Velcí investoři říkají: "Všechno prodejte!"

06:11 | Ne Ro | Diskuze

Investor Jeff Gundlach a spousta dalších vlivných investorů říká, abyste všechno prodali.

Foto: Rob Hurson

 

Mnoho investorů začalo být pesimistických, stahují své peníze z akcií v USA a přesouvají je do zámoří. A akciové fondy rozvojových trhů zaznamenávají vůbec kdy nejvyšší příliv peněz těchto investorů. Dluhopisy shrabují peníze, a to v důsledku všudypřítomně panující nálady malých investorů, kteří nechtějí riskovat. To vše představuje dobrou předehru vedoucí k rally trhu.

Navzdory pesimistické náladě, akciový trh zaznamenal na přelomu měsíců července a srpna jen mírný pokles, ale přesvědčivý pohyb vzhůru. Index S&P 500 připsal 6,7 % od začátku roku do pondělního zahájení obchodování a má za sebou i 19% rally od minima z konce února, kdy to vypadalo, že americké trhy jsou na poklesu a pesimistická nálada na trzích i nadále přetrvává.

Zastánci postupu "všechno prodat", mezi něž patří i Gundlach, jsou široce následováni. Gundlach agentuře Reuters sdělil, že doporučuje, ať všechno zkrátka prodáte, protože podle jeho názoru tady momentálně nic nevypadá dobře. Podle Gundlacha by akciové trhy měly být silně dole, zatímco jiní investoři se dušují, že se nic nemůže pokazit. S akciovými trhy zdá se děsivá předpověď Gundlacha či jiných vlivných však ani nehnula.

Nick Colas, vedoucí tržní stratég společnosti Convergex, si vede přehled velkých investorů s pesimistickými předpověďmi ohledně akciového trhu, jakými jsou Stan Druckenmiller (4. května na Ira Sohn Conference), George Soros (9. června ve Wall Street Journal), Carl Icahn (9. června na CNBC), Bill Gross (ve svém měsíčním investičním hlášení). Colas ve svém ranním komentáři napsal, že každý vnímavý investor musí zbystřit, když se směsice elitních hedge fondů a manažerů, investující na long rozhodnou vydat hrozivá varování v době, kdy se akcie pohybují blízko absolutních maxim. Uvedení lidé totiž mají přístup k informacím, o nichž si většina účastníků trhu může jen nechat zdát. Co tedy tito insideři vědí a co je k podobným varováním vede, když trh se v současné době zdá se těší pokračující silné fázi. Colas na to konto uvádí:

1) Velcí investoři se obávají eskalace geopolitických problémů, jakými je například terorismus, které mohou destabilizaci jen zesílit. Velcí investoři bývají napojeni na současné i bývalé politické špičky.

2) Velcí investoři jsou názoru, že svět se příliš vzdálil tomu, co lze nazvat dlouhodobě udržitelná ekonomika a společenský model. Takový Soros musí v tuto chvíli cítit, že jeho globalistický pohled na svět je momentálně značně ohrožen Brexitem či možná i Donaldem Trumpem? Jistě by mu koutky poklesly, kdyby viděl svět, jak se ubírá jiným směrem a činí v jeho očích krok zpět. Co se týká investorů do dluhopisů, ti si vštípili do hlavy už od časů Volckera, že důvěryhodnost Fedu je začátkem a koncem analýzy měnové politiky. A teď jim připadá, že Fed zaspal a tak vyšilují.

Zdali budou starosti zmiňovaných velkých investorů stačit na to, aby se situace na trhu obrátila, zůstává v případě Wall Street otázkou. Jak nedávná, tak i vzdálenější historie naznačuje, že v podobných podmínkách trh pravděpodobně bude pokračovat v rally, než v ústupu.

Jeffrey Saut, vrchní investiční stratég společnosti Raymond James, přichází se sotva utěšujícím důvodem, proč zůstává optimistou, vzdor pesimismu svých kolegů. Akciový trh se svým základům vzdálil, je přesvědčen. Domnívá se, že podmínky, které by jindy bývaly mohly způsobit protivítr, byly vyřazeny ze hry. Zahrnují pokračující slabé zisky (3,5% pokles za druhé čtvrtletí; již pět záporných čtvrtletí v řadě), nejistá makroekonomická data (průměrný růst HDP ve výši 1 % během prvního pololetí) a znepokojující politický vývoj, s vysokou mírou nejistoty v divokém, podlém souboji mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem, uzavírá Saut.

Bank of America Merrill Lynch's používá patentovaný Sell Side Indicator. Jedná se o indikátor, měřící poměr akcií k dluhopisům v portfoliích. Když je jedna ze stran v nerovnováze, je to znamení, že trh se chystá pohnout opačným směrem. A tento indikátor již celé měsíce ukazuje znamení "buy". Počítačový akciový analytik a stratég banky, Savita Subramanian, v květnu upozorňoval, že trh může čekat 15% pokles.

 

Koupit či prodat?

Saut a spolu s ním i jisté procento stratégů s Wall Street považují dlouhodobější indikátory, především pak dobu mezi původními a novými historickými maximy, za přesné ukazatele toho, že nejpravděpodobnějším směrem bude pohyb vzhůru. Podle toho, kam se situace nyní vyvinula, minimálně fundamenty ztrácejí a vítězí technická analýza a centrální banky. A kromě toho tu máme Fed a jeho politiku. V blízkém horizontu to nevypadá, že by Americká centrální banka stála trhu v cestě tím, že by zvýšila úrokovou sazbu. Fondy na futures Fedu indikují 46,5% šanci, že FED zvýší své úrokové sazby před koncem roku.

Investoři však nadále vytahují z trhu peníze. Otevřené investiční akciové fondy, které důvěrněji odrážejí chování malých investorů, než krátkodobější ETF, letos zaznamenaly odliv 173,4 miliónů USD, uveřejnila Bank of America Merrill Lynch. Peníze putují do ETF rozvojových trhů. Akciové fondy zaměřené na skupinu zaznamenaly v červenci svůj rekord ve výši 6,7 miliard USD a následně pak ještě dalších 600 miliónů USD v prvním srpnovém týdnu, zatímco dluhopisové fondy rozvojových trhů zaznamenaly rekordní příliv ve výši 1,8 miliard USD v červenci a dalších 300 miliónů USD zatím v tomto měsíci, podle vyjádření TrimTabs. Odměněni byli ti investoři, kteří zvolili veřejně obchodovaný fond (ETF) Vanguard FTSE Emerging Markets, jehož akcie připsaly od únorových minim skoro 30 %.

Takže nehledě na to, že nejvlivnější investoři Wall Street říkají "všechno prodejte", nemusí to ještě znamenat, že se jedná o nejlepší investiční strategii.

 

Zdroj:cnbc, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.