tomáš Fürst, Ph.D., matematické modelování, katedra analýzy a aplikací matematiky UP v Olomouci, táta 2 dětí

MUDr. Vladimír Čížek, cévní lékař, táta

MUDr. Šimon Reich, specialista na klinický EBM výzkum, táta 2 dětí

doc. RNDr. Arnošt Komárek, Ph.D., biostatistik, MFF UK, táta 5 dětí

MUDr. Jan Hnízdil, internista a rehabilitační lékař, táta 3 dětí, děda 2 vnuků

MVDr. Jiří Urbánek, MBA, poradce a specialista na farmaceutický průmysl, táta 3 dětí

Mgr. Vendula Zahumenská, Ph.D., právnička, máme 2 dětí

Mgr. David Zahumenský, právník, táta 2 dětí

Mgr. Sabina Králová, překladatelka a tlumočnice

Mgr. et Mgr. Milan Studnička, psycholog, spoluautor projektu Dovychovat.cz, táta

Mgr. Hana Wernerová, právnička

MUDr. Vít Mareček, pohotovostní a praktický lékař, táta 4 dětí, děda 2 vnuků

JUDr. Petr Vacek, právník, táta 3 dětí

Doc., PaedDr. RNDr. Stanislav Katina, Ph.D., biostatistik, MU, Brno, táta 1 dítěte

Mgr. Lenka Trkalová, právnička, máma 1 dítěte

MVDr. MUDr. Tomáš Adámek, primář oddělení soudního lékařství a toxikologie, táta

Mgr. Ondřej Svoboda, právník, táta 3 dětí

Mgr. Vladimír Mrkvička, právník, táta 2 dětí

Za iniciativu Blanický manifest Daniel Landa, hudební skladatel, táta 3 dětí

Zdroj:Zdravé fórum
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Hong: Predikce recese v USA, Německu, Francii a dalších zemích

Ilustrativní obrázek

Čína je údajně otevřena částečné prozatímní dohodě s USA i navzdory posledním americkým restrikcím

Ilustrativní obrázek

Brexitoví vyjednavači zrychlí tempo rozhovorů, EK ochotná vyjednávat ale očekává konkrétní návrhyČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.